Zateplenie proti prehrievaniu

Zobraz úvodný príspevok
Zdravim, chceli by sme si postavit montovany dom. Jedinu vec ktoru este musime doriesit je prehrievanie. Steny aj strechu chceme izolovat PUR penou a mineralnou vlnou (PUR pena - tepelny izolant, mineralna vlna - tepelny a zvukovy izolant). Pre PUR penu sme sa uz definitivne rozhodli, otazna je mineralne vlna... Na internete som nasiel mnozstvo odporucani pouzit drevovlaknite dosky namiesto mineralnej vlny, hlavne kvoli tomu ze tieto 2 materialy maju podobne izolacne (tepelne/zvukove) vlastnosti a navyse drevovlaknite dosky maju omnoho dlhsi fazovy posunu - ohreju sa omnoho pomalsie ako mineralna vlna. Otazka je oplati sa kompletne nahradit mineralnu vlnu drevovlaknitymi doskami (steny aj strecha) pretoze drevovlaknite dosky su o dost drahsie, alebo to nejakym sposobom nakombinovat, alebo dat to len na strechu a na steny nechat mineralnu vlnu? Dakujem.
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@nexus5 viem co je fazovy posun v teoretickom ponimani. Ale myslim si, ze to v praxi nebude ziadne terno. Proste prehrievaniu zabrani, zaprve exterierove tienenie okien, zadruhe masivna konstrukcia , zatretie chladenie aktivne alebo pasivne. Kedze dotycny riesi montovany dom, rozhodne by som doporucil exterierove tienenie juznych a zapadnych a stresnych okien. Mozno za usetrene peniaze mineralna vata oproti drevovlaknu este vyjde aj na pasivne stropne chladenie a zemny solankovy vymenik..
Odpovedať
@abobo No ja Ta presviedcat o tom nebudem, ja viem, ze takych domov uz stoji dost na to (v zahranici aj na SR), ze ta teoria sa v praxi naozaj potvrdila. Aj som take domy navstivil a naozaj to funguje. Proti prehrievaniu je samozrejme nutne zabezpecit dom viacerymi moznostami ochrany- ja nikde nepisem, ze ked sa pouzije drevovlakno, tak netreba tienit okna alebo netreba vobec ziadne chladenie, ale moze vyrazne usetrit prave na tom chladeni. S tymi oknami s Tebou samozrejme suhlasim- tie by mali mat vzdy ucinne exterierove tienenie. A ako chces dosiahnut masivnu konstrukciu v montovanom dome?Prave ta masivnejsia tepelna izolacia Ti to z casti nahradi... Je to samozrejme na zvazeni majitela ako sa rozhodne, ja som len pisal dalsi sposob...
Odpovedať
Profilova fotka
@nexus5 masivnu kanstrukciu v montovanom dome napriklad poterom, alebo prieckamy z nepalenej tehly a pod.. Proste zvysit akumulacnu hmotu (tepelnu kapacitu) interieru.
Odpovedať
@abobo no vtom pripade sa uz, ale nejedna o cisto montovany dom, pokial tam idem robit tehlove priecky a uz prichadzam o ten komfort montovaneho domu, ktory mi ponuka- rychla a sucha vystavba... okrem toho je otazne co je lepsie riesenie? zvacsovat akumulacnu hmotu interieru alebo exterieru(obvodove steny) snazit sa zadrzat teplo mimo interieru, pouzitim masivnejsej izolacie alebo vpustit si teplo dnu a snazit sa to vykompenzovat naakumulovanym "chladom" v stenach. Ked raz to teplo pustim dnu, tak uz ho tam budem citit.
Odpovedať
Profilova fotka
@nexus5 prichadzas mozno o mesiac-dva casu, ale v dome bude rozhodne stabilnejsia klima ako vlhkost tak aj vykyvy teplot ako pri cistej montovacke... Jasne ze je vhodnejsie zvacsit akumulacnu schopnost interieru pri zachovani tepelneho odporu steny. To co prejde dovnutra vplyvom mensej tepelnej kapacity vlny oproti drevovlaknu si totiz masivne konstrukcie vnutri ani nevsimnu.
Odpovedať
@abobo no to je tiez otazne... Difuzne otvoreny system vie z casti sam regulovat vlhkost v dome a tym prispievat k lepsej klime, naproti tomu difuzne uzavrety s foliou v interieri, take nieco nedokaze a vsetku vlhkost musis vyvetrat oknami alebo nutenym vetranim... Samozrejme aj pri difuzne otvorenom treba vetrat... Co sa tyka tej akumulacnej schopnosti, ked sa Ti raz nahreje interier na 30 stupnov tak by si potreboval riadne masivne priecky, ktore by sa s tym vedeli vyrovnat... A ked sa Ti raz ta tehla v interieri nahreje na 30 stupnov, tak mozes vetrat kolko chces... Potom moze vzniknut taky paradox, ze cez den sa Ti nahreje interier vratane tych priecok a v noci namiesto toho, aby si mal prijemny chladok, Ti budu tie priecky salat teplo do interieru... Vsak si zober taky jednoduchy priklad- murovacka a podkrovne izby- preco ma tolko ludi problemy s prehrievanim interieru v podkrovi, ked tam maju aj murovane priecky aj dostatok izolacie(lahkej) v streche(tolko aby splnal tepelny odpor ) a aj tak sa prehrieva? No lebo cez tu strechu sa to teplo velmi rychlo a lahko dostane a ani tie "tazke" murovane priecky tomu nevedia zabranit... Dokonca vznikaju take situacie ako u mojej kolegyne z roboty- dvojposchodovy dom- prve poschodie prijemny chladok v lete a na poschodi neznesitelne teplo. A to pritom ma plnohodnotne vymurovane dve podlazia, ale na strechu si dali vaznikovy krov a lahku izolaciu z mineralnej vlny... Takze zvysovat akumulacnu schopnost interieru asi nebude take terno ;)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 rokoch
Profilova fotka
@curious_george pamätáte sa prosím Vás aký typ drevovláknitej dosky - suchý či mokrý ste dali na fasádu, prípadne značku a typ? Napríklad Steico Protect Dry?
Odpovedať
@zofia_palkova užívateľ je už neaktívny, ten ti už neodpovie.
Odpovedať
@zofia_palkova proti prehrievaniu určite obyčajný protect, má raz takú objemovú hmotnosť ako Dry. Cena je asi o 1/3 vyššia oproti Dry.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomasr1 no, keďže tých dosiek potrebujeme 190 m2 je to teda výrazný cenový rozdiel.... A jedná sa o rozdiel 12-13 eur na meter.... Takže dať buď cca 28 eur za Dry alebo 40 eur za "obyčajný Protect" za m2...
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?