Sirsie strmienka

Zdravim, nevedel by mi prosim Vas niekto povedat, ci je velky problem, co sa tyka statiky, ked stocim strmienka v preklade? Vykres so zelezom mi robil jeden clovek od fachu, ktory s tym robi roky. Akurat mu neboli podane vsetky informacie. Na izolaciu prekladov a betonovej platne (deky) chcem pouzit styrodur 80mm. Mury mam 375mm porfix. Pri strmienkach neratal s izolaciou. Mam ich sirsie. Mozem ich umiestnit sikmo, alebo ich treba spravit nanovo? Prikladam obrazok, pohlad zhora.
Odpovedať
@s3ko môžu byť aj šikmo, pri kraji otvoru hustejšie v strede otvoru redšie
Odpovedať
@halnas dakujem za radu. Nevadi, ze to robi az nejakych cca 45 stupnov sklon?
Odpovedať
Profilova fotka
@s3ko a od polovice opačný sklon
Odpovedať
@s3ko nemá to vplyv, ale načo chcete vkladat do debnenia izolaciu, ked budete zateplovat dom?
Odpovedať
@jan45 dakujem za radu.
Odpovedať
@stowasser nebudeme zateplovat, Murivo splna tepelne poziadavky podla noriem platnych este minuly rok.
Odpovedať
@s3ko nevadí, platí pravidlo, aby prvý strmeň začínal 20-50mm od líca podpery, následne vzdialenosť podľa statického návrhu. V mieste pri líci podpery, by som navrhol doplniť jedno-strižný strmeň, výstuž v tvare C (resp. U, ako sa na to pozriete), zvislá časť tak isto vysoká ako strmeň a horizontálne časti dĺžky 100mm - na obrázku červenou farbou. Ale keď robíte takéto úpravy kontaktujte vždy projektanta stavby, verím, že každý ochotné poradí. Veď záujem o vlastný návrh a projekt hádam nekončí odovzdaním dokumentácie. Pre lepšie pochopenie som doplnil Váš obrázok.
Odpovedať
@s3ko obrázok sa nenačítal, tak ešte raz:
Odpovedať
@halnas takto nejako?
Odpovedať
@halnas niekde som videl strmienka aj nad podperou. Napr. tu: https://www.modrastrecha.sk/forum/obv... Nema to nejaky vyznam?
Odpovedať
@s3ko nereagoval som na Váš nákres, bohužiaľ prehliadol som upozornenie. Je to tu zle nastavené, že ak mám viacej upozornení, a kliknem na ikonu a niektoré z upozornení, všetky ostatné sa mi už nezvýrazňujú, tak sa v tom zle orientuje. K vášmu nákresu: v zásade je to správne, otázne je či máte v projekte riešenú inú vzdialenosť strmeňov na krajoch a inú v strede. Ak nie, tak by som volil začať prvý strmeň ako som už hovoril 20-50mm od líca podpery a následne v rovnakom sklone by som ukladal strmene po celej dĺžke nosníka vo vzdialenosti od seba, tak ako uvádza projekt. Na začiatku a na konci by som doplnil, 1ks prípadne 2ks jednostrižných strmenov, podľa sklonu uloženia strmeňov a vzniknutej medzery. Pripájam pre lepšiu predstavu narýchlo nakreslený obrázok.
Odpovedať
@s3ko strmene zachytávajú šmykové sily, iné pôsobenie je v prípade nosníka a iné v prípade venca. Ak zatiahnete strmene nad podperu, staticky tam pri nosníku nemajú význam, ale ak je uloženie nosníka väčšie, majú konštrukčné opodstatnenie. Ak nosník pokračuje ďalej ako veniec, resp. veniec plní lokálne funkciu nosníka, tak áno treba strmene umiestniť aj nad murivo. Zvyčajne menší prierez a ďalej od seba. Na obrázku z danej témy, je vidieť zhustenie strmeňov v blízkosti podpery (červená farba) a redšie uloženie v strede nosníka (modrá farba), no v mieste uloženia tak husto nemajú zmysel, prvý strmeň v nosníku, mal byť bližšie k lícu podpery. Tiež, ak by bol nosník vyviazaný na celú výšku a strmene vysoké (naznačené čiernou farbou), statické pôsobenie by bolo podstatne lepšie. Toto nehodnotím ako ideálny príklad ukážky. No tiež na záver dodávam, že jednoduchých stavbách ako sú rodinné domy a hlavne v prípade spojpomocnej výstavby musí projektant zhodnotiť aj túto skutočnosť a k tomu prispôsobiť návrh. Tiež treba zvažovať efektívnosť riešenie a realizáciu na stavbe.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@halnas závidím Vám Váš slovník, ale ten, čo navrhoval výžtuž do vosníha spojeného s prekladom moc o priebehu síl v preklade nevie.
Odpovedať
@halnas dakujem za vycerpavajucu odpoved, este mam otazocku. Mam navrhnutych v preklade 8 rovnakohrubych prutov. 12tky. 4 hore, 4 dole. Nebolo by lepsie, ak by som z hladiska namahania dal dole 6 a hore len 2? @jan45 ten obrazok som si len vybral len ako priklad, zaujal ma, lebo po vacsine to visi vo vzduchu a strmienka su tam rozne vzdialene. Tak som bol zvedavy, ci to nemam tak nejako dat aj ja. Preklad sirka cca 2m, montazny otvor 1,5m, 9strmenov r=8mm. Teda mam 3 podobne preklady. Montazne otvory 1,4m a 1,5m sirka prekladov 2 az 2,2m, 9 az 10 strmenov. Vpredu domu mam cez celu sirku domu takmer, presahuje do platne, aj s hupami.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?