Led podsvietenie schodiska 12 V verzus 230 V

Profilova fotka
Ahojte. Mal by som jednu otázku ohľadom podsvietenia v interiéri. Konkrétne na schodisku plánujem na boku osadiť asi 7 lediek kvôli podsvieteniu v šere, na osvetlenie bude samozrejme visiaci luster. Aké ledky použiť? Ide mi hlavne o zapojenie, je nutné dať to do série a použiť 12V ledky? Kde je v tomto prípade najlepšie umiestniť transformátor? Alebo paralelne a použiť ledky 230V? Tu transformátor asi nebude treba. Dajú sa kúpiť LEdky na 230V ktoré by sa dali použiť ako jemné podsvietenie schodiska? Vďaka za reakcie
Odpovedať
Profilova fotka
@matosc my mame ledky klasicke, nie 12V a svietia silno a stacia :) teda dufam, ze si dobre pamatam,ze su to Led :)
Odpovedať
Profilova fotka
@matosc pozri si moje schodisko, sú to ledky zapojené paralelne na 230V majú takú intenzitu že nie je treba žiadny luster na schodoch
Odpovedať
Profilova fotka
@matosc Zas pozor na to aby tie 230 neboli prilis silne... Ja som dal 12v, v kazdej bodovke 3 led, je to ako nocne svetlo na orientaciu hlavne pre hosti a deti. Nizka spotteba kedze su led takze casto svietia celu noc... Dali sme modre, biele sa mi zdali prilis silne...
Odpovedať
Profilova fotka
Práve o toto mi ide: ja tie ledky chcem riešiť ako jemné podsvietenie slabšej intenzity a neviem aké najslabšie LEDky na 230V su dostupné, ak by som sa chcel vyhnúť transformátoru.
Odpovedať
Profilova fotka
najlepšie je kupit led svetla na 230v ktore maju v sebe každa zabudovane trafo skus si pozriet taxi led od kanluxu alebo NIKO led svetlo do inštalačnej krabice
Odpovedať
ja mam do chodby pripravenych 5 kusov 0,3 W na 12 V. Trafo s vykonom 5W sa vojde do krabicky hociktoreho svetla. Myslim ze je aj trafko 3.6 W, ale to sa mi zatial nepodarilo zohnat.
Odpovedať
Profilova fotka
na podsvietenie sa pouzivaju hlavne tie taxi lampy ale problem je ze to musi byt nakablovane dopredu.. ak to ma byt dodatocne riesil by som to mozno led pasikom zospodu . nemusi byt cez cely schodik.. len neviem v akom je to stadiu lebo k vsetkemu treba tahat kablik.
Odpovedať
Profilova fotka
no ak mozem prihodit nazor so skusenostou : 230V na schodisko je jedno z najlimitujucejsich rieseni (a najhorsich ) ! Kable musia byt pripravene vopred, su velke, hrube, nepodajne, ak chce clovek malinke chutne svetielka nehrozi, zabudajme, nic take na trhu nebolo a nebude. AK niesu vodotesne a su v podlahe problem(pozor na vedro s vodou, deti, atd..) + este zvazit aj protipoziarne vlastnosti..... Nehovorim o tom, takmer vsetky "nizkonapatove systemy" su bezpecne a daju sa stmievat. Dokonca sa da urobit super-mega perfektne riesenie : pri pohybe, "Stmievaci " senzor PLYNULE zvysi intenzitu, potom podrzi urcitu dobu aby pockal kym prejdu osoby, a POSTUPNE stmieva na urcitu malicku intenzitu a tam moze ostat aj celu noc, alebo sa neskor uplne vypnut,....tot je super ak ma clovek domacich milacikov, deti, pripadne "caste nocne navstevy WC ci uz babky alebo inych clenov rodiny"...nic neblika, necvaka, soky pri nahlom rozsvieteni.....a svieti sa iba vtedy ked treba...nehovorim o tom ze sa daju najst uplne krasne miniaturne svietidielka, (prekrasne), nepotrebujem hrube kable, a cele to moze byt napajane malinkym akumulatorom a solarom velkosti kalkulacky napr (od vykonu samozrejme) :-) Obrovsku vyhodu ale vidim v tych kabloch : netreba to velakrat riesit vopred (samozrejme to je krajne riesenie ak clovek fakt nevie nic vopred a ma more inych problemov na riesenie) ...snad som pomohol...skusenosti s asi 90 nasvietenymi schodiskami zanechali poznatky. A este mozno by stalo za zvazenie : ak chces naozaj velmi krasne chutne slabucke orientacne osvetlenie, zvaz "optotechniku" ....vlakna nevedu ziadnu elektrinu, ani teplo, ani sa nepokazia teda....jednoducho na jednej strane sa do neho svieti , a za rohom v inej miestnosti mozes mat tym osvetlene schodisko....energie su uplne najnizsie zo vsetkych tychto systemov, + bezudrzbovost, + mozes mat kludne jendofarebne, alebo RGB (farebne) alebo aj RGB +W (aj farebnne aj biele, mozes to regulovat, miesat akokolvek, atd....a svetelny bod bude totalne neviditelny!!!!!ziadne velke masivne svietidlo netrci!....(vlakno ak sa odreze do roviny s podlahou, sa stane jeho sucastou, a 1mm miniaturnu bodku semi-transparentneho akrylickeho materialu urcite nikto ani nezbada ani ked chce....a vecer to svieti....pozri foto, sice zla kvalita z montaze, ale realita je uplna nadhera a da sa to kdekolvek integrovat (okrem skla).....+ moznosti nelimitujuce....
Odpovedať
Profilova fotka
Zdravim Vas Chcem sa len opytat... ja mam predpripravene osvetlenie schodov na 220V s montažnými krabicami. - klasicke ake sa davaju pod vypinace, zasuvky. Viete poradit nejaký druh, najlepsie LED osvetlenia, ktore sa daju osadiť priamo do týchto krabic. Zatial som nasiel len od NIKO. S Kanlux Taxi som si nie celkom isty, ci sa daju do týchto krabic osadit. Co som sa dival, tak ony maju nejake vlastné krabice.. (Neviem mozno sa mylim)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
sú aj originál 12V, spotreba 0,6 W , svietivosť 30lm, materiál akryl/hliník, velkosť 75x75mm, hĺbka 11mm, do krabice KO60 alebo KO68, trafo 3W malé do krabice pod prvé svetlo cena svietidla cca 24 eur,
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Profilova fotka
@radomaxx ako si to nakoniec riesil s tymi svetlami? Ake si vybral? My mame teraz ten isty problem a nevieme ktore svetla kupit, dakujem...
Odpovedať
Profilova fotka
Jednoducho. Kúpil som obyčajne elektroinštalácne krabice. Také, aké sa dávajú pod vypinace, zásuvky. Vyrezal dno a do nich obyčajne bodovkky a led žiarovky na 220... A OK.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
@radomaxx nemas prosim fotku svetielok, ako si to riesil???
Odpovedať
@radomaxx pozri ABB
Odpovedať
Profilova fotka
ABB som kukal, ale verzia z obyčajnými krabicami vyšla lacnejšie s rovnakým efektom. ;)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
@radomaxx Ahoj a ta bodovka tam pekne sadla do krabicky? ake bodovky to su take ako do sadrokartonu alebo ake? dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
Klasické bodovky. A zhodou okolnosti boli ešte aj tie z tých najlacnejších. Len žiarovky sme dali LED.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@lukotetak dobry den. Robite aj take co sa montuju do klasickych krabic na zasuvky?
Odpovedať
@dimec116 ja som kupil tieto. Svietia super. Nie su sice na schodoch pouzite, ale ako orientacne svetla v chodbe. Jedno som skusil aj zapojit... Bude to stmievatelne. https://goo.gl/images/iD5QdV
Odpovedať
Ako vykonny panel to je? To stmievanie je super vec lebo toto sa mi zda na schody silne ako orientacne. stmavovat budes vypinacom? Mam krabicu nad kazdym schodom,tak potrebujem nieco slabe alebo polovicu dier zasadrujem,este neviem. Inak napojenie je 220 a privod je myslim z nejakeho svetla. Povodne som to chcel riesit klasickymi bodovkami a senzormi pohybu,este mam ale cas to premysliet..
Odpovedať
Ako vykonny panel to je? To stmievanie je super vec lebo toto sa mi zda na schody silne ako orientacne. stmavovat budes vypinacom? Mam krabicu nad kazdym schodom,tak potrebujem nieco slabe alebo polovicu dier zasadrujem,este neviem. Inak napojenie je 220 a privod je myslim z nejakeho svetla. Povodne som to chcel riesit klasickymi bodovkami a senzormi pohybu,este mam ale cas to premysliet.. @megdesign
Odpovedať
Profilova fotka
@megdesign aj my riešime takéto osvetlenie na chodbe 😉
Odpovedať
@dimec116 na tom linku je cela specifikacia. Ano. Stmievatelne to bude automaticky podla intenzity svetla vonku, cez den to bude vypnute a samozrejme sa bude dat pridat/ubrat intenzita manualne cez vypinac. Aj toto je na 230V.
Odpovedať
@megdesign vdaka za tip. Je to urcite lepsia alternativa ako som chcel urobit. Samozrejme drahsia ako to uz byva zvykom :) ale su aj drahsie :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
@jojinox odkial prosim ste? potrebujem rozumne vyriesit osvetlenie schodiska. dakujem.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?