Ake kurenie do dreveneho saunoveho domceku?

Ahojte, idu nam stavat drevostavbu s izolaciou (sendvic), kde budeme mat saunu, kupelku a oddychovu miestnost, cele to ma ca. 24 m2. Ake kurenie by ste nam odporucili? Bude sa tam obvykle temperovat na malo stupnov a 2-3x do tyzdna to budem potrebovat relativne rychlo vykurit na 1-2 hodinky (ked sa budem saunovat) a potom to moze rychlo vychladnut. Dakujem za Vase tipy.
Odpovedať
@nunosvk elektrické odporové rohože v podlahe, prípadne skombinované nejakými teplovzdušnými ventilátormi. Prípadne elektrické radiátory. A v saune samostatnú elektrickú piecku 8-)
Odpovedať
@nunosvk ja by som si tam dal kvoli teplej podlahe odporove rohoze a 1-2 radiatory pre rychlost vyhriatia miestnosti + nahriatia / vysusenia uterakov... teda cislo elektricka zalezitost...
Odpovedať
Profilova fotka
Ja som dal do sauny piecku na tuhé palivo z dôvodu nízkeho napätia. Kýn sused po 3 hodinách má s 9 kW pieckou horko-ťažko 80°C, ja mám z dreva do jednej ruky za 30 min. krematórium. Neviem čím to je, ale to teplo je iné ako z elektrickej piecky. Asi tak ako inak chutia kysnuté koláče či kačica z pece a inak z pripravované na plyne či v el. rúre. Na keramickej podlahe el. rohože sú dobré inak radšej priemo výhrevný elektrický radiátor. Aj rohož rovno pod dlažbou začína hriať až keď sa odchádza, alebo treba myslieť na to a zapnúť ju skôr.
Odpovedať
@kosto13 zaujimavy napad a nie je problem s regulaciou toho tepla? 100-110 stupnov v saune staci, nepeckuje to na fakt ovela viacej?
Odpovedať
Profilova fotka
Určite regulácia je horšia a chce to skúsenosť koľko priložiť. Nemožno tam nechávať deti bez dozoru, ale ani dorastencov, ktorý sa pretekajú kto viac znesie. Pec som kupoval cca v 1995 ako výpredaj za pár Sk ( dáky ležiak, ešte social. výrobok zo severnej Moravy ) pôvodne na stavbu na temperovanie na zimné obdobie. Použil som ju až v saune cca. v roku 2004 a vtedy som pozeral aj ceny piecok od Finska. To však boli iné "Pálky" ale určite perfektne fungujú. Treba mať bezpodmienečne prívod vzduchu pod rošt zvonka. Niektoré pece môžu byť aj s prikladaním zvonka. Určite by sa dala aj na komíne spraviť príprava teplej vody alebo teplovzdušný výmenník na ohrev domčeka.
Odpovedať
@kosto13 My tiež plánujeme v budúcnosti saunový domček a zaujímalo by ma, ako temperujete a aké sú náklady na temperovanie domčeka?
Odpovedať
Profilova fotka
Saunu máme v chalupe, takže nevyhrievame celý domček. Spotreba je cca 1 pm3 mäkkého dreva na 20-30 saunovaní s rozohriatím pre saunu veľkosti cca 15m3. Za 30 min je zaručená teplota 80°C a rýchlo pribúda. Najprv podkurujeme novinami + triesky do 5 cm2, keď sa rozhorí tak prikladáme cca 10 cm2 a pred saunovaním 1-2 polená väčšie alebo aj tvrdé drevo. Ak sa saunuje viac ľudí alebo sa saunujeme 3x tak zvyčajne ešte raz prikladáme.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?