Obvodove murivo z tehly 300 alebo 380

Zdravim Vas chystam sa v blizkej dobe kupovat tehlu a rozmyslam ci dat 300 plus vacsie zateplenie alebo 380 a mensie hovoria mi ze pri 300 je dost hrube zateplenie a ze to potom nevyzera pekne okna su moc utopene a robi to aj tien a druha varianta tu mi radia dat 380 a vysunut ju mimo zakladovu dosku cca 5,6,7cm aby som nestratil metre z interieru plus zateplenie 10 , tehla bude porotherm ,zateplenie mineralna vata.
Odpovedať
1
2
@lukasko1985 ja som za 300+200, sam mam okna utopene 20cm a nemyslim si, ze by to bolo take zle ako popisujes.
Odpovedať
Profilova fotka
@lukasko1985 trochu sa nadtym zamysli a odpovedz si sam, staviate dom a nevies sa rozhodnut pre skladbu steny? a to vysuvanie tehly to ti kto radil takto? dava ti to nejaky zmysel?
Odpovedať
Profilova fotka
@lukasko1985 Prečo 380 alebo 300, prečo 100 zateplenie, prečo vysunutie múra, prečo minerálna vata ..? - lebo ti to niekto radil ? Ty nemáš projekt ? Neradil si sa s projektantom ? Všetko má súvislosti, všetko sa dá prepočítať a rozumne naplánovať. Možno ti stačí aj 250 mm nosná stena, možno ti stačí aj 200 mm zateplenie z fasádneho EPS70. Konzultuj s odborníkmi (projektant, dozor) a choď sa pozrieť na novostavby v okolí.
Odpovedať
@lukasko1985 Zdravim, moja skusenost: staviam 2 podlazny dom, obvodove mury 38 tehla, nosne priecky 30 tehla. Zateplenie je planovane 15 cm ( mozno menej ) ale viacej ako 15 urcite nie. Tehlu mam pezinsku a som spokojny nadmieru. Kamos staval o mesiac skor a tiez z porothermu a ked videl pezinsku tak povedal ze mal radsej tu kupit, je ovela pevnejsia ako 38 porotherm a dokonca aj lacnejsia bola. Tehlu mam zarovno dosky a izolacia bude mimo.
Odpovedať
sú tie dátumy pri príspevkoch správne? Mám pocit ako by som čítal fórum z konca minulého storočia.
Odpovedať
Profilova fotka
@lukasko1985 Ahoj. Naozaj najlepsie, ked sa budes drzat projektu. Ja som napriklad dal prednost tehle 380 pred 300, lebo sa lahsie robia vazby v rohoch, netreba tolko rezat. Na 380 tehlu davam 15cm vaty. Okna som osadil zarovno muriva, takze budu potopene tych 15cm. Ale zaujimalo by ma to vysunutie 380-tky mimo o 7cm. Ak zistis o tom viac, daj mi prosim vediet. Zaujima ma to. Dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@slavoslav Nie, dátumy sú správne, ale ..."na Slovensku je to tak". V širšej rodine máme mladý pár - sťahuje sa do cca 40 ročného domu (kocka) po starých rodičoch. Ich nezaujíma kúrenie, tepelné straty, ekonomika a komfort bývania. Treba nové laminátové podlahy, kuchynskú linku, závesný záchod. A keď sa spýtaš: a zatepľovať idete?, odpovedia: načo, teraz nie je treba... časom... 5 cm.
Odpovedať
@lukasko1985 nemáš v profile ani aký dom , projekt nič a chceš nejaké odporúčania. .... Niekedy je dôležitejšie správna orientácia domu a okien k svetovým stranám ( slnečné zisky ) ako riešiť 15cm alebo 20cm polystyrén ..... V mojom okolí je 40 novostavieb a každý tretí dom je len správne orientovaný ...
Odpovedať
nevime či ti to pomôže, ale ja som dal 44cm porotherm a 12cm vaty, okná mám približne strede ...už je to hotové a inak to nebude :) , dostal som už veľa otázok prečo som to takto pravil pri stavbe dome ... poradiť sa je dobré, ale rozhodnutie je na investorovi :)
Odpovedať
@lukasko1985 nebudem komentovat tvoju dilemu o hrubke muriva, aby si to nebral ako utok. Bod 1: K umiestneniu okien - jedna aj druha varianta bude v konecnom dosledku predstavovat hrubku muriva cca 48cm, takze pri obidvoch hrubkach tehly mas predsa moznost osadit okno uplne rovnako, takze argument o utopenych oknach je nespravny., Bod 2: Mas projekt a mas (mal by si mat) stavebny dozor, ten ti lahko vysvetli, ze v projekte je znazorneny podorys vonkajsieho plasta stavby a nie zakladovej dosky. Keby to fungovalo tvojou logikou, tak si ludia vysuvaju stavby aj niekolko metrov a argumentuju zakladovou doskou.. Ku kolaudacii potrebujes zameranie geodetom a ten bude merat vonkajsie rohy stavby, tak aby si nebol prekvapeny. PS Predtym, ako sa rozhodnes kupit material, tak si precitaj viac teorie o tepelnych mostoch, skladbach stien (ne)dychani stien, kvalitnych oknach a podobne. Typ materialu urceneho pre obvodove steny si nevyberaj slepo podla ceny, ale komplexne, je to jedna z najlacnejsich poloziek potrebnych k stavbe domu, pockaj ked pride sanita, vnutorne vybavenie..
