Obal

Profilova fotka
Cim by ste odporucili zateplit 38cm porotherm tehlu...?Napr. Bola by dobra volba nobasil 12cm?.Vdaka za nazory.
Odpovedať
@robogodal riesim podobnu dilemu ;). Ja mam v projekte 15 cm EPS bez presnej definicie vyrobcu. A tiez rozmyslam, ze by som dal len 12 cm, aby som nepozeral z okna ako z delovej strielne... Niekto mi tu pisal, ze v tom pripade by mi kondenzacny bod vysiel tak, ze by sa mi vlhkost zrazala v dome... Neviem ci to tak skutocne je a teda neviem ci dat 12 ci teda 15....
Odpovedať
Profilova fotka
@robogodal Keď si ešte nezačal s tou 38, tak treba zvážiť (podľa statiky) či by ti nestačila 25cm, resp. 30cm. K tomu zateplenie 20cm. Ale všetko je vec výpočtu tepelného odporu, definovanie kondenzačnej zóny, fázového posunu,...atď.
Odpovedať
Uz blbejsi nazov temy si nemohol dat =-)
Odpovedať
@majki555 Ahoj. Ale mohl. Třeba prezervativ :-D :-D :-D :-D :-D i rosný bod by tam byl.
Odpovedať
Profilova fotka
@majki555 To bol tak trocha zamer....pobavilo?Som rad..☺
Odpovedať
@laco17 hehe, koli usetreniu 500-700€ na stavbu ma ist do tensich nosnych stien a do vacsej delovej strielne? Preco?
Odpovedať
Profilova fotka
@ivantausk Pozeral som tvoj fotoblog - si ešte na začiatku stavby domu. Preto sa ti ľahko narába s takými drobákmi ako sú ušetrené 500-700. Keď sa dostaneš za hrubú stavbu, potom si spomenieš na tie prehajdákané drobáky. Jedine, že na rozdiel od ostatných, nemáš problém s peniazmi... Tu ide, popri ušetrenej sume za lacnejšie tehly, hlavne o zbytočne zastavanú plochu.Treba si uvedomiť, že lepšie je dať dve vrstvy - jednu nosnú (25 -30cm) a druhú tepelnoizolačnú - ktorá prekryje nedostatky (spoje tehál). Jedna vrstva z tehál (i keď sú vyplnené izoláciou) má práve nedostatky - prestupy tepla v medzerách - špárach. S tými strielňami máš nejakú fóbiu - ktorú nevyriešiš náhradou 12cm EPS namiesto 15cm. Choď sa pozrieť na nejakú hotovú stavbu a uvidíš, že to nie je nič strašného.
Odpovedať
@ivantausk lebo bude mat stenu s vyssim tepelnym odporom za nizsiu cenu a mozno aj celkovo tensiu
Odpovedať
@laco17 nuz, dakujem za info. Idem stavat 2 podlazny do a vsetky inzinierske siete budu v stenach a tak miestami bude treba podrezat steny. Preto pre istotu dam 38cm tehlu aby som si potom nebuchal hlavu o stenu. Na bytovke mame 10 cm zateplenie a strasne mi to vadi... Je pravda, ze okno nieje zarovno panelu, ale zase je to 10 cm zateplenie... Kazdy nech si robi ako chce, ale tak tehla nezvetra a EPS ano... Staci par nedostatkov, staci biodegradacia od plesni ci hub alebo poteceny glykol (olejove zlozky z hydrauliky ci zariadeni)... Ja som sa rozhodol a to menit nebudem. Uz iba rozhodnut, aku hrubku zateplenia...
Odpovedať
@sysell super, gratulujem ;) mozno by stacilo 8 cm a 40 cm EPS, ci? :) To uz potom radsej tu drevostavbu :D
Odpovedať
@laco17 a som menej odhodlany setrit na veciach, ktore sa nedaju vymenit, ... Radsej na veciach, ktore vymenim bez nutnosti zburania domu ;) A ano, 700€ pri cene domu 145k€ je pre mna maly argument, aby som neskor nemohol robit zasahy, ktore to mozu vyzadovat...
