Medzeri medzi plynosilikatovimi tvarnicami

Ahojte, chcel by som sa poradiť. Kúpil som starší asi 30 ročný rozostavaný dom a medzi tvarnicami obvodové aj vnútorné múry sú dosť veľké medzery 5 až 20 mm. Čím by to bolo najlacnejšie vyplniť aby tam nevznikali tepelné mosty? Jedna so o plynosilikatove tvárnice ak som dobre našiel ( ako keby taký starý typ porobetonu ). Som tu nový a toto je prvý príspevok tak dúfam že som sa dobre vyjadril.
Odpovedať
@dominik_bartos62 zarob si maltu (vapno+piesok+cement) a natlac to tam. V murive tepelny most neries, to vyriesis zateplenim.
Odpovedať
Profilova fotka
Tepelny most vyriesis kvalitrnym zateplenim, no tie fugy su fakt poriadne, to bude chceit vela roboty ako pise vysie zarob maltu a ides
Odpovedať
@rchrdba @moravsky Ešte ma napadlo ma či by nebolo jednoduchšie lacnejšie a hlavne rýchlejšie nastrkať do väčších medzier tenký (prípadne dáky odpadový) polystyrén (0,5-3 CM) a malou potom len zarovnať zvyšok. Polystyrén by som samozrejme tiež namočil do malty pri som ako by som ho tam dával. Najrýchlejšie by bolo asi vystriekat to vysokoroztiažnou PUR penou ale asi aj najdrahšie. Zastavaná plocha je 174 m2 a je to trojpodlažný dom takže by som takže to bude veľa aj veľa práce práce a snažím sa aby to bolo po prípade aj čo najlacnejšie. Alebo jedna možnosť by možno bola aj ekostyrenbeton ale to neviem či bude lacnejšie ako klasická malta ale malo by to lepšie tepelne izolovať. Zatepľovať samozrejme budem a najkvalitnejšie ako má financie pustia. A čo ušetrím na takýchto veciach môžem viac investovať práve tam. Keď som stavali asi boli tvárnice drahé a malta lacná inak si neviem vysvetliť prečo nechali také medzeri. 😄
Odpovedať
@dominik_bartos62 ja by som polystyren neriesil, budes kotvit nieco do steny, chytis medzeru s polystyrenom a si vybaveny. pozri do mojho albumu, je tam taka rucna pumpa na maltu, ta by ti mohla pomoct. ked chces usetrit na malte, tak tam nastrkaj kusky starej skridle. s pumpou ti to pojde rychlejsie.
Odpovedať
@rchrdba s tým kotvením ma to nenapadlo. Škridle tam nechali plno tak možno aj oni to plánovali takto. Pozeral som aj tú pumpu v albume tak dúfam že ju zoženiem niekde lebo kým by prišla z aliexpresu tak by to asi dlho trvalo.
Odpovedať
@dominik_bartos62 videl som, ze to niekto predaval aj na slovensku, potom odporucam do malty viac vapna
Odpovedať
@rchrdba Hej čítal som to pri fotke tej pumpy že je lepšie pomer vápno-cement-piesok 2-1-6. Už som to objednal z aliexpresu ale pôjdem sa aj do obchodu popozerať. Rozmýšľal som aj nad striekanou izoláciou ale vymaľovať medzery a dať potom sadrokartón ma bude stáť oveľa menej a budem to vedieť aj jednoduchšie spraviť.
Odpovedať
@rchrdba ešte možno blbá otázka ale pre istotu sa radšej spýtam či sa pri takomto vypĺňaní medzier zvykne dávať dáky penetračný náter. Myslím že nie ale radšej sa opýtam.
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_bartos62 Prvé čo urob je kúp ručnú omietačku a na celú stenu po jej navhčení nahoď špric . https://shop.kinexmeasuring.com/sk/mu... Potom už založ omietniky a nahrubo omietni cementovou maltou. O špáry sa nestaraj....ako naberačkou na stenu pleštíš maltu tá sama zaleze kde je fuga. Naozaj iba veľké medzery dopredu vysprav ,lebo bude mať malta snahu "vytekať".
Odpovedať
@dominik_bartos62 nie nic take, staci len navlhcit. sadrosom na vsetky steny by som si nekomplikoval zivot
Odpovedať
@zmrzlina_sk Rozmýšľal som že omietku nebudem dávať a že dám sadrokartónové dosky a že zamaltujem len tie medzeri. Pozeral som aj ako fungujú tie ručné omietačky ale to by som už asi radšej kúpil pneumatickú. Napríklad niečo takéto https://www.aretacia-rozvodov.sk/omie... Vyzerá že s tým to ide rýchlejšie a jednoduchšie.
