Vykurovanie garáže/dielne, plyn alebo tuhé palivo

Zdravím, chcem sa spýtať na radu... mam samostatne stojacu garáž, resp. dielňu, kde bude auto parkovať minimálne, ide skôr o miesto na majstrovanie. Rozmer je 5x10m výška stropu cca 3 metre, podlaha - betónový poter nezateplený, múry su 20cm porfix + 5cm polystyrén zvonku + fasáda. Rozhodujem sa medzi pieckou na tuhé palivo/pec na olej a gamatkou na plyn. Komín k peci na tuhé palivo/olej by ma stal cca 400 eur, (nerezový jednoplašť...), dotiahnutie plynu do garáže cca 300 eur + gamatka cca 50 eur,..., ake mate skusenosti? viem že drevo je pracnejšie, ale mesačne náklady, komfort, rýchlosť vyhriatia.... (nebudem tam temperovať nonstop, preto ma zaujíma aj vykúrenie po dvoch troch dňoch chladu) ďakujem 🙂 PS: Rozmýšľal som aj nad naftovým bufikom 5/8kw z aliexpresu ale neviem či by to toľko m2 vykúrilo. 🙂
Odpovedať
ahoj, ja budem riesit podobnu situaciu. K chalupe mam pristavbu cca 7x4 metre s murovanym kominom, takze jednoznacne kachle. Ako si napisal rychlost vykurenia plus mesacne naklady. Ja tu miestnost/dielnu budem v zime vyuzivat nepravidelne takze zbytocne tahat plyn, alebo ine komplikovanejsie riesenia. Este silno premyslam, ze tam kupit klasicky sporak ako mali nase babky, ze v pripade nudze aj nieco uvarime ked bude treba.
Odpovedať
@miselito ty nemas co riesit... 😄 urcite by som siel do sporaka... ked uz.. ale mas komin... ja skor riesim, plyn/komin...
Odpovedať
Profilova fotka
@barby_17 rozhodne ak to má byť len občasné prikurovanie počas činností v garáži, tak na tuhé palivo.
Odpovedať
@dominik_galaba a ak by to bolo na castejsie pritapanie?
Odpovedať
Profilova fotka
@barby_17 v takom prípade ani ten naftový buffík nie je zlý, otázny je pri týchto čínskych výrobkoch deklarovaný výkon.
Odpovedať
Profilova fotka
@barby_17 daj do tej garáže nejakú lacnú klimatizačnú jednotku a môžeš s ňou kúriť... a máš to vybavené napríklad: https://www.lacna-klima.sk/VIVAX-Q-De...
Odpovedať
@dominik_galaba taketo by som potreboval aspon 2 kusy... co uz je cca 1000 euricok :/
Odpovedať
Preco by bolo treba 2 kusy? Ja s jenou klimou vykurim v prechodnych obdobiach cely dom 144m( ano zatepleny ). Klima ma vykon kurenia cca 5kw. Vo vzdialenejsich izbach to samozrejme trva 20-30 min kim je teplo. Ked zacne mrznut uz ju nepouzivam, kedze nema rozmrazovanie, je to stara klima viac nez 15rookov stary model. Pri tejto pisu pouzitie do -15 takze pokial niesi niekde zo severu tak by to malo byt uplne v pohode.
Odpovedať
Profilova fotka
@barby_17 na 5x10m ti postačí jedna 2,5 kW klimatizácia (tepelný výkon okolo 2,9 kW) a v dielni ti bude stačiť bohate aj 20-21°C
Odpovedať
@dominik_galaba urcite bude tolko stacit, len som pozrel na link tej klimy a tam bolo ze na max 80 m3... a ja mam 150 m3 ... cize tam udávajú blbost? nerozumiem klimam
Odpovedať
Profilova fotka
@barby_17 tak sú určité limity ktoré má výkon klimatizácie * straty budovy. Nechceš tam kúriť na 23°C Keď máš z toho strach, tak kúp 3,5 kW. Všetko záleží od toho ako je budova zateplená, aké sú straty. A budeš tam pracovať, takže na tých 19-20°C to bez problémov vyženieš. Tie objemy na ktoré je určená klimatizácia sú uvádzané ako ideálne - kvôli tomu aby klimatizácia nešla nonstop. S klímou na kúrenie - a ešte aj v garáži - nemusíš mať žiaden strach. A využiješ aj cez leto 😉 keď bude teplo ...
Odpovedať
Presne tak. Idealne riesenie. A ten komfort prides pustis o nic sa nestaras a pocitovo to mas teple velmi rýchlo
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?