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
ahojte, ozivim tuto temu.. poterame jednu novostavbu, ktora je postavena z km beta tehly. obvodove murivo 30 plus 15 polystyren a priecky 15 km beta. je tu prosim niekto, kto by sa mi vyjadril, ci su tie 30tky obvodove steny uz bezne pouzivane? par rokov dozadu neboli. vie mi niekto vyratat rosny bod? 😬 a ma niekto skusenosti s poistovnou? - poisti poistovna dom s obvodovym murivom 30cm? dakujem za rady, nazory a skusenosti 🙏🏻
Odpovedať
@stavitelka8888 Rosný bod ti nevyrátam, ale neviem, prečo by ti poisťovňa nemala poistiť dom s 30 cm tehlou... =-) Veď 30 cm tehla a 15 cm izolácia sú úplne bežné. Aj ja to mám tak a dom mám poistený vo W.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ahoj, je to bežná vec v dnešnej dobe, mam projekt na mieru 300mm porotherm+15mm grafitovy eps a energeticky certifikát aj statika vyšla pohode. a to sa jedna o plnohodnotný 2 poschodovy rd.
Odpovedať
@lukasko1985 Ja by som dal 15cm priečkovku a na to 10 cm minerálnej vlny.To musi stačiť preboha.Pošli potom žiadosť na kolaudaciu.Pripravím si zemiakové razitko a oštemplujem ti to.Urobim si aj gulate razitko ak bude treba
Odpovedať
@eliko53 Odporucam si dat velky pozor na Porotherm ja a mnoho inych ludi z toho stavalo a je to smejd co je tak popraskany ze je hanba to predavat. Vid foto v inych temach kde sa o tom pise.
Odpovedať
vraj tak 5r dozadu 30tka na obvodove mury sa nevyrabala, my zvazujeme kupu novostavby z30tky km beta + 15 polystyren.. preto hladame info ako to chodi dnes, kto ma ake skusenosti ;)
Odpovedať
@stavitelka8888 Kamarát staval pred 9r a múr má z 30tky tak neviem kto povedal že pred 5r sa nevyrábali
Odpovedať
@mikazibanejad Kúp si kalendár.
Odpovedať
@panak a čo vieš doporucit ? ja som počul že heluz a porotherm su na tom najlepšie
Odpovedať
@eliko53 Heluz je TOP
Odpovedať
@eliko53 neviem doporucit nic len sa viem vyjadrit k tomu z coho stavali mne. A Porotherm co bol u mna je hroza. Je to smejd popraskany. Mozno su aj ine ale ja som staval iba raz
Odpovedať
@chrobak7 dal mi tuto otazku kamarat co staval pred 12r a tvrdil mi, ze 30tka sa nepouzivala urcite.. samozrejme nemusi mat pravdu, vyzera ze nemal, ako som aj v stavebninach uz zostila 😃 ale chrobaka dal, tak zostujem, ucim sa ;) dakujem aj za tvoju skusenost
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
ahojte, kedze je tu obdobna tema, tak ju obnovujem, nakolko potrebujem poradit ohladom hrubej stavby. v projekte mame 2 alternativy na hrubku tvarnic. pridavam foto z projektovej dokumentacie. poradite, ktora alternativa je lepsia a pripadne aj dovod?
Odpovedať
Nikto ziadne navrhy?
Odpovedať
@leatea ja osobne som dal ytong 25cm a radšej zateplit viac polystyrénom, celkovo lacnejšia bude pre teba alternatíva 2. Pomer cena a tepelny odpor
Odpovedať
@pepo344 Taký dom by som určite ja nechcel , ja by som si radšej priplatil a nie bál sa kde mi pukne stena alebo riešil ako pripevním prístrešok o dom, satelit , riešil životnosť zateplenia , alebo nasťahovanie nejakej hávede do polystyrénu. Ja by som chcel dom ako riadny slovák 50cm múr riadny viac ako 100 rokov životnosť a hotovo :-D
Odpovedať
@leilak1 viď že tvoje rady sú na " odbornej" úrovni. Pani leatea sa pýta na dva varianty tak jej jeden poraď. Ja Radim variantu dva kôli cene purenothermu.
Odpovedať
@pepo344 mame poschodovy, takze musime ist podla projektanta. Ak by sme mali bungalov, nevaham aj nad montovanym, kde su tie steny tensie :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@leatea terás je výhodnejšie tenší múr + hrubšia izolácia. Aj tá vaša 300mm má niekoľko násobne vyššiu únosnosť ako potrebujete. Ja mám poschodový dom s 250mm hrúbky.....a to pôvodne som chcel len 200mm 8-)
Odpovedať
@logo22 dakujem, tak idem zistovat cenu :)
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?