Elektrina v novom byte

Dobry den, planujeme kupit byt v panelaku. Realitna kancelaria tvrdi ze elektrina bola menena, ale rada by som si to potvrdila nejako. Totiz, pri kupe bytu, v ktorom aktualne byvame, sme sa dost obabrali, kupili sme ho ako prerobeny a nakoniec sme elektrinu museli menit. Viete mi, prosim, poradit ci to vieme nejako zistit my ako laici alebo si mame radsej zaplatit nejaku firmu ktora nam to skontroluje? Dakujem
Odpovedať
Pre elektrikára je taká kontrola otázka 1/2 hodinky aj s kávou.
Odpovedať
a preco ste v tom "prerobenom" museli menit ? ... no, ved pozriem vsetky zastrcky, vypinace ci su med, daneho priemeru pozriem skrinku a vidim med, nove istice a pod, lahko spoznate, pocet a co vobec su nejake prudove chranice, kolko okruhov a ako rozdelen ... ale to spoznate len rozdiel medzi uplne starym a novym ...lebo aj 10r stara, moze vyzerat "ako nova" prip mozno je nejaky datum na isticoch a pod ziadajte napr reviznu spravu, ak je to cerstva rekonstrukcia ...
Odpovedať
Otvor zásuvku a pozri poistnú skrinku, prípadne si vyžiadaj ku kúpnej zmluve revíziu na novú elektriku, lebo aj keď je nová, nezmaná, že je spravená podľa normy. A ak nechceš v prípade poistnej udalosti mať krátenie, kvôli tomu, že nemáš normu na elektriku, tak aj tak to budeš musieť prerobiť podľa aktuálny legislatívnych požiadaviek. Kamarát kupoval byt a predávajúci tvrdil, že je nová elektrika, vyžadal si revíziu a nedali mu, tak spustili cenu dole 3000€ a keď sme začali rekonštruovať, tak sme zistili že na jeden obvod je obývačka s kuchyňou... takže aj tak sme museli sekať a ťahať nové káble...
Odpovedať
@vcelickaaa kontrola elektriky revíznym technik vás vyjde na pár euro. Nechcete revíziu chcete odbornú kontrolu. Pre revizaka z BA to bude malina ktorú zvládne medzi dvoma zákazkami.
Odpovedať
Profilova fotka
@vcelickaaa nech Vám realitka dodá východiskovú revíziu prerobenej elektroinštalácie aj s kompletnou dokumentáciou. Ako stará má byť tá elektroinštalácia? Pokiaľ je viac ako 5 rokov, tak si nechajte spraviť opakovanú revíziu.
Odpovedať
@shadowmilan lebo elektrina sice bola prerobena ale bola vedena v listach po stene a aj to nie v celom byte. V inzerate bolo, aj realitka tvrdila, ze elektrina je prerobena.. ked som sa majitelky pytala ci ma nejaku spravu alebo aspon fotky, kade je elektrika vedena, nevedela mi povedat, lebo ten byt bol v podnajme a ona byva v Trencine, mala vtedy male deti, dvojicky a nemala kapacitu to vtedy riesit.... Ani vtedy mi nepovedala, ze je elektrina v listach... My sme si to pri obhliadke vobec nevsimli, jednak tomu nerozumieme a jednak som verila tomu, ze co pisu je pravda....
Odpovedať
@merak haha východisková revízia vôbec neznamená že je to spravené dobre... Tých východiskových som už videl 😄 dokonca aj od developera bytovky...
Odpovedať
@vcelickaaa to, ze je v listach, nijak nevadi a taktiez aj to, ze ste si to nevsimli tomu pridava, ze je schovana dobre 🙂 takze tvrdit, ze nebola spravene, lebo je v listach ...je ...no proste trapne 😄 tak isto 😄 akoze cooo ? tak byt je v podnajme, nemam cas to riesit, ani tam ist ... to je sen majsta, proste to vyfakturuje a hotovo 😄 alebo to nebolo spravene ... akoze, zaplatit tolko prachov a nic o tom nevediet ...nadhera 😄 a to, ze ani netusi kade idu kable je super do buducnosti 😄 a nechcem byt zly, ako to chcete kontrolovat, ked v prvom byte ste si nevsimli listy ? 🙂 to fakt uz len zavolat niekoho, kto sa tomu rozumie ... ale ako som napisal hore, da sa to vidiet jednoducho ...ale nezaruci, ze je uplne nova ...ale to vam moze byt fuk tak isto neviem, aky problem maju ludia so starou ...pokial neprerabam a netreba mi vyrazne stym hybat ...tak to bude fungovat ... ale to nieje podstatou, len to, ze nemusi byt nova ale musi byt v poriadku 🙂 to len tak, aby to nebol jeden z parametrov ...
Odpovedať
@shadowmilan nebola v listach v celom byte.. v listach boli len zasuvky, kupelna a spajza bola cela hlinikova, stopne svietidla tiez... ked sa byt predava po KOMPLETNEJ rekonstrukcii a zodpoveda tomu aj cena, neviem co je trapne tvrdit na to, ze to prerobene nie je. Navyse, aj ta elektrina v listach bola urobena zle a nie na tolko spotrebicov - zabudli asi pocitat s umyvackou, mikrovlnkou, rurou atd. Vybijalo to poistky. Proste urobili nutne minimum, aby to zvladlo aspon nieco a mohli ryzovat na prenajme. Za mna to nie je kompletna rekonstrukcia. pytala som sa, ci to vieme nejako zistit aj my, ale kedze vidim, kolko veci okolo elektriny moze byt zle, nemame problem zavolat odbornika.
Odpovedať
@vcelickaaa ""pytala som sa, ci to vieme nejako zistit aj my, ale kedze vidim, kolko veci okolo elektriny moze byt zle, nemame problem zavolat odbornika."" Je to najlepšia cesta k spokojnosti a overení skutočnosti-stav elektriky v byte..Ja som mal prípad keď kamarátová dcéra kupovala byt a bol som pozrieť "byt po prerobení elektriky".. No správne tušíš že čo bolo... Veľká figa borová prerobený...No ale, odpoveď bola tá že keď nekúpite Vy, príde iný!!!! CENU nepustili dole ani za toho čo je Hore nad nami... 😉 Dilema bola tá že byt sa zobral ako bol a prerábala sa elektrika, ale už tak podľa toho ako sa má... 🙂
Odpovedať
@technik007 dakujem za odpoved. Teraz je prave situacia, ze byty nejdu ako teple rozky, preto aj mame cas poriadne porozmyslat a skontrolovat to.. Pred 7 rokmi, ked sme kupovali, sa ludia predbiehali kto da viac €, keby sme nevzali my, vezmu ini..
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?