Elektrina za plynovým sporákom

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať , či nie je nebezpečné nechať elektický kábel primonotovaný o stenu / nie vysekaný do steny / za plynovou rúrou . Elektikár ma ubezbečil ,že je to bezpečné . Ja si však myslím ,že pri teplotách z plynovej rúry by sa mohol kábel prehrievať a spôsobiť nekaký požiar . Uvediem ,že elektrikár bol lenivý vysekať stenu a vložiť tam kábel . Ďakujem za všetky rady .
Odpovedať
@emma56 Pokiaľ tam nebudeš mať 180 stupňov čo nebudeš mať, nemusíš mať strach... Mám to aj ja síce viac menej pri zemi, ale zase nemáš "nalepený" sporák na kábli... Samozrejme že by bolo lepšie ak by bol "zasekaný" v stene, ale ak je v chráničke tak ok..Teplota sporáku je viac menej vpredu vzadu máš ventilátor ktorý tlačí vzduch-teplotu smerom dopredu.. 😉
Odpovedať
@technik007 ďakujem 😊.
Odpovedať
Profilova fotka
@emma56 vsuňte medzi kábel a sporák dve vrstvy alobalu.
Odpovedať
@jan45 ďakujem 😊.
Odpovedať
@technik007 @jan45 Az take jednoduche to nie je. Otazne je aky prierez maju vodice, co sa na nich pouziva, resp. aky prud nimi tecie a ako moc sa ten kabel ohreje od rury. Napriklad CYKY 2,5mm2 ma pri teplote okolia 55°C maximalnu zatazitelnost uz iba 11A, takze by nemal byt isteny 16A isticom. Vacsina PVC CYKY kablov bude mat maximalnu prevadzkovu teplotu 70°C, co ale znamena, ze pri takej teplote sa uz nesmie vobec zatazovat lebo prechod prudu ho ohreje nad 70°C. A pani pise o plynovej rure, tam ziadny ventilator nie je. Takze je to skor naopak, spaliny vychadzaju zadom rury. Osobne si myslim (podla skusenosti z rodicovskeho domu, kde sme mali ruru na plyn), ze ta rura ho ohreje aj na viac ako 70°C. Tu sa riesili podobne temy: https://diskuse.elektrika.cz/index.ph... https://diskuse.elektrika.cz/index.ph...
Odpovedať
@danculd ..asi mate pravdu . Nemám žiadne technické vzdelanie v tejto oblasti len obyčajný ,,ženský,, rozum , a ten mi hovorí že akékoľvek el.káble v tomto prípade asi nemôžu byť takto . Mám z toho strach , asi to dám znovu prerobiť a vložiť do steny . Ďakujem .
Odpovedať
@danculd Napisal si to za mna.
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix mládenci nepíše o zaťaženom kábli, ale nepoužitej koncovke, takže ide len o mechanickú (tepelnú) ochranu.
Odpovedať
@jan45 Zadavatel nepise nic o tom, ci je kabel zatazeny. Odkial beriete, ze to je hlucha koncovka? Kazdopadne, istenie vedenia sa nedimenzuje pocitovo podla toho, ci prave v danej chvili je na jeho konci nejaky odber.
Odpovedať
@kejsix .. kábel vedie do 2- zásuvky v ktorej bude napojená chladnička . Zásuvka je umiestnená dole ale kábel z nej vedie rovno za plynovou rúrou .
Odpovedať
@emma56 Ja by som sa pod takú inštaláciu nepodpísal. Dokonca by som to nestrpel ani vo vlastnom dome.
Odpovedať
Profilova fotka
@emma56 tu vidíte, ako neúplné informácie vytvárajú vášne. Ale ak je to živý kábel, súhlasím s kejsix
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jan45 Ziadne vasne. Naopak, racio. Revizak je vzdy jednou nohou v base, vy ste stavebnik, viete to. Ja uz po par zivotnych kotrmelcoch kompromisy netolerujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@emma56 jasne, dajte to prerobit. volne vedeny kabel po povrchu nema v beznom dome co robit (okrem spec.pripadov). v nudzovom pripade v liste, ale nie v okoli sporaka. dakedy sa pouzivali kovove rurky, ale naco, ked je to mozne jednoducho dat do steny a zapucovat+obklad. Elektrikara si treba najst ineho.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?