Nástrek špricu - aká je max. doba do natiahnutia omietok?

Ahojte, mám technologickú otázku na omietky v pivniciach: Minulý / aktuálny stav: Starý dom, pivnice vlhli, takže sa asi pred 1.5 rokom osekala odpadávajúca omietka až na tehlu (niekde komplet, niekde ostalo 50-100cm z hornej časti, ak držala veľmi dobre), dom sa obkopal / vertikálne odizoloval / odvodnil, v jednej časti pivnice je nová podlaha s izoláciou... Klíma v pivnici je teraz neporovnateľná, múry na pohľad a dotyk pekne suché, prišiel čas postúpiť. Podklad je stará tehla a trochu droliaca sa malta. Požadovaný koncový stav: Zarovnať steny, vhodná omietka (sadrová?), celkovú potrebnú hrúbku odhadujem na 1 - 4cm. Pivnice ostanú len na skladovanie / technická miestnosť. Aktuálny krok: Pred omietkármi som sa rozhodol steny pripraviť - väčšie diery vyplniť, wapkou komplet vystriekať od prachu / zvyškov po sekaní a potom urobiť špricový nástrek (jednoduchou pištoľou na omietky, dýza 1x 4/6/8mm). Budem používať cement + piesok (pomer 1:2 je v poriadku? má zmysel dávať vápno / nejaké prísady?) prípadne môžem zamiešať aj Baumit Prednástrek 2mm, ak je lepší oproti vlastnému mixu. Vzorové video nástreku https://www.youtube.com/watch?v=XlW7i... len ja sieťku/pletivo nebudem dávať. Otázka: Omietky ma vôbec nenaháňajú, takže si možno dohodnem termín až za pol roka. Nástrek špricu by som chcel robiť už teraz (aj kvôli prašnosti z pôvodnej tehly/malty)... môžem nechať takúto dlhú prestávku medzi špricom a omietkami? Prípadne viem tesne pred omietkami znova všetko prestriekať penetračným náterom. Informácie, ktoré mám: Hotový produkt Baumit Prednástrek 2mm uvádza v technickom liste len min. dobu zretia špricu po nanesenie omietok (3-21 dní, podľa podkladu a typu omietok). "Stavbár nepraxový" mi povedal, že omietka sa má dať pár dní po šprici, nie ho nechať úplne vytvrdnúť X mesiacov. Určite je tu dosť "stavbárov praxových", alebo tých, čo si ešte zo školy pamätajú technologické postupy a vedia, čo je v mojom prípade správny/nesprávny krok. 🙂 Ďakujem za rady, pripájam fotky podkladu.
Odpovedať
Maximálna doba nie je uvedená, lebo ak je to normálna suchá stena, môže to byť aj roky len našpricované. Potom stačí umyť od prachu.
Odpovedať
Profilova fotka
Sadrovu by som osobne do pivnice nedaval radsej cementovu
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?