Pevnostný betón

Profilova fotka
Ahoj všetci, chcem vás znalých problematiky poprosiť o radu ohľadom výroby pevnostného betónu, teda ak to tak môžem nazvať. Proste potrebujem zamiešať betón triedy C40/50, ktorým potrebujem vybetonónovať platňu pod sústruh. Malo by to byť rozmerov 2,5x0,6x0,18, čo je 0,27m3. Vyzná sa niekto v receptúrach betónov a poradí mi čo a koľko toho by mal spomínaný betón obsahovať? Nie som stavbár ale elektrikár takže o betónovaní viem málo a prax bola vždy len o jednoduchých prácach a ,, stavbách" v zmysle trochu toho trochu viac tamtoho. Tu by som si však dal radšej záležať nakoľko na výsledku bude závisieť presnosť stroja. Ďakujem za pomoc, a prosím nebuďte na mňa zlí 😁
Odpovedať
Profilova fotka
Jo a zabudol som ešte dodať, že platňa bude ,, prilepená" na betónovej podlahe dielne, predstava spevnenia je: navŕtané 10mm roxory do rastru a na to dve poschodia kari sietí asi 8mm 10x10. Za každú konštruktívnu radu budem vďačný.
Odpovedať
@edvard_grieg sice za mak nerozumiem preco potrebujes taky pevny beton, ale ak to chces robit len tak doma v miesacke, neverim, ze sa ti taky beton vobec podari vyrobit a ulozit.
Odpovedať
Profilova fotka
@edvard_grieg Beton C40/50 je este v triede obycajnych betonov. V podstate staci pouzit cement 52.5 + mix piesku a kameniva (1 diel cementu: max 3 diely piesku/kamenva, 0.45 dielu vody (idealne dunajske valuny vhodnej zmesy frakcii), superplastifikator a neprekrocit vodny sucinitel 0.45 a poriadne premiesat. V domacich podmienkach (bezna 180L miesacka) plnit max na 1/2 miesacky (tzn. 1 25kg mech cementu a 75kg mixu piesku/kameniva a poriadne miesat, po vyliati do formy previbrovat. Este jednoduchsie zobrat privesny vozik a ist si po to do betonarky v okoli. Pripadne mi napis spravu 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@edvard_grieg pri týchto rozmeroch to nebude veľký sústruh, takže si nerobte ťažkú hlavu. kotvenie do podkladu by som tiež neriešil. Na betonovú podlahu dáte vrstvu gumy aspoň 2 cm, zašalujete rám, sieťovinu áno, ale aj tá je predimenzovaná. Skôr by som na hranu platne dal uholík 20x20 ukotvený do betónu. Betón urobíte s monožstvom asi 600 kg /m3 teda 150kg na platňu, vibrovať je dobré, ale stačí to dobre tyčou popichať aby sa uvolnil vzduch. Vrch posypať cementom a ešte do mokrého zahladiť oceľovým hoblíkom, debnenie odstrániť po 3 dňoch a povrch tiež zahladiť cementovou maltou. Pre kotvenie by som na rohoch dodatočne priskrutkoval uholníky oddilatované gumouzvonku, aby doska nemala kontakt s okolím. V minulosti sa pod väčšie sústruhy robili samostatné základy, betonová jama, piesok do toho sa zabetonoval základ vyvýšený nad podlahu.
Odpovedať
@jan45 transformátory sme dávali do korkových platní (spodok a boky)..
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?