Kto byva v dome z tehly 44 + prvy rad uzsia tehla?

Ahojte, V prirucke od Wienerbergeru sa odporuca dat pre prvy rad 30cm tehlu, vid obrazok. Staval niekto podla toho odporucania? Neviem si velmi predstavit poschodovy dom (plnohodnotne poschodie, 2x zelezobetonovy strop), ktory bude stat na tak “vycentrovanej” tehle. Alebo ste dali sirsi prvy rad, napr. 38, zarovnat zvnutra, kde zateplenie sokel+prvy rad vyslo iba na 6cm? Staci take zateplenie sokla? Ma 6cm zateplenie aj REALNU nevyhodu oproti 10cm, alebo je to vsetko len v teoretickej rovine? Teplo vraj unika najmenej spodkom. Strop bude zatepleny. Dalsia moznost je spravit prvy rad z 38, zvysok 44 a sokel zateplit viac, aj za cenu, ze bude odskok na fasade. Ked to ma realny zmysel. Dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@soki bohužiaľ, časť katalógových listov sú akademické obrázky, tento je vzorový. Otázka by mohla stáť aj ináč, koľko stojí murivo a aké dosahuje parametre a koľko stojí iné murivo s inou skladbou izolácie, alebo by sa dali zvoliť iné kritériá. Nosnosti podkladovej tvarovky sa báť nemusíte, izolačne sa táto tvarovka nedostáva do kontaktu s interiérom, len sprostredkovane cez kút podlahy, takže únik tepla tam plošne nevzniká a čiarovo sa ani nedá vypočítať, rep. dá ale to určite nikto bežne nerobí.
Odpovedať
@soki Je to nezmysel. Tak sa dnes nerobí. Žiadne vysúvanie.
Odpovedať
Zaujimave. Do podlahy 20 cm polystyrenu, na sokel 10 a na stenu nic. Bude pod podlahou mrznut a vonku nie? Ta tehla ma lambdu 0,09. Smejdovy polystyren/vata 0,04? Murari muruju na m³ takze sa potesia.
Odpovedať
@jan45 tehla 44cm stoji aktualne 2,12€ az 2,27€ a s odretymi usami splna poziadavky platne od roku 2021 (U1: 0,21 W/m2K, R2: 4,56 m2K/W). Takze cenovo aj vyhlaskovo by to malo byt v poriadku. Ked pojdem cestou 38 + 44, najviac ma trapi dat iba 6cm na sokel, pretoze aj 38cm tehla bude izolovana iba tymi 6timi centimetrami. Aby z toho nevznikali problemy (rosny bod a pod.).
Odpovedať
Profilova fotka
@soki to sú veľmi zjednodušené počty, doprava práca, . Keď navrhujem stavbu, ani sa neunúvam počítať s izolačnými vlastnosťami muriva. Keby u nás nebolo stavebníctvo kapitálovo v plienkach, panely 20 cm by staticky stačili na niekoľko podlaží, ostatné požiadavky by splnila izolácia. Problém je, že živnostník vie vymurovať steny ale nemá žeriav a požičovne požičajú búracie kladivo, ale stredná mechanizácia je na vidieku nedostupná. Pred 30 rokmi pred novostavbou stál žeriav, dnes už ani to, ale mechanizácia je dostupnejšia.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?