Nová stavba na základoch starej - je potrebné stavebné povolenie?

Bývame na dedine a zbúrali sme starú drevenú šopu, ktorá mala betónové základy. Tie tam stále ešte ostali, ale treba ich spevniť. Pôvodné rozmery šopy boli 8,2 x 5.3 metra, bola rozdelená priečkou na dve miestnosti. Rodičom slúžila na parkovanie a uloženie záhradných mechanizmov a prístrojov. Hodláme na tých istých základoch postaviť murovanú stavbu. Stačí v takomto prípade iba ohláška (keď sa nejedná o zväčšenie rozmerov), alebo treba vybaviť stavebné povolenie? V objekte nebude privedená elektrina ani voda, bude slúžiť iba ako sklad. Vie mi niekto poradiť?
Odpovedať
Niekde som cital o tom, ze presne v takomto pripade treba vyjadrenie od statika, kde bude uvedene ze predchadzajuce steny nevyhovovali zo statickeho hladiska, preto sa to zburalo az na zaklady.. v takom pripade sa to bude brat ako rekonstrukcia kna ktoru netreba stavebne povolenie, neviem ako to je s ohlaskou
Odpovedať
@kemino Lenže predtým to bola drevená šopa na betónových základoch, teraz to má byť murovaná stavba. Neviem, či aj v takom prípade by to bolo len takto jednoduché.
Odpovedať
Vola sa to stavebne povolenie na pristavbu, prestavbu a stavebne upravy (vy robite prestavbu). Staval som na starych zakladoch rodinny dom (zjednodusene povedane), bolo treba normalne stavebne povolenie so vsetkymi vyjadreniami atd.
Odpovedať
@egresova Treba projekt a riadne stavebné povolenie.
Odpovedať
@marekjahoda chápem, ale v rodinnom dome sú aj rozvody, treba vyjadrenie profesistov atď. Toto budú iba jednoduché múry so sedlovou strechou, dvoma svetlíkmi a dverami.
Odpovedať
😄 naco si sa sem prisla radit ked ziadnu radu nepotrebujes 😄 ved zrob tak, ako chces, naco sa pytas ked vsetko vies. nerozumiem. skoda drat gagor.
Odpovedať
@egresova no veď ti bude stačiť len architektúra a statika 😉
Odpovedať
@kemino na vacsinu rekonstrukcii treba stavebne povolenie. takeho to rozsahu urcite.
Odpovedať
to keby sa tu tak stavalo bez povolenia ako pise egresova to by bolo. Ako vobec niekoho moze napadnut ze nepotrebuje nato stavebne povolenie.
Odpovedať
@egresova myslím ze by vam vedel poradit aj vas starosta. Ak to chcete mat vsetko v poriadku. Podľa môjho nazoru to zas netreba prehanat s projektami a neviem co pokial uz je jedna stavba na katastralnej mape zakreslena oni sami niekedy nevedia co je tam postavené. Ci sopa alebo garáž hlavne ak je to stary dom. My sme mali taky bordel ktory sme davali do poriadku na katastri ze nabudúce sa na nejake zapisovanie do mapy vybodneme uplne 😀
Odpovedať
@moratibru a elektrika monimalne.... niekto si to predstavuje ako hurvinek valku..
Odpovedať
@marrad ale ved tam neplanuje zaviesť elektrinu, ako píše vyššie, hoľa stavba bez prípojok
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@egresova najskôr si pozrite v katatri, čo je zakreslené. Ak tam stavba je, stavajte, ak tam nie je potrebujete SP, lebo je to nad 25 m2
Odpovedať
@marrad Aj ste si prečítali otázku do konca?
Odpovedať
@marekjahoda ďakujem za tvoj názor. Ale keby som vedela, nepýtam sa. Múdra určite nie som, v tomto smere celkom iste nie. Žiaľ, ty to chápeš asi inak. Nevadí.
Odpovedať
@jan45 Vďaka. Rozmýšľala som nad tým, ale samotný dom má vyše 80 rokov a šopa mohla byť postavená o pár rokov neskôr. Netuším, či je to zakreslené, zistím. Na satelitnom snímku však šopu vidno a aj starosta vrátane obyvateľov dediny dobre vedia, že tam vždy bola. Základy môžem vyfotiť a priložiť napr. k ohláške. Ak by to stačilo.
Odpovedať
@egresova evidentne si nepochopila radu od @jan45. Kulantne ti poradil ako využiť vecný stav podľa katastra. Ak sa pustíš do oficialít, skončíš pri stavebnom povolení. na satelitný snímok zabudni. BTW: všetko platí ak je to zbúrané bez povolenia.
Odpovedať
@egresova este lepsie pre statika, ze stavba je z dreva... Drevo prehnilo, vy stavbu uzivate a aj nadalej chcete a aby nedoslo k nestastiu, je nutne potrebna rekonstrukcia, ktora zahrna aj vymenu obvodoveho plasta, ktory uz nesplna staticke poziadavky. Klasicka rekonstrukcia, ktorou sa nezmeni velkost budovy ani zastavana plocha. Otazne je, ci ta stavba je evidovana na katastri, viete si to pozriet aj sama tu: https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk... Ale robte ako chcete, radia vam stavebne povolenie, ktore v pripade posudenia stavby statikom tak ako vam pisem vyssie nie je potrebne ( ak je stavba na Katastri evidovana)... no ked sa vam do toho zbytocne chce ist, nech sa paci, niektori tu mam pