Ukotvenie optickeho kabla madzi budovami

Potboval medzi dvoma murovanymi budovami natiahnut opticky kabel. Budovy su od seba asi do 70m. Budovy su stare (cca 50 rocne) a pravdepodobne tam bude tehla, alebo kvadra. Kabel musi byt natiahnuty tymto sposobom |------------| Rozmyslal som nejake chemicke kotvy, ale mam obavu, ci postupne nebude oslabovat (tehla/kvadra). Mozno som paranoidny a stacili by aj klasicke hmozdinky do tehly/kvadru, ale fakt s tym nemam skusenosti. Nemam predstavu, aku to ma silu v tahu. Zatial som kabel nemal v ruke ale podla datashetu by mal mat kabel na 100m 800g. Cize nejaka extra vaha to nie je, ale olezite je asi ako bude natiahnuty, resp. aky bude previs.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od gusto0:

Potboval medzi dvoma murovanymi budovami natiahnu…
@gusto0 optický kábel nemôžeš zavesiť osve. Musí tam byť minimálne závesné oceľové lanko.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@gusto0 optický kábel nemôžeš zavesiť osve. Musí …
@megdesign To nieje tak úplne pravda... Existujú káble, a sú u nás bežne dostupné, kde oceľový nosný prvok nenájdeš. Ťah prenáša kevlar v plášti.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@megdesign To nieje tak úplne pravda... Existujú …
@kejsix A ako by si uchytil konce toho optického kábla na stene, aby si ho vnútri nezlomil?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od gusto0:

Potboval medzi dvoma murovanymi budovami natiahnu…
@gusto0 Na tvojom mieste spravím tak, že oceľové lanko 70 m natiahnem medzi budovami, na neho uchytím chráničku pre optické vlákna a následne ti technik zafúkne optické vlákno do tej chráničky až k miestu ukončenia chráničky. Len nerozumiem, prečo chceš ty ťahať optické vlákno. Videl si už opt. kábel? To je lanko hrubé asi 1 mm, v ktorom môže byť viac optických vlákien (kľudne 8 alebo 12). Ty, aj keď zatiahneš to optické vlákno, tak ho nemáš ako ukončiť. Na koncie vlákna musíš nasadiť koncovku a predtým musíš opracovať koniec vlákna. A na mieste, odkiaľ ho budeš ťahať, musíš tie optické vlákna zvariť. Na to nemáš prístroje. Takže samotné natiahnutie ti musí urobiť technik operátora. Ty si môžeš pripraviť to oceľové lanko a chráničku.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chrobak7:

@kejsix A ako by si uchytil konce toho optického …
@chrobak7 Je na to original samosvorny uchyt s uskom, alebo ako to nazvat... nrspominam si nazov.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chrobak7:

@gusto0 Na tvojom mieste spravím tak, že oceľové …
@chrobak7 Ocelove lanko s chranickou? Neblazni 😀
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chrobak7:

@gusto0 Na tvojom mieste spravím tak, že oceľové …
@chrobak7 https://www.coretel.sk/solarix-flat-d... napriklad, googli drop kabel https://www.tesshop.sk/kotva-pa-2000-...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@chrobak7 Je na to original samosvorny uchyt s us…
Dakujem za rychle reakcie. Necakal som tak rychlo odpovede. Avsak ani jedna odpoved mi nijako nepomoze. Postupne budem reagovat @megdesign Napisal som, ze budem tahat kabel, nie samotne vlakno. Odpoved mas uz od @kejsix @chrobak7 dakujem za odpoved, ale ziadne ocelove lanko nemam v plane tahat (a riesit rozdiely potencialov). Nemam v plane tahat ani optotrubycky a volat technika aby mi zafukoval vlakno. Ci som videl opticky kabel ? 😁 Ja sa ta nebudem pytat ci si videl, ale ci si pocul o patchcordoch (LC/PC, SC/APC a pod). To su patchcordy (50, 60 alebo 100m ...) ukoncene na oboch koncoch prislusnymi koncovkami. Za dalsie ja prepajam 2 sukromne budovy, preco by mi to mal robit nejaky operator. Vzduchom to budem tahat preto, lebo v zemi by to bolo komplikovane a drahe (nie len kvoli vykopu). Jedine asi kejsix ma ake take skusenosti a tie uchyty mozu byt napr. FIBRAIN AirTrack, Kotva. Mozeme sa vratit k mojej povodnej otazke ? Technikalie okolo optiky nechajte nam na prosim.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@megdesign To nieje tak úplne pravda... Existujú …
@kejsix áno, ale písal len o optickom kábli. Nie že ho má vystužený nosným prvkom. @gusto0 napísal si "optický kábel" a tých je xy druhov a vyhotovení... Ak ma datasheet uvedenú hmotnosť kábla, čo píšeš že je na 100m 0,8kg, tak silne pochybujem, že je vystužený kevlarom, ale nebudem sa hádať. Podľa váhy v datasheet si vieš vypočítať tiažovú silu, ktorá bude pôsobiť na kábel. Fyzika základnej školy.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chrobak7:

