Spravovanie bytovky bez správcovskej spoločnosti

Ahojte, Pevne verím, že sa ti nájde niekto aj k mojej diskusii. Zaujíma ma, či má niekto priame alebo sprostredkované skúsenosti ohľadom správy bytovky ale bez správcovskej spoločnosti. U nás v meste sú dve firmy, ktoré majú mesto dakym systémom podelené, ale počul som aj o možnosti vypovedania zmluvy s možnosťou samostatného spravovania. Vie niekto prosím poradiť postup alebo bližšie info? Novelu zákona a pod.? Sme malá bytovka s 8 bytmi. Ďakujem Filip
Odpovedať
@filiplv Je to možné. V tom prípade dom spravujú sami vlastníci. Treba založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (v skratke SVB). Podrobnosti si treba naštudovať v zákone o vlastníctve bytov č. 182/1993 v aktuálnom znení: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpi...
Odpovedať
@filiplv ak mate v spolocenstve niekoho, kto je dostatocne technicky zdatny, dostatocne pravne podkuty, zvlada uctovnicstvo a obstaravanie dodavatelov, ma na to cas tak mozte. Ak sa taky nenajde, tak vyuite sluzby spravcu. Lebo sprava bytovky nie je ziadna prechadzak ruzovou zahradou. To znamena ustrazit financovanie (platby od majitelov, platby dodavatelom, rozpocitavanie nakladov, uhrady na nutne opravy, uhrady za zakonom stanovene revizie. Na kazdu jednu cinnost potrebujete dodavatela, na niektore potrebujete dodavatela s okrúhlou peciatkou (vytah, elektina, plyn, hromozvod). Okrem toho kopa papierovaciek, archivovania... Ak nemate cloveka (dvoch troch ludi, co toto zvladnu) tak sa na to vyserte a zajednajte si spravcovsku spolocnost. Nie tu lacnejsiu, ale tu, ktora vam zabezpeci vsetko, aj udrzbu vybranych technických zariadeni aj poskytne pravne sluzby pre pripad vymahania nezaplatenych uhrad. Lebo niet veacsej zabavy pre spravcu ak musis riesit suseda neplatica...
Odpovedať
@zita19 ďakujem, nejak takto som si to predstavoval. Vo finále by sme ale získali úsporu na poplatkoch a väčší prehľad o financiách? Komu by sme potom platili Zálohové platby za vodu a energie v spoločných priestoroch? Priamo vodárňam a elektrárnam? Ohrev teplej mame vlastný keďže každý má vlastný kotol. Právne povedomie sa u nás aj nájde, aj finančné a pod. Sme celkom dobrý tím ľudí, tak preto sa pýtam. Zakladá sa tam potom niečo ako sro a pod.?
Odpovedať
@filiplv Zakladá sa spoločenstvo vlastníkov bytov a zapisuje sa do registra spoločenstiev vlastníkov bytov na okresnom úrade. Zálohové platby platia vlastníci na účet, ktorý si založí v banke spoločenstvo. Spoločenstvo potom platí dodávateľom energie a ostatným subjektom za celý bytový dom. Tu máš k tomu bližšie informácie, tlačivá aj vzory zakladacích zmlúv: https://www.minv.sk/?informacia-o-reg... https://www.minv.sk/?registracia-spol... A tiež bude pre teba užitočná táto stránka, keď sa pre SVB rozhodnete: https://svbsk.webnode.sk/spolocenstvo...
Odpovedať
@filiplv Precitajte si cely zakon o vlastnictve bytov. Predseda uzatvara zmluvy s dodavatelmi vody, elektriny atd... on zodpoveda za chod spolocenstva a kontroluju ho rada spolocenstva a samotni vlastnici. Treba si ale uvedomit, ze ide o samospravu, cize ziaden statny organ Vam nebude robit kontrolu hospodarenia, vyuctovania alebo iných zalezitosti súvisiacich s vykonom spravy. Chce to dobry kolektiv vlastnikov schopných a ochotnych sa dohodnut na sprave domu. Spolocenstvo si ale treba zriadit s dostatocnym predstihom, aby ste po vypovedi spravcovskej spolocnosti nezostali bez spravy domu.
Odpovedať
@chrobak7 ďakujem pekne, veľmi pomohlo
Odpovedať
@chrobak7 super ďakujem
Odpovedať
Je to možno lacnejšie ale zábere kopec času. Na konci to vyjde omnoho drahšie lebo voľný čas je tiež drahy
Odpovedať
@skpeter toto byba casto dovod na nezhody. Ten co tomu venujd svoj cas a energiu to nebude robit zadarmo, a kkolko mu platit? Niekomh sa zda, zd bude kralovky vyplacany, a on moze mat opravneny pocit, ze to robi za babku. U nas sa teraz zvysil spravcovsky poplatok o 50 centov, na byt a to si mal pocut ten cirkus...
Odpovedať
@zita19 pozrel som svoj výpis. Mesačne platím 7€ správcovi. Vôbec by som to nerobil sám :)
Odpovedať
@skpeter ani ja, ani omylom
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 @skpeter @filiplv my mame spolocenstvo vlastnikov, doteraz sme predsedovi platili asi 200 eur brutto mesacne, a to teda robil pre nas fakt vela a ano, su za nim vysledky..... tak teraz s malou dusickou poprosil ze by rad dostal za to viac, takze sa skladame 400 eur, ale to je cela suma co nas ta sprava stoji - vratane vsetkych odvodov, co za neho musíme platit... on ma z toho cca 300 eur mesacne na ucet.... Na byt to vychadza teraz po novom 7 eur. osobne, za tie peniaze by som to nerobila :)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Pri tak malej bytovke ako sme my (8 bytov) si ani neviem predstaviť výšku poplatku, aby to bolo zaujímavé. Skôr sme dobrý kolektív a každý je vôbec rad, ze sa tomu niekto začal venovať. Aktuálne som vybavil Zateplenie, firmu na upratovanie, cením parkovanie (mame vlastný dvor), cením oplotenie, čip systém na otváranie brány a pod. Všetko má viacmenej baví zatiaľ. S vlastníkmi sa vždy vieme na všetkom dohodnúť lebo barak 10 rokov stal len tak bez starania sa, tým pádom bez rozporov vieme všetko odsúhlasiť. Len chápem že pri veľkých vchodoch a bytovkách to musí byť peklo.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?