Difuzne otvorena skladba steny s OSB doskou

Ahojte, riesim aktualne dilemu, co sa tyka skladby steny. Ide o jednu stitovu stenu pod klasickou Ackovou strechou, ktoru majstri obili z vonkajsej strany OSB doskou s hrubkou 15 mm. Projektant skladbu tejto steny nikde poriadne nezakreslil ani nepopisal, a tak tam pouzili OSB dosku. Len ked som teraz komunikoval s projektantom a riesil som zlozenie strechy, tak povedal, ze ide o difuzne otvoreny system, tak zakonite, aj ta priecka by mala byt asi difuzne otvorena. Alebo priecky mozem riesit ako difuzne uzatvorene a strechu ako difuzne otvorenu? Poradte. Ide len o jednu stitovu stenu orientovanu na sever + obitie bocnych obvodovych stien, ktore vsak maju v v interieri vysku len nieco okolo 1 metra.
Odpovedať
@feriicko difuzny odpor sa ma smerom do exterieru znizovat, OSB doska z vonkajsej strany je chyba.
Odpovedať
ok, a ked do tej osb dosky vyvrtam diery? :D a prekryjem ju este napriklad takotou foliou? https://www.doerken.com/cz/vyrobky/st... . Je to sice barbarske riesenie, ale mohlo by fungovat nie?
Odpovedať
Profilova fotka
@feriicko v prvom rade treba napísať z čoho staviaš dom....a neprehadzovať si pojmy priečka a obvodová stena......a napísať skladbu stien a strechy.
Odpovedať
Načo sa pytaš ked si to riešil s projektantom.On je fundovaná osoba v problematike.Čo si potrrbuješ potvrdiť???Jasne.že je to zle
Odpovedať
@feriicko stena môže byť difúzne uzavretá (drvivá väčšina murovaných domov to tak má, treba brať v úvahu tiež celý priestor (miestnosť) lebo ak okolité plochy (strecha-strop, steny pod pomúrnicou...) sú násobne väčšie ako riešená stena dokážu difúziu pár "poriešiť", aj keď by som na tento jav veľmi nevsádzal, veď čo je to už za nápad púšťať vlhkosť do stien. Na vyvetranie slúži VZT. Ak je OSB doska v kondenzačnej zóne treba zabrániť vstupu pary už na interiérovej strane-tak môže byť tá stena difúzne uzavretá.
Odpovedať
@feriicko čo bude na tej vonkajšej OSB-čke? Ak na nej bude odvonka 20 cm vaty a difúzne otvorená fasáda, nemusí to byť problém. Záleží od celkového zloženia steny. Ja by som ale na jednom objekte nekombinoval na jednej časti difúzne otvorený a na inej časti difúzne uzavretý systém
Odpovedať
@jakino osb doska je uz na vonkajsej strane a ide na nu uz len paropriepustna fasadna folia, dreveny prevetravany rost a tatransky profil. smerom dovnutra od OSB je 40 cm vaty, parobrzda isover vario km duplex uv a sadrokarton.
Odpovedať
Profilova fotka
@feriicko OSB doska tam nepatrí....mala by tam byť napríklad drevovláknitá doska.... ako už bolo napísané dif. odpor by mal klesať smerom von....máš takto dve parobrzdy a medzi nimi vatu....kde sa môže hromadiť a následne kondenzovať vlhkosť.....tá zhoršuje izolačné vlastnosti vatu a efekt sa kumuluje s výsledkom plesne....
Odpovedať
@feriicko je to problem tu OSB vonkajsiu zhodit?
Odpovedať
@feriicko tak tú OSB-čku jednoznačne vytrhaj a nahraď tou paropriepustnou fóliou! A vatu tam nedávaj tú mäkkú rolovanú, ale stredne tvrdú doskovú, napr. Nobasil FRN
Odpovedať
@jakino a keby som dal z vnutornej strany interieru parozabranu? Tak by sa vlhkost do konstrukcie nedostavala vobec. Ako pisal @slavoslav ide v podstate len o jednu stitovu stenu, plocha je asi 12 m2.
Odpovedať
Profilova fotka
@feriicko ak sa to zvnútra kvalitne uzavrie parozábranou je to v poriadku....treba si len uvedomiť že potom aj napojenie štítu na strešnú konštrukciu musí byť oddelené parozábranou...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@eagleowl no strechu mame navrhnutu ako difuzne otvorenu, cize tam ide sadrokarton, parobrzda, 40 cm izolacie, stresnoiia folia, kontralaty, plny dreveny zalkop, odvetravacia rohoz pod plech a falcovany plech.
Odpovedať
@slavoslav Nas dom je taky mix drevostavby s murovanym domom. Spodok je klasicky murovany, ale vrch uz mame strop dreveny vratane stitovej steny - ale iba na jednej strane. Na tej druhej, juznej, je cele stito v podstate presklene.
Odpovedať
@feriicko ak to chceš riešiť s parozábranou, tak potom celé podkrovie obal do parozábrany, urob si inštalačnú predstenu na rozvody a parozábranu poriadne parotesne nalep na obvodové múry a okná
Odpovedať
Profilova fotka
@feriicko veď v poriadku...ja len píšem že spojenie štítu a strešnej konštrukcie musíš oddeliť parotesne - teda parozábranou.....ak nebude štítová izolácia oddelená od strešnej tak para prechádzajúca strešnou konštrukciou sa bude prirodzene tlačiť do aj do štítovej izolácie kde potom narazí na OSB...proste ak má byť jedna stena difúzne uzavretá nemôže byť vo vnútri voľne prepojená s difúzne otvorenou stenou....
Odpovedať
Profilova fotka
@feriicko ako som písal skôr...podľa mňa nie je predsa také zložité demontovať OSB a nahradiť ju drevovláknitou doskou ...napr. DFP doskou.
Odpovedať
@eagleowl chcel som sa tomu vyhnut ... mozem pouzit aj DHF dosky?
Odpovedať
Profilova fotka
@feriicko DHF doska je difúzne otvorená tak že presne na tento účel. (Ja osobne v difúzne otvorenom systéme nevidím žiadne výhody a robil by som strechu difúzne uzavretú....ale ani do difúzne uzavretého systému sa OSB na vonkajšiu stranu nikdy nedáva.)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Profilova fotka
Cate chalani.neviem si rady s obvodovou stenou v podkrovi.ako spravne ju uzatvorit a zateplit.v podkrovi je spravena podlaha a steny su zateplene vata a parozabrana.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?