Je rozdiel medzi halogénovou a normálnou žiarovkou?

20. júl 201070

Vie mi niekto povedať, aký je rozdiel medzi halogénovou žiarovkou a normálnou žiarovkou (220 V)do bodového osvetlenia? Totižto neviem, pretože nám bolo povedané, že obe žirovky majú rovnakú svietivosť. Má to vplyv na niečo (aké žiarovky chcem dať do bodoviek) pri inštalácii elektrických rozvodov?

 • žiarovky do bodoviek sa rozdeľujú na halogénové, úsporné žiarivky, prípadne led-ky. v zásade sa musíte rozhodnúť, či chcete pripojenie na 12 alebo 230V, a podľa toho potom kúpiť žiarovky. ak si to spravíte na 12V, je k tomu potrebný transformátor (výkon podľa výkonu žiaroviek - v obchode vám to vysvetlia), pri napojení na 230V sa bodovky pripájajú priamo.
  dúfam, že som to napísala zrozumiteľne :o)

 • Ok, neviem či som to ja správne pochopila, ale to znamená, že ked si pripojíme elektrinu na 12 V, a nebudeme mať transformátor (a pripojenie na 230 V), nemôžeme tým pádom zapájať halogénky keď budeme chcieť? Aká je vlastne výhoda jedných alebo druhých žiaroviek, keď majú tú istú svietivosť , sú niektoré úspornejšie, alebo dlhšie vydržia? Dik za odpoveď. 😉

 • fejka 12V žiarovky do bodoviek sa dávajú v miestnosti, kde je vlhko, napr. kúpeľka, alebo vonku terasa, aby to bolo bezpečné. Trafo Ti to pretrasformuje na 230V. Slúži to presne tak isto ako hociktorá iná žiarovka, luskneš vypínačom a ideš 😉

 • Sponzor fóra
 • fejka, nie dobre si to pochopila... 😞 ako píše stanislava, ak chcete toto osvetlenie do kúpelne napríklad, je lepšie to napojiť na 12V. čiže máte normálne vývod v stene, tam napojíte transformátor a na transformátor sa napoja bodovky. ak to máte v obývačke alebo kuchyni, napojte si to normálne na priamo = 230V. čo sa úspornosti týka, halogénové žiarovky ti "zožerú" rovnako na 12V alebo na 230V, tu ide len o napojenie do siete.
  ak chcete ušetriť, je lepšie potom zainvestovať do úsporiek, prípadne do led žiaroviek.

 • Dik za vysvetlenie...Takže vlastne ide o pripojenie - resp. spôsob pripojenia elektriny. V podstate si tam môžem ja už dať žiarovky, aké chcem, či klasika bodovky, alebo halogen, alebo usporné alebo LEDky... áno ?

 • presne tak ako si napísala, fejka! len ešte na upresnenie. klasika bodovky sú halogénky!!! úsporné žiarivky alebo ledky sú alternatívou. ale to už naozaj bude len na vašom výbere. 😉

 • Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.

 • Len k doplneniu a upresneniu na tuto temu. Halogenove bodovky alebo ziarovky su uspornejsie ako klasicke stare edison ziarovky. Vzhladom na fakt ze v klasickej edison ziarovke je len vakum vlakno sa nedokaze rozohriat az na taku vysoku teplotu ako halogenova ziarovka.
  Halogénová žiarovka je žiarovka plnená halogénovým plynom, napr. jódom či brómom. Pri rozžeravení vlákna dochádza k vyrovnanej chemickej reakcii, pri ktorej sa materiál vlákna rovnomerne vyparuje a znova usadzuje na horúcich miestach, čo zabraňuje rýchlemu prehoreniu vlákna. Vďaka tomu môže halogénová žiarovka pracovať na vyšších teplotách, čo vedie k vyššiemu jasu a účinnosti než u klasických žiaroviek.
  Takze halogenka je ucinejsia kedze potrebujem menej energie k vyprodukovaniu toho isteho svetla.
  Toto nieje z mojej hlavy avsak som si to nastudoval tu http://www.uspornaziarovka.sk/pages/Najpou%C5%BE%C3%ADvanej%C5%A1ie-typy-%C5%BEiaroviek.html
  Tiez ma zaujimala tato tema.
  Velkou nevyhodou halogenie je vsak ich teplota, pri nazhaveni dosahuju neuveritelnych teplot na co treba mysliet pri sadrokartonovanych stropoch, musi tam byt tusim min. 20cm rezerva (nie som si isty), pri drevodomoch je to zakazane. idealne riesenie je LED, kedze svietia rovnako , spotreba je o 80% nizsia, cena o 80% vyssia 🙂 . treba zvazit, ci investovat a mat pokoj alebo to riesit kazdy rok ked nejaka vyhori. vela zdaru!

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém