Aká je nosnosť sadrokartónovej priečky s obkladom?

Zdravim, chcem do WC dat umyvadlo na dosku . Doska bude asi kamenna, pripadne moze byt drevo oblozene dlazbou. Doska bude v rohu, cize uchytena z dvoch stran Urdzi to sadrokartonova priecka, na ktorej bude obklad? Dvojumyvadlo na sadrokartonovu stenu predpokladam ze bude vyzadovat nozicky
Odpovedať
@liero už to máš urobene? Ak nie, použil by som Fermacell miesto SDK. (tak to mám a mám v kúpeľni na stene skrinku s umývadlom a drží v pohode už dlho). Ak to už máš tak to podľa mňa udrží, len treba buď upevniť do profilu alebo použiť správne kotvy - ideálne kovové rozperky (Fischer Molly), prípade sklopné kotvy... Treba pozrieť koľko majú nosnosť a tým určiť počet a druh. Koľko to celé bude vážiť? Až teraz čítam, že to bude len doska+umývadlo. To by naozaj nemal byť problém. To dvojumývadlo máme tiež a tiež som to radšej dal na nožičky. Tam som v zavesení veľký význam nevidel.
Odpovedať
Profilova fotka
@liero SDK priecka musi mat pomocnu konstrukciu (kludne z dreva alebo znasobit zvysle profily). Doska by mala byt nielen na hmozdinkach, ale aj na pomocnej doske, ktora je priskrutkovana do SDK, pouzit treba spravny pocet spravnych hmozdiniek. Fermacell/SDK Habito nie je potrebny. Skrinka nemusi mat nozicky.
Odpovedať
@liero ak máš už sadrokarton na stene, ťažko sa ti radí. Ja som s tým rátal dopredu. Všade, kde som predpokladal montáž, či police, alebo držiak na telku, alebo skrinku, som odzadu na sadrokarton fliasol kus OSB dosky, Tá rozloží ťahovú silu na vačšiu plochu a zároveň nemusíš používať hmoždiny do SDK, ale obyčajné vruty, ktoré držia v OSB doske sto krát lepšie v porovnaní s akoukoľvek hmoždinou do SDK, kde nie je sila rozložená na plochu.
Odpovedať
Akože v "Sadrokarton zvladneme sami" píšu, že zvislá SDK stena by mala udržať 40kg na meter dĺžky... Neskúšal som, ale ani tomu neverím. 😄 Urob tak ako ti tu radia vyššia - zosilniť konštrukciu, šruby nech idú aj durchom cez CW profily (či ake použivaš)
Odpovedať
@arcticcode udrzi ale treba pocitat, ze sa ti stane napr. zatoci sa ti hlava a opres sa silnejsie o to ...a pod. ...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?