Ako opraviť vydutý obklad?

dobrý deň. Mám problém s obkladom v kúpeľni v novostavbe. Na dvoch stenách som si všimol, že kachličky sú vyduté. Keď priložím vodováhu na stenu, tak vyzerajú ako "buchty na plechu". Po obvode sú akoby prilepené na stene ale stred je vydutý v priestore. Ak sa na kachličky pozriem v určitom uhle, vidno na nich akoby vlásočnicové praskliny. Spary so sparovačkou sú prasknuté na dvoch miestach na jednej stene. Na druhej stene je šparovacka ok. Ďalšie steny s tým istým obkladom sú úplne bez chyby. V miestnosti je použitý aj iný typ obkladu na stenách a ten je tie tiež v poriadku. Obklad bol kúpený v kupelňovom štúdiu takže nebol lacný. Bol lepený lepidlom adesilex P9. Pod obkladom je sadrová omietka baumit bola však pred pokládkou obkladu napenetrovana baumit-om grund, tak ako odporučil technik z baumitu. Nevedeli by ste mi prosím poradiť čo sa mohlo stať? ďakujem za radu.
Odpovedať
@janulik8789 nie je v tom mieste mozny priesak vlhkosti, ktory narusil sadrovu omietku?
Odpovedať
@janulik8789 Poklop najprv po obklade niekde na kraji, kde nie je vydutý a potom po tom vydutom obklade. Ak budeš počuť iný - dutý zvuk, tak je to jasné - obklad sa odlepil od steny z dôvodu vlhka v kúpeľni. Pokiaľ ťa to zásadne netrápi, tak to takto môže vydržať aj roky. Ten obklad nemusí padnúť - držia ho okolité kachličky a špárovačka. Ale jedného dňa môže padnúť ako kabela (ak na napr. niekto o to oprie). Ak ti to vadí, treba to obúchať, obklad očistiť a znovu nalepiť. Najlepšie by bolo rovno aj tú sádrovú omietku zoškrabať. Podľa mňa šarapatu narobila tá sadrová omietka, aj keď si ju napenetrovala. Penetrák nie je hydroizolácia!!! Penetrák slúži len na to, aby sa lepšie spojilo lepidlo s podkladom. Ale cez škáry a lepidlo prejde voda, vlhko aj para a penetrák to nezastaví. Prejde to až do podkladu. A sádra do kúpeľne nepatrí. Tie obklady mali ísť na murivo, nanajvýš na nejakú vrsrtvu lepidla, prípadne so sieťkou. Pod obklad sa nedáva ani omietka, jedine ak Grobputz na vyrovnanie steny.
Odpovedať
@gashtaan Nepredpokladám. Na jednej stene je to v hornej polovici, kde nie sú žiadne rozvody a stena z druhej strany je suchá. Na druhej stene sa jedna o jeden stlpec kachliciek od stropu k podlahe. Ďalšie rady sú ok. Opačná strana steny je tiež suchá. Mám merače tlaku na rozvodoch vody aj podlahovky a tlak je stabilný.
Odpovedať
@chrobak7 Aj mňa napadlo, že to môže byť tá sadrová omietka, len som prekvapený, že to neodpadlo, lebo ohyb kachličiek je dosť veľký. Okom vidno ako sú prehnuté. Na druhej strane sa nejedná o poškodenie celých stien. Jedna je tak z polovice vydutá v hornej polovici a druhá v jednom stĺpci. Teraz neviem, či opravovať všetky steny aj tie ktoré sú zatiaľ nepoškodené. Mám ešte jednu kúpeľňu, kde je to technologicky urobené rovnako a tam problém nie je.
Odpovedať
@janulik8789 V druhej kúpeľni mohli byť iné podmienky - vlhko, viac lepidla, väčší priestor pre dilatáciu a pod. Obklad sa zvyčajne oduje preto, lebo ak navlhne podklad, tak navlhnú aj kachličky. V kúpeľni sa nepoužívajú nenasiakavé, ako v exteriéri, preto dokážu do seba nabrať aj 10% vody. Vodeodolné sú iba na glazovanom povrchu, ale zo spodu navlhnú, potom sa o máličko zväčšia a keď sa každá kachlička zväčší o desatinu mm, tak v celom rade to je už pár mm. A ten tlak pri roztiahnutí sa prejaví tak, že niektorá to nevydrží, odlepí sa a oduje sa.
Odpovedať
@janulik8789 nuz, pokial to nie je dute na poklep a na obklade su naozaj dokonca vlasocnicove trhliny, nieco muselo v podklade "nabobtnat", mozno nejaka chemicka reakcia... dal by som naruseny obklad na tomto mieste dole a rozhodol sa podla toho, co by som nasiel pod nim.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?