Ročná spotreba infračerveného vykurovania

Dobrý deň, Uvažujem do 2 poschodovej 180m2 novostavby s obývačkou 48m2, ktorá má strop po strechu, uložiť infračervené podlahové (príp. stropné) vykurovanie. Novostavba bude tehlová s kvalitnou izoláciou. O infračervenom kúrení čítam množstvo výhod (lacnejší investičný vstup, minimálna údržba, dlhá životnosť, ...), no príde mi náročné zatiaľ odhadnúť ročnú spotrebu v KWh. Dom sa nachádza v okrese Martin, bude sa používať na prenájom s 5 spálňami (infračervené kúrenie umožňuje ovládať jednotlivé miestnosti aj cez app) a počas celého roka. Čo by mohlo byť nápomocné nie len pre mňa, by bolo zozbierať skúsenosti v zmysle: Ak takéto vykurovanie nemám, aké odporúčam, ako to je finančne (počiatočná investícia plus ročny poplatok/spotreba) a prečo (napr. Plyn+vodné podlahové alebo vzduch voda tepelné čerpadlo + vodné podlahové) Ak takéto vykurovanie mám, ake sú údaje: Dom/byt Ak byt: poschodie z celkových poschodí Metráž Spotreba elektriky ročne (kWh) Odhadovaná spotreba kúrenia v izbách (kWh) Izolácia Materiál stavby Celoročné bývanie (áno/nie) Značka+model vykurovania (napr. Hevolta Nanocloth 120W, FORHIT fólia PTC, CALEO, atď) Ďalšie poznámky, Ďakujem, snáď to pomôže čo najviac ľuďom pri rozhodovaní
Odpovedať
@maroxo Keby si viacej cital ako pisal, tak by si sa to tu ani nepytal. Tie infra folie ti zohreju pre tolkych ludi i TUV? Jedina volba je dobre nadimenzovane TC s riadnym zasobnikom, lebo najomnikov nebude zaujimat, preco je studena voda.
Odpovedať
@maroxo aby si neskoncil ultracerveny od uctov za el. energiu 😄
Odpovedať
@maroxo máš energ. certifikát? spotreba bude približne taká ako je uvádzané, jednotlivé zdroje môžeš nájsť na tzbinfo investícia+spotreba na 15r. ak by som to prenajímal každý bude platiť podľa spotreby, tak isto voda, či plyn, lebo môže byť nájomník ktorý tam bude len prespávať, alebo taký čo bude používať kopu spotrebičov
Odpovedať
Pardon, mal som upresniť že sa jedná o krátkodobý prenájom, čiže na pár nocí. Vďaka za rýchle reakcie.
Odpovedať
@maroxo potom takisto ako sa platí v okolí isto sú tam viacerý kto prenajíma s taxou osoba/deň, za porovnateľnú výbavu napr. návštevníci kúpeľov, či lyžiarskych stredísk
Odpovedať
@rkorba v prípade infračerveného vykurovania sa dokúpi elektrický ohrievač vody, tak problém s chladnou vodou by nebol (napr toto kombinuje aj TC technológiu https://www.domoss.sk/tepelne-cerpadl...)
Odpovedať
@maroxo ,, to je výhodnejšie len v lete odoberá teplo z domu a tým i chladí, alebo z vonku, no cez zimu ide len el ohrev ,dnes najdrahší, viac vody sa oplatí ohrievať i vykurovať plynom,ak je blízo pozemku i dnes je lacnejší ako el., ak plyni nie je , vtedy nejaké TC infra je najdrahší ohrev na spotrebu ako bežné el. oplatí sa len v pasíve
Odpovedať
@maroxo RD 120 m2, poschodový, len elektrina, kúrenie do 200 € ročne. V plyne by to bolo 70 € ročne. Pomohlo?
Odpovedať
@blacksr pomohlo, len trochu sa obávam ako sa vyvinie situácia s plynom resp ceny, Rusko napr plánuje obmedzenie ťažby ropy https://hnonline.sk/finweb/zahranicna... Preto rozmýšľam či nie je dobré mať (aj) iné riesenie po ruke
Odpovedať
@maroxo ja by som si na Vašom mieste dal infrazelene.... (To fakt je ešte toho málo na nete popísané, že o čom je nejaké infra kúrenie?)
Odpovedať
@maroxo V tom prípade treba dat kúrenie teplovodné. Vodu do kúrenia zohrejete hocičím. Ak budú infra fólie alebo rohože, musíte ostať pri elektrine. Odporúčam začať výpočtom potreby tepla na vykurovanie a k nemu urobiť varianty podľa ceny zdroja a ceny tepla.
Odpovedať
@megdesign na internete nájdete dnes už asi všetko čo Vám napadne. Preto sa pýtam o skúsenosti ľudí, čo majú najmodernejšie riešenia (infračerveného) vykurovania.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@maroxo Máš aspoň vypočítané tepelné straty, alebo si nechaj vypracovať. Podľa toho ľahko vypočítať spotrebu EE na kúrenie. Ohrev TUV sa dá taktiež orientačne vypocitat, podľa počtu osôb. Alebo máš pocit, že fyzika ide oklamať a teda aj účet za elektrinu? Nuž, že aj Vodka zahrieva... Keď tomu veria, tak smelo do toho. Potom o 2-3 roky napíš, ako si spokojný, pre ďalších "neveriacich".
Odpovedať
@maroxo najmodernejsie riesenie infra kurenia je to iste ako najlhupejsi priamotop za 20 euro
Odpovedať
Caleo, dom, celorocne, vykuruje sa 125m2, celkova spotreba elektriny cca 6500kWh (to je vsetko spolu), material rozpisany v albume. Spotrebu na kurenie neviem presne, ale el. ohrev vody je viac ako stvrtina. S riesenim spokojnost. Nizke vstupne naklady aj spotreba, moznost regulacie kazdej izby. Pri kratkodobom prenajme by som sa obaval, ze najomnik si vypeckuje kurenie na cely pobyt a tebe ostanu oci pre plac, ked ti pride faktura (asi mu nebudes ani cez apku znizovat teplotu). Rovnako sprcha - na nejake setrenie teplej vody najomnikmi zabudni. Pri dlhodobom sa to da poriesit prepisanim elektriny na najomnika, ale takto… PS: na Hevoltu pozor, stazuje sa tu vela ludi.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?