Ako riešiť praskajúcu omietku?

ahojte, viac tem ohladne omietky som tu nasiel. no som laik a chcem sa konkretne spytat na moj problem.. byvam v dome je to cca ročna novostavba, no začalo nam extremne praskat spoje medzi stenou a plafonom (sadrokarton - foto4.) takto to mame asi v celom dome.. začalo sa to objavoat postupne ...je mi jasne že stavba sada a stym som aj počital že nech sit o vypraska a nasledne sa to vyspravi cca na jar. (po roku).. aj tak to bolo pravdepdobne odflaknute.. no moj iny a hlavny problem je že v dvoch izbach oboje su s "prednej strany domu", mi začali vznikat na omietke praskliny. neviem či ide tiež len o zly technologicky postup alebo či by som sa mal obavat statika.. som v tejto oblasti laik.. čiže preto sa informujem. dom som kupil ako holodom. omietky už boli spravene prikadam foto ak sa to vyspravi či to môžem očakavat zasa .. alebo pripadne či sa to da opravit aj bez kompletnej prerabky omietky.. dakujem vam za odpovede
Odpovedať
Profilova fotka
@hmarekk odpovedať na diaľku by bolo veštenie. Stavba vysychá, treba počkať a spáry sledovať. Ale vyzerá to na technologické, nie statické spáry.
Odpovedať
Praskliny medzi stenou a sadrokartonom a stenou su,boli a asi vzdy budu aj ked ta prasklina na tvojom obrazku je dost otvorena.Praskliny v stenach mozu mat vela dovodov od zakladov az po krov ale pokial si dom kupil ako holodom s omietkami tak len reklamovat.
Odpovedať
Profilova fotka
@hmarekk Ako človek, ktorý už niečo v tejto oblasti zažil, začnem švejkovským: To chce klik a 1 malý pivo. Spoje medzi sadrokartonom a zvislými omietanými stenami vždy vypraskajú, lebo ide rôzne materiály, ktoré rôzne reagujú na teplo, vlhko apod. Toto čaká každého stavebníka, pokiaľ si nekúpi (nedá postaviť) dom s nadštandardnými riešeniami, ktoré sú však vykúpené nadštandardnými cenami, čo asi nie je Tvoj prípad. Jedným z riešení je akrylátový tmel, ktorým sa dá tento "efekt" nesúrodých materiálov hravo odstrániť. https://www.google.sk/search?q=dekora... Čo sa týka tých prasklín na omietaných zvislých stenách - k takému to javu takisto dochádza. Niekedy z dôvodu hrubej vrstvy omietky, inokedy z dôvodu rýchleho vysušenia stavby, najčastejšie ide o kombináciu oboch. U Teba - súdiac podľa fotografií - si dovolím vysloviť názor, že ide o praskliny súvisiace s tým, že máme dočinenia so stavbou, zrealizovaou z pórobetónu (ytong, ypor, porfix...). Tieto zvyknú praskať takýmto spôsobom. Veľkoplošné tvarovky, lepené tesne na seba, nemajú ako dilatovať a výsledkom je takáto puklina. Dá sa tomu predísť už pri výstavbe oddilatovaním na spoji priečky a obvodového muriva (viď. obrázok), ale toto prakticky nikto nedodržiava, majstri radšej stenu občas presieťkujú, aby omietka nepukala. Toto nesúvisí so sadaním stavby, ale s dilatáciou. Ja by som v tomto prípade reklamoval. Ak si kúpil od developera, on určite má uplatnené tzv. "zádržné" voči stavebnej firme - práve na tieto opravy. To, čo vidno na obrázku č. 3 je vyslovene o takejto pukline, ktorá si vyžaduje remeselnú opravu. Čo sa týka drobných trhliniek v omietke, ktoré bežne vznikajú, na odstránenie takýchto je ideálny tmel, ktorý sa predáva ako "šľahaná sadra" v každej predajni farieb a lakov. Puklinky zatrieš aj prstom, samozrejme nie také, ako na obr. č.3, lebo tam pomôže len sieťka a nová vrstva omietky. https://www.google.sk/search?hl=sk&si...
Odpovedať
oki čiže sa nemusim nejak "obavat".. no kupil somto od develpera.. ale v podstate to predal ako sukr. osoba.. čiže voči tomu asi neviem podat reklamačne konanie.. aj ked niečo v tom zmysle naša KZ obsahuje.. inak stavba je s klasickej Tehly nie z Ytongu.
Odpovedať
Profilova fotka
@hmarekk V prípade tých veľkých puklín potom v daných miestach nie je iba tehla, ale stretávajú sa tu pravdepodobne asi 2 materiály. Napr tehla - betón (preklad), tehla - tvárnica (napr. komín, integrovaný v stene). Vieš, podľa fotky sa to nedá celkom dobre zistiť, ale ak je to "len" dopukaná omietka, to sa dá pekne vyspraviť.
