Elektrika nová či stará?

Zdravím chcel som ísť zapojiť svetlo a v domnienke že sme kupovali byt s novou elektrinou som si myslel že hračka bude meď. Hnedý kábel Modry kábel a zelený kábel. Ale kukam ako kukam a hliníkové káble. Farbu neviem identifikovať káblov tak sa chcem spýtať že prečo sú 3? Staré hliníkové káble sa davali 3? Nie iba 2? Teraz neviem či to majiteľ menil alebo nie.. Ako to zapojiť? Jedine vyskúšať asi že? zasielam fotku ďakujem.
Odpovedať
@mireeex Veď ten na obrázku hore je predsa zelený - uzemnenie. Ak trochu odblankuješ vrchnú izoláciu tých spodných, zistíš, ktorý je fáza a ktorý nulák. Ten napravo vyzerá čierny (fáza) a ten tretí je taký do šeda, ten bude asi nulák.
Odpovedať
@chrobak7 to som si aj myslel. Ale nejde mi do hlavy prečo bolo staré svetlo zapojené do toho šedého ( to bola určite fáza) a do zeleného. Ten tretí kábel nebol nikde zapojený. Aj tak sa to dá zapojiť, že dáš uzemnovaci namiesto nuláku?
Odpovedať
@mireeex nie je to uzemnovaci namiesto nulaku je to vodič PEN v sieti TN-C teda kombinovany.
Odpovedať
@neutrino a ten tretí je teda na čo? Sorry nie som nejako odborne zdatný v tomto.
Odpovedať
@mireeex v jake je to mistnosti (velikost) neni mozne ze tam byl puvodne dvouvypinac na svetlo? Koukl bych do vypinace….. jinak dost casto se pri rekonstrukci predelavali pouze zasuvkove okruhy
Odpovedať
@raziel628 obývačka. Tiež mi napadlo že či tam nebol dvojvypinac. Len má zamrzelo že majiteľ povedal že elektrika bola menena a je tam hliník….
Odpovedať
@raziel628 meral som to a len 1 kábel je fáza. Ten čo som aj spomínal. Tie ostatné 2 sú mŕtve. Načo je potom ten tretí?
Odpovedať
Profilova fotka
@mireeex Teraz ma napadol jeden vtip. Aky je rozdiel medzi elektrikarom a pyrotechnikom? Ze elektrikar si pred smrtou aspon zatancuje... Ale spat teme. Podla tvojich vyjadreni ty nie si elektrikar a podla tvojich slov nie si moc zdatny v tomto obore. Tak by si to mal nechat a zavolat niekoho co vie co robi. Ale ak to stoj co stoj chces skontrolovat osobne, tak otvor aj vypinac a popr. ak tam je aj prepojovaciu krabicu aby si videl ako a vobec ci je ta tretia zila zapojena. Mozno je to ozaj priprava pre dvojvypinac (tzv. lustrovy) a len nie je nikde zapojeny. Ale aj tak plati co som napisal predtym. Daj to spravit niekomu co to vie.
Odpovedať
@mireeex hlinik jevtam koli cene, predpokladam, ze tam bude viacej prekvapeni 😞 Zavolaj si dakeho elektrikara, ked nevies ani identifikovat kable, elektrika zabija.
Odpovedať
Určite mám pred tým rešpekt a som si vedomí čo to robí. Ale myslel som si že lampu si dokážem namontovať. Pripojiť 2 káble do čokoladky. Moc sa mi nechce zháňať elektrikára len kvôli tomuto. Pravdepodobne máš pravdu že ro môže byt predpríprava. Keďže ten tretí kábel nebol ani odblankovany a vôbec nebol zapojený do svetla tak ho asi netreba riešiť. Je to naozaj taká robota ktorá sa dá pokaziť a treba volat odborníka?
Odpovedať
@mireeex kup si najlacnejsi multimeter z lidlu, precitaj si co a kde zmerat, nakresli si schemu instalacie a budes mudrejsi. Ak uz boli na existujucom svietidle zapojene 2 kable, tak treti by mal byt zelenozlty nezapojeny, ktorym malo byt uzemnene vodive kovove svietidlo.
Odpovedať
@mireeex Pridal si sem jednu fotku a chcel si od nás, aby sme identifikovali káble. Peter to pekne napísal - treba pozrieť celú inštaláciu tej vetvy - druhý koniec kábla, vypínač, svorkovnicu ... My to nevidíme, elektrina na diaľku sa nedá veľmi robiť. Ak to fakt nevieš sám identifikovať, tak si naozaj zavolaj radšej odborníka. Lebo dá sa aj taká jednoduchá vec pokaziť. V lepšom prípade to vyskratuje ističe, v horšom to niekoho kopne. Prvé, čo si mal urobiť, bolo odskúšať skúšačkou, kde je fáza. Pri zadávaní prvého príspevku si to už mohol napísať a nie nechať nás hádať, kde je asi čo.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Keď som to písal nevedel som čo je čo. Išiel som okolo obchodu tak som si kupil skúšačku. Viem kde je fáza už. Len som nechápal prečo sú 3 káble a z toho ten tretí nebol zapojený. Keďže som dostal odpoved že zelený je uzemnovaci (čo som aj tušil) tak som nechápal prečo bol zapojený do Nka.. Len má zaujimalo že keď ten tretí vynechám a zapojím to tak ako bolo to staré svetlo či sa dokáže niečo pokaziť. Na dialku sa to nedá to rozumiem. Ďakujem páni za snahu pomôcť mi. Zavolám nejakeho majsterka. Ešte predsa mám jednu otázočku ak sa Vam ešte chce odpovedať. Ako hovoril kolega vyššie že väčšinou sa menia zasuvkove okruhy za nové a ostatné kable sa nechajú povodne tak má to zarazilo a zamrzelo že pravdepodobne nás byt je tak riešený. Zásuvky sú naťahané po zemi pri lištách. Lenže káble nie sú schovaté v stene ale idu medzerou medzi starými parketami a stenou plus na tom je položená plávajúca. Je takáto forma bezpečná? Nemá to byt schovate v stene? Ďakujem.
Odpovedať
@mireeex žiadna norma neurčuje ci kábel ma byt tahany v stene, podlahe, v liste a podobne. Ja mam tiež ťahané pri podlahe v soklovej liste so zlabom a následne v stene je len kúsok do zasuvky. Inak veľa majiteľov bytov hovorí ze prerobil elektriku pred predajom a keď ma niekto zavolá to skontrolovať tak jedna veľká katastrofa. Od zavádzania (vymenená je len isticova skrinka aby to pekne vyzeralo), cez poškodenú izoláciu, 130V AC na koliku, zle zapojený prúdový chránič a mnoho ďalších nedostatkov ktoré bránia bezpečnej prevádzke (dokonca som to našiel aj v developerske novostavbe pri preberaní bytu klientom). Problem je ze v dnešnej dobe robí elektriku úplne každý lebo vidí ci to ide a keď odstaví istič tak je každý frajer 😄.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?