Vykurovanie na chate

Dobrý deň, kupujeme 30 r. chatu, prízemie a 2 podlažia (A-čko od stredného podlažia). Chata bola pred cca 10 r rekonštruovaná, zateplená. V chate len elektrika, vŕtaná studňa. V rámci chaty je spravené podlahové kúrenie (všetky podlažia) cez elektrické rohože ,na nich dlažba. V každej miestnosti konvektor 1 ks, na prízemí krb, komín ide cez stredné podlažie (bez prieduchov) - osadený pre efekt biokrb). Chata je na Záhorí, chystáme sa ju využívať cez víkendy a najmä v sezóne jar-jeseň, príležitostne aj v zime (napr. sviatky ,silvester). Zaujíma ma, aká kombinácia vykurovania by bola najvhodnejšia z hľadiska rýchlosti vykúrenia (keďže máme 3r dieťa) a spotreby energií. Bohužiaľ, nie sme v tejto oblasti zbehlí (nie sme technicky zbehlí a nemal kto poradiť) a začínam mať pocit, že sme na nevedomosť doplatili (s čím už nič nespravíme a verím,že chatu si aj tak užijeme a utiahneme ju). Pre informáciu (ak treba) na chate je 3 fazový istič 3x40 A, zasuvky 220V a 380 V. Dakujem za Váš názor. Prosím vecnú a nie odsudzujúcu diskusiu, s tým sa už budeme musieť vysporiadať sami. Prikladám pár foto.
Odpovedať
Ešte mi napadlo, že na strednom poschodí, kde je biokrb, aj staršia klimatizácia.
Odpovedať
rozumne rozvrhnuté klimatizácie.
Odpovedať
Nepochopila som ci krb na tuhe palivo je sfunkcneny alebo funguje len biokrb? Ja co som pocula tak podlahove vykuri rychlo a pocitovo je to super. Financne uz neviem. Asi topka je plyn ale tak nie je vsade. Kebyze mate funkcnu pec na drevo alebo brikety tak podla mna to mate super. Vsetko ma svoje pre a proti a hlavne nehnutelnosti... A inac, trojrocne je uz odolne, na zaciatku ho trochu naobliekate a je to...
Odpovedať
@everdene Áno,spodný krb je funkčný. Predchádajúci majiteľ (resp. ich syn) vravel, že oni v čase keď tam celoročne nebývali, zvykli zakúriť v krbe najskôr, pustili podlahovku (aby nabehla) a konvektory, kým bolo znesiteľne a potom konvektory vypli. Možno mi napadlo prípadne doplniť na prízemí infražiarič aj kvôli možnosti predkúriť napr. v piatok ráno. Možno blbosť?
Odpovedať
Profilova fotka
Prosím Vas pemyslam možno zle: Na chate zateplené 60 m2 chcem vodne podlahové kurenie. Zdroj tepla by som uvažoval hybridný el. boiler napojený do okruhu. Hybridný boiler je s tepelným čerpadlom. Prosím myslite že by fungovalo.... Odkaz na boiler: https://www.ariston.com/sk/lydos-hybrid
Odpovedať
Profilova fotka
@ludek_barak aký je výkon toho "krámu"? 1,2kw? na 60m2 plochy, netuším aké sú straty objektu, ale laicky a fyzikálne mi príde, že účinnosť to môže mať tak keď bude vonku okolo 10-15°C, a keď bude okolo nuly, pochybujem, že taký výkon dodá do objektu potrebné teplo, nehovoriac o mrazoch...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?