Odpovedať
@hmarekk pokial mas kupnopredajnu zmluvu tak mas 2r zaruku pokial ste si to v zmluve nedohodli inak
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
@hmarekk Serus ako si to prosim ta nakoniec vyriesil? Kupil som bungalov a v 2 izbach mam tiez trochu popraskane steny v jednej izbe menej v druhej o nieco viac... Mam to riesit s developerom alebo si to sam mam nejako poriesit? (popravde sa mi nechce dotahovat s developerom) ale kludne si necham poradit...
Odpovedať
@leonardom my sme byvali v byte a robilo nam tiez. Dom nebol z ytonu. A nie celkom mi sedi aj to, ze to je chyba dilatacie, kedze na jedne fotke je okno a to asi nebude priecka, skor obvodovy mur. ("...dvoch izbach oboje su s "prednej strany domu"...") Ak to nebude sadanim stavby, tak su zle spravene omietky. Asi pod nimi chybaju sietky, alebo nejaka ina technologicka zahada :) Ak je to tak, tak asi by som ziadal skor zlavu, ale obijat omietky v dome, ked uz tam byvam by neprichadzalo do uvahy (u mna osobne) :).
Odpovedať
zatial som to neriesil nijak, pockam do jari kym to ešte "sadne" predsa stavba ma cca rok. .. majster mi povedal že to je bežne a je to len omietka. nič viac nič menej.. s developerom to riesit nebudem. taktiež mi vypraskal sadrokarton a je to normalne že vypraskal, stym som počital že to budem muset robit .. tak ot spravim jednm razom..
Odpovedať
@hmarekk my mame asi nenormalny dom :) nastastie nam ani po dvoch rokoch nic nevypraskalo. Mne sa nezda, ze "vypraskanie" SDK je normalne. To uz by som teda protestoval a urcite reklamoval. Takych majstrov som uz videl, co 30 rokov robia strechy a ja som si dovolil mat prvu reklamaciu. Tak ma nastval, ze som premeral vsetok pouzity material a porovnal s projektom. Skrotol ako baranok. Pretoze si vela veci spravil po svojom. V konecnom dosledku ho to stalo viac materialu, pretoze musel opravovat.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Tak skusim este onnovit toto vlakno, nakoniec som bol presvedceny ze stavbu mam este nechat “sadat” tak ze pockam do jari/leta tohto roku. No tie praskliny sa nejako stale zvacsuju a mne to nejak neda spavat ze to je len taka “bezna prasklina” pride mi ro dost hrube . Ved pozrite sami pre porovnanie s prvym prispevkom
Odpovedať
Profilova fotka
Tam niekto niečo riadne pohnojil.Ale nemali by to byť statické trhliny aj keď úplne sa to nedá vylúčiť. Na rýchlokvasných novostavbách bývajú takéto trhliny spôsobené tenkou vrstvou omietky, nekvalitná omietka,hlúpy remeselník(omietkár),rozdielnou vlhkosťou jednotlivých murovacích prvkov, murovaním na montážnu penu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 1 roku
Zdravim, este stale som s prasklinami nic nerobil tento rok v lete to uz chcem dat doporiadku aj v ramci malovania, len teda stale je to horsie a horsie. Ved porovnajte, stale sa nemusim obavat? 🤔 😬
Odpovedať
Profilova fotka
treba reklamovať stavbu , podľa zmluvy je to min 2 roky a až 5, podľa toho ako bola uzavretá. Spočiatku to vyzeralo len na vysýchanie , ale pod oknom je prasklina , ktorej priebeh sa blíži statickej poruche. Budem rád, ak sa mýlim, ale treba konať. A treba pozrieť okolo domu, ako sú urobené odkvapy, či nepriteká pri búrkach voda z okolia, ako funguje kanalizácia.
Odpovedať
@hmarekk kokso to vyzerá strašne. A z čoho to je postavené? Lebo ak tehla tak to ako keby ani väzba nebola spravená.
Odpovedať
je to postavené s tehly, kanalizacia aj odkvapy su v poriadku, ani z vonku neni fasada nejak poskodena
Odpovedať
Profilova fotka
@hmarekk z tehly to nie je, možno z keramických tvárnic, zvonku to nevidieť preto, že spáry prekrýva pužná izolácia, treba konať. Záznam, znalec, poisťovňa, na všetko musí byť doklad, Vaše fotky nie sú doklad, nemajú vypovedaciu schopnosť.
Odpovedať
@hmarekk ahoj ako si postúpil ?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?