@kejsix A ako by si uchytil konce toho optického …
@chrobak7 toto sú samonosné káble. Normálne majú kovový kord v plášti, oddelený od optovlakien. Používajú sa na uchytenie také samosvorné koncové/priebežné závesy len na ten pogumovaný kord... https://www.coretel.sk/xoptic-mini-fl...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od gusto0:

Dakujem za rychle reakcie. Necakal som tak rychlo…
@gusto0 Drbni to na chemiu a mas pokoj.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@gusto0 Drbni to na chemiu a mas pokoj.
@kejsix Jo aj nad tym som uvazoval
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@kejsix áno, ale písal len o optickom kábli. Nie …
@megdesign rad by som videl ako pocitaju deti na zakladnej skole pomocou hyperbolic. cos.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od gusto0:

@megdesign rad by som videl ako pocitaju deti na …
@gusto0 ôsmy ročník. Vráť sa na školu alebo vráť školné... https://fyzikus8.estranky.sk/clanky/i... https://youtu.be/24nzVJQTNaA?si=t_rDq...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@gusto0 ôsmy ročník. Vráť sa na školu alebo vráť …
@megdesign ak mi to vypocitas, tak cele skolne vratim tebe
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od gusto0:

@megdesign ak mi to vypocitas, tak cele skolne vr…
@gusto0 ja tvoje školné nepotrebujem.
Odpovedať
Od stlpu cca 10m u nas prikotvenie takto, dom 50r.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

Od stlpu cca 10m u nas prikotvenie takto, dom 50r.
@rudy1973 nerozumiem
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od gusto0:

@rudy1973 nerozumiem
@gusto0 sorry nenahralo fotku...
Odpovedať
OK to je ukotvene o stoziar. Ja skor potrebujem do mura, cize bud chemicku kotvu a hak + taku kotvu ako mas na obrazku, alebo klasicku hmozdinku do tehly/kvadra (napr. 16 -18), len mam obavu, aby to unieslo
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od gusto0:

OK to je ukotvene o stoziar. Ja skor potrebujem d…
@gusto0 je to ukotvene do dreva na štablone a stiahnute do pojdu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od gusto0:

OK to je ukotvene o stoziar. Ja skor potrebujem d…
@gusto0 to neni stožiar, to je odkvap 😀 kotvené do oka cez dosku štablonu 😅 Tebe ide o to, ci to mozes 70m kotvit na koncoch bez dalsieho podperneho bodu? lebo v tom pripade nehra ani tak rolu vaha kabla, ale sila, akou ho musis nasponovat, aby si dosiahol uspokojivy previs... nevidim problem v kotveni, na to su vymyslene sposoby podla typu muriva (fischer ma celu radu hotovych funkcnych rieseni az po chemiu, na ktoru mozes zavesit slona), vidim problem v pevnosti kabla v tahu, kde lahko dosiahnes medzu pri vetre, namraze, atd.... Take dlzky sme robili medzi panelakmi, ale vzdy to boli masivne kable s ocelovym nosnym lanom (draka comteq, systimax, commscope). A vzdy to sponovali 2+2 chlapi kladkostrojom (hupcukom).
Odpovedať
Ospravedlnujem sa, ale z toho obrazka to nie je dobre vidiet. Ano, mne ide o to aky nechat +/- previs, lebo kotvene to bude mur-mur (kolmo prip. 10-15° od praveho uhla) |--------| Lebo cim viac to budes dotahovat, tym viac budu namahane kotvy v mure (samozrejme aj kabel)
Odpovedať
Profilova fotka
V bývalej práci manžel ťahal optiku pre kablovku po celom meste s tymto. https://www.tesshop.sk/telenco-kotva-... Prepoje boli aj 100m s miernym previsom, jednoduchá montáž, rezerva stočená v držiaku. Tuším že to bolo 8-vlákno.
Odpovedať
Chemicka kotva nam drzi nosny hranol od altanku na stene uz x rokov. Tvoje lanko natiahnute ani neuciti. ale tez by som to radsej riesil ocelovym tenkym lankom, na ktore by som pripevnil chranicku s opt kablom.
Odpovedať
ee ocelove lanko, urcite davat nebudem. Su uotdoor patchcordy aj s konektormi na oboch koncoch. A ako pise @rebecca363 mam v plane davat take nieco, co sem postla. V tej kotve spravis niekolko zavitov a udajne to drzi vyborne
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?