Odpovedať
@rchrdba Máš dáke zlé skúsenosti zo sadrokartónom? Viem že ma dáke nevýhody a keby bola cena rovnaká tak by som určite bol za omietku ale čo som rátal sadrokartón ma bude stáť možno 2€ štvorec a omietka asi 7€ pri tak krivich stenách. Ak to budem robiť sám. A zo sadrokartónom by to malo ísť aj oveľa rýchlejšie.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@dominik_bartos62 a co vsetko si ratal pri sadrokartone? sadrokarton je fajn, dokonca som robil dve zateplene predsteny, lebo som nemal inu moznost ako to zateplit. pri sadrosi problem s kotvenim a uberas si zbytocne z priestoru
Odpovedať
@dominik_bartos62 Kúp termoputz /termoomietka/ zarob a vypľňaj fugy. Robí sa s tým superrýchlo a ľahko. Je to omietka s perlitom,rozmieša sa v kýbli vŕtačkou... Medzery odporúčam najprv navlhčiť. Zdar!
Odpovedať
@rchrdba neplanoval som ho kotviť na profil ale lepiť na tvárnice sadrou. Rátali sme sadrokartónové dosky 9 alebo 12 mm (veľký rozdiel v cene tam neni len tie 9mm sa ťažko zháňajú) sadru ktorou a bude lepiť sadrokartón o tvárnice a tmel na spoje. Rátali sme to s murárom a možno sme nezaratli tú pásku ktorá sa dáva do rohov. Tu pumpu som nezohnal v jednom obchode na mňa pozerali ako keby som si ju vymyslel a v druhom zas povedali že to nemajú lebo im to každý vracal že sa o rozpadlo ale ponúkli mi také vrecko akym sa zdobia torty ale väčšie.
Odpovedať
@dodok skúsim to zohnať len neviem či tu niečo také zoženiem, keby som nezohnal a zohnal by som len perlit nedá sa to dalo namiešať?
Odpovedať
@dominik_bartos62 .... Zdravím Ťa Dominik... Skúsim Ti poradiť... Kúp si sádrovú omietku (hrúbka aplikácie do 5cm) napr. Rigips Rimano Multi, al. Knauf Rotband a nerezovým hladidlom vysprav medzery, sáčkami a pištolami sa upracuješ, je to plocha.... Týmto materiálom môžeš vyspraviť aj diery po inštaláciach, špalety, popr.otvory pre zárubne.... Omietka má výbornú prilínavosť, stačí povrch navlhčiť... Čaká Ťa veľa práce, tak držím palce... Veľa zdaru....
Odpovedať
@dominik_bartos62 no nie uplne si to viem predstavit, ako sa to v praxi bude lepit na sadru, ako dodrzis rovinnost. vidiet som to videl, samotna realizacia takehoto niecoho ma desi. elektrinu chces riesit pred nalepenim sdk dosiek?
Odpovedať
@dominik_bartos62 a ja ti z praxe poradim nekomplikovat si zivot. Ak by si daval striekane omietky nerob s tym nic, zafukaju to. Ak nie, tak zarob obycko maltu piesok vapno cement a zahadz to, nic lepsie s tym nevymyslis. Oproti mne mas vyhodu ze to nemas omietnute lebo tie kvadre su krive jak svina. Ak by si to siel striekat musis dorovnat vsetko k najviac vystupenemu (kludne to mozu byt aj 2-3cm rozdiely). Tie by som jednoducho zbrusil, a dal to omietnut nejakou normalnou vrstvou omietky.
Odpovedať
@heliator ďakujem za radu určite tú omietku vyskúšam.
Odpovedať
@rchrdba sám som zvedavý ako to pôjde. Skúsenejší mi poradili že tak to bude najrýchlejšie a najlacnejšie. Najskôr kúpim len zo 10 dosiek a vyskúšam ako to pôjde ak to bude problematické alebo to nebude držať tak tak sa na to vykaslem a použijem ich na poschodie na strop. Elektriku chcem robiť určite pred tým sadrokartónom.
Odpovedať
@cotibebemore ak budem dávať striekané omietky určite to spravím takto.
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_bartos62 Neskôr...nebol som tu. Tá pištol čo si poslal je už na omietky.Ak sa k nej dodávajú aj rôzne trysky tak aj na špric je určite dobrá. Ja by som steny určite robil klasicky s omietkami a nie s doskami. Dôvod je jednoduchý. Neviem kolko chceš zateplovať,ale ak použiješ polystyrén tenší ako 15-18 cm tak bude rosný bod v stene a voda sa bude kondenzovať v kvádri.Mám tiež ten istý typ šedého kvádru a rosný bod je na hrane pri 12cm polystyrénu. predo zateplujem 15 cm. Ak predsadíš sadrokartónovú stenu tak sa stena neprehreje a budeš musieť nutne zväčšovať hrúbku zateplenia.
Odpovedať
co sa tyka lepenie sadrokartonu, tak na taku krivu/hrbolatu stenu iba sposobom " na buchty" . A to ti vznikde prazdny priestor medzi stenou a SDK. Pri poklepe bude zniet duto. Ja som na steny lepil SDK ale na hreben, kedze boli rovne. Je s tym viacej roboty, ale zas da sa to zvladnut aj v jednej osobe.
Odpovedať
@epto uvedomujem si že vzniknú medzeri a bude stena ako keby duta ale to mi až tak neprekáža
Odpovedať
@zmrzlina_sk plánoval som dať okolo 20cm ak dúfam že to už bude v poriadku
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?