Pleseň v byte a plastové okná

Švagrinej začala plesnivieť stena v obývačke. Svokra tvrdí, že sa to stane každému, čo má 5rokov plastové okná. Neviem, či som ja mimo, ale nezdá sa mi, že by to malo priamy súvis, určite je tam viac faktorov... Jednu z nás treba vyviesť z omylu :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@stefivarg Ale ono to ma priamy suvis :). Pretoze stare okna su derave ako reseto a prudi cez ne vzduch, cize sa vetra a tym sa odvadza vlhkost. Plastove okna su tesne, nema sa ako vetrat, zvysi sa vlhkost, zvlhne stena a vytvori sa plesen. Ale to nie je vina okna, ale majitela, pretoze namiesto okien musi cielene vetrat on sam.
Odpovedať
@majkoj takto nejako som si to predstavovala :-) vravela som jej, že treba vetrať častejšie, ale oni vraj vetrajú dosť...
Odpovedať
@stefivarg nech zmerá RV a bude v obraze
Odpovedať
@stefivarg kup vlhkomer za 5 eur a povedz im ak bude ukazovat 50 % nebude pleseň, ak bude ukazovat viac ako 50 treba otvorit okno na chvilu a skontrolovat vlhkomer. A tak dookola.
Odpovedať
Profilova fotka
@bluray Presne túto alternatívu som chcel navrhnúť. Pohľad na vlhkomer - a hneď vedia, na čom sú. :-) http://auto.bazos.sk/inzerat/44869084...
Odpovedať
je neuveritelne ako lahko stupne vlhkost len z dýchania dvoch ludi, u nas je to za noc (7 hodín) o 10 % :)
Odpovedať
@stefivarg Ahoj. Výskyt plísně je závislý na vlhkosti. V tomto případě na vlhkosti ze zkondenzované vodní páry. Aby vodní pára obsažená ve vzduchu někde zkondenzovala, tak musí být splněny dvě základní podmínky musí být dostatečná RV a také v bytě musí být někde plocha, která bude mít nižší teplotu, než je teplota rosného bodu. A to je ve Vašem případě splněno. Stačí snížit RV a teplota rosného bodu se posune a kondenzace neproběhne. Naopak stačí zvednout teplotu povrchu při stejné RV a také kondenzace neproběhne ( příklad jsou třeba rosící se okna - zatáhneme žaluzie, povrch oken se přestane ohřívat a do rána jsou mokrá ). To samé platí i o stěnách za nábytkem, kde je malé, nebo žádné proudění vzduchu. Tam je stěna studená a tam také kondenzuje voda a tam následně raší plíseň jak na Krakonošově zahrádce. Nejjednodušší je topit na cca 22°C, udržovat RV kolem 50 % a potom bude teplota rosného bodu 11,1 °C. Jiná situace ale bude třeba u konstelace 25°C a RV 65%, tam je teplota rosného bodu již 18°C. Z8věrem to shrnu - kondenzace na povrchu ploch je závislá na teplotě a vlhkosti interiérového vzduchu a na povrchové teplotě ploch, na kterých to kondenzuje.
Odpovedať
Kazdy kto ma 5 rokov PVC okna ma plesen.....ked to povie svokra (starsia zenicka) berem to s rezervou, nema to odkial vediet , nerobi s tym, ale ked taketo perly pustaju ludia z fachu mam v hlavu v smutku. Mate na vyber tieto alternativy: 1. kupit odvlhcovac - prestali sa rosit okna v zime, inak na parapete bolo niekolko deci vody za noc, niekedy to tieklo az po podlahe. 2. dat rekuperacku, 3. dat okna do polohy mikrovetranie, vtedy zarucene sa plesne robit nebudu, ale potom tie nove okna stratia zmysel oproti tym povodnym.
Odpovedať
Viete aký je rozdiel medzi svokrou a vegetou?žiaden obe sa miešajú do všetkého :-)
Odpovedať
Profilova fotka
No tak to by sme vsetci zili v plesnivych domoch,v kazdom pripade treba riadne vetrat.
Odpovedať
Profilova fotka
Nejsom borec cez vypocty tepelných mostov a ani ma to netrapi nejak.Ked som renovoval zaplesnene garaze,pouzival som Primalex Mikostop. Cuduj sa svete,vsetko je uz 3. rok v poriadku.Akurat treba aj vetranie riesit.
Odpovedať
@niless moja mama ma murovany dom, okna plastove od Slovaktual, asi 12 rokov, plesne ziadne nemaju a nemali
Odpovedať
Článok sa načítava...
@stefivarg aj keby boli drevené eurookná, by to robilo pretože ide o tesnosť, (ne)vetranie, teplotu povrchu steny
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 rokoch
Ahojte, riesim cca 30 - rocny dom kde povodne drevene okna dosluzili a nastal cas na ich vymenu ako inak, za plastove. V dome ktory nema izolovanu fasadu, v style 90- tych rokov ma pomerne velkoryse previsy, clenite vonkajsie steny, odskoky a balkony, nikdy nic neplesnivelo aj ked z pohladu tepelnych mostov by taky dom dnes nikto nestaval. Problem spociva v tom, ze po vymene garazovej brany cca pred dvomi rokmi nastali prve problemy. Garaz prestala dychat, navyse tym ze branu osadili z vnutornej strany, cely betonovy preklad aj ostenie je z vonkajsej strany. Vysledok je taky, ze cele okolie brany je cierne plesnive, vyduva sa omietka, miestnost pachne po plesniach. Opakujem ze v dome predtym nikdy ziaden kut nevlhol. V pripade brany predpokladam ze cela chyba je v tom ze preklad aj ostenie su studene a na chladnej stene sa zvnutra zraza vlhkost + tesna brana zabranuje vetraniu. Smutne je, ze firma ktora brany nielen montuje ale aj vyraba, vam ohladom takychto veci neporadi, nemontuju vam tu branu aj na hlavu ked si o to clovek poziada. Otazka teraz znie, na co si dat pozor pri vymene okien za nove? Pomoze napriklad olepenie obvodu stavebneho otvoru styrodurom, alebo ich namontovat "menej tesne" tak, aby cez okna mierne prefukovalo ako na tych starych? Rad by som zabranil tomu, aby sa dom zmenil na vlhku zatuchnutu dieru. Dakujem
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?