Odpovedať
@robogodal Ja mám niektoré steny skoro 65cm a nikdy nikto nemal pocit z výhľadu ako z delovej strieľne. Podľa mňa hlúpa úvaha a o voľbe materiálov a hrúbok ani nehovorím.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@ivantausk a to ideš ťahať 200DN v stene keď potrebuješ 380 stenu?
Odpovedať
Profilova fotka
@ivantausk Ja som riešil všetky rozvody v predsadenej konštrukcii SDK (tiež dvojpodlažný). Do nosnej steny môžeš vysekať ryhu v max hĺbke 3 cm !!! Ten, kto ti to projektoval, sa mal s tými rozvodmi viac pohrať. Do steny dávať rozvody je amatérske. Trošku to preháňaš - zase ďalšia fóbia z degradácie EPS. Neviem aké máš vzdelanie, ale asi veľa čítaš. Som už písal, že návrh obvodovej konštrukcie má byť podložený výpočtom - komplexný tepelnotechnický výpočet. A to už nehovorím o statickom výpočte (kde môže byť tehla 25cm pevnejšia ako tvoja 38cm). A nie si len tak povedať, že stena toľko a zateplenie zase toľko, lebo strielne ...
Odpovedať
@slavoslav hmm, dakujem za nazor. Ako mas teda ukozene okno? Lebo mat 65 cm hrubku steny a nemat vyhlad "z delovej strielne" alebo teda zase velmi hlboky vnutorny parapet a tym znacne obmedzenu cirkulaciu vzduchu pri okne a tym zvysene riziko na vlhnutie pri oknach... Tak nejak sa mi to nezda... Nemas nahodou rekuperaciu?
Odpovedať
@jaro113 nie, preco? Mam dojem, ze tu ludia povazuju tehlu o hrubke 38 cm za zbytocny produkt na trhu :D bez vyuzitia ;)
Odpovedať
@robogodal tem ako riesit obvodove murivo je tu vela skus pohladat, len nevyhladavaj pojem "obal". Stavat z 38 cm muriva je minimalne zastarale a neefektivne. Este dobre ze neuvazujes nezateplovat 😃.
Odpovedať
@laco17 praveze mam vzdelanie o plastoch a poznam plasty... Staci si dat do google moje meno a zistis. Samozrejme nikomu neidem brat iluzie o plastoch a ich zivotnosti, ale poznam budovy (napr moja byvala bytovka na Saratovskej 18 v BA), kde sa EPSko vysypava z pod omietky... Je uplne zdegradovane... Ano, nieco nebolo spravene spravne alebo sa nejaky degradant dostal k EPSku... Ano, ale teraz idu menit to zateplenie... Skoc sa tam pozriet a buchni po omietke rukou... Zasnezi ti EPSko... A tak moj nazor je taky, ze nieje ziadny realny dovod, aby som siel na limit hrubky tehly, lebo tu nikdy menit nebudem... A ci zafrezujem 3 cm a ci niekde 8 cm, tak to sa uvidi ;) a ked chcete, vy si dajte aj 20ku tehlu ;)
Odpovedať
@laco17 hehe, toto ti nepride ako delova strielna? :D mne ano a tomuto sa chcem vyhnut.... http://www.modrastrecha.sk/blog/laco1...
Odpovedať
Profilova fotka
@robogodal ´Dobrý deň. Pokiaľ murujete z tradičných keramických tvaroviek Porotherm /Heluz hr. 380 mm a budete kontaktne zatepľovať tepelnou izoláciou či už na baze MW alebo EPS hr. min. 120 mm a deklarovaný súčiniteľ tepelnej vodivosti od výrobcu nebude menej ako 0,038 W/m.K, potom z hľadiska súčasnej platnej legislatívy do roku 2020 Vaša stavba v časti obalovej konštrukcie bude vyhovovať a rosný bod sa bude nachádzať v tepelnej izolácii pár cm za lepidlom. Čo sa týka voľby tepelnej izolácie z hľadiska tepelnoizolačných možností sú oba izolanty veľmi vyrovnaný súperi. Z hľadiska ekologického je EPS horšia voľba no MW tiež nepatrí k super ekologickým materiálom vzhľadom na proces výroby, kedy do ovzdušia ide nemalé množstvo CO2. Pokiaľ idete ešte len stavať dom tak odporúčam najmä nasledovné: 1. Keď dospejete do fázy zateplenia RD prosím dbajte na to, aby obvodové steny boli suché, aby v nich nebola napršaná, či inak natečená voda, aby boli všetky mokré procesy zretia betónu ukončené. Nezabudovávajte vlhkosť do stien, pretože takáto práca vám môže spôsobiť posunutie rosného bodu do interiéru , či do muriva a cez EPS , ktorý ma vysoký faktor difúzneho odporu Vám vlhkosť len veľmi ťažko prejde do exteriéru. 2. Tepelnoizolačný materiál by mal mať max. súčiniteľ tepelnej vodivosti 0,038 W/m.K a menej. 3. V miestach kritických detailov nepostačí takýto izolant, tu kontaktujte projektanta, aby vám detaily pomohol vyriešiť. 4. Materiál, ktorý zabudujete do stavby či už to bude EPS alebo MW musí byť suchý a v suchom stave musí byť aj omietnutý. S pozdravom.
Odpovedať
Profilova fotka
@michaelak2 Oprava mojej vety: Pokiaľ murujete z tradičných keramických tvaroviek Porotherm /Heluz hr. 380 mm a budete kontaktne zatepľovať tepelnou izoláciou či už na baze MW alebo EPS hr. min. 120 mm a deklarovaný súčiniteľ tepelnej vodivosti od výrobcu nebude VIACEJ ako 0,038 W/m.K. Ospravedlňujem sa za preklep.
Odpovedať
Nechcel by som mat taketo hlupe problemy;)
Odpovedať
Profilova fotka
@michaelak2 závidím Vám vašu pedantnosť a pracovitosť
Odpovedať
@ivantausk asi v tretine steny z vnutra, lebo pôvodne steny mali asi pol metra a zateplovalo sa po niekolkych rokoch.
Odpovedať
@slavoslav tak mas ca 25-30 cm pred oknom... Ako to je celkom slusna delova strielna ;)
Odpovedať
@ivantausk keď to chceš vnímať takto cez čísla tak o tom asi polemizovať nemá zmysel. Na väčšinu okien pozerám kolmo, ostenia skoro nevidím a zvyčajne sú buď záclony, alebo žalúzie na okne, takže možno aj preto som si až po tvojom príspevku musel ísť pozrieť tie ostenia zblízka aby som videl tie strielne (podľa tvojej definície). Čo som ale aj naďalej presvedčený, že kvôli tomuto faktu by som hrúbku zateplenia nezmenšoval. Pri novostavbe by som dokonca pod 20cm izolantu nedával, ale tiež by som použil modernejšiu konštrukciu ako starodávnu širokú tehlu - to sú zasa moje kritéria pri návrhu modernej stavby.
Odpovedať
@slavoslav v tycht veciach ja modernost nevyhladavam. Dnes si ludia davaji silikatove tvarnice a neviem ake vymysly, ktore su mozno super.... Ale tak mozno potkany chutia ako maliny, ale ani to nezistim ;)
Odpovedať
@ivantausk nie si sám. Možno 70% ľudí stavia domy podobne ako to robili naši starí otcovia, ale oni na rozdiel od nás nemali na výber z toho čo dnes máme my.
Odpovedať
Profilova fotka
@jan45 Ďakujem a vážim si Váš názor. Prajem príjemný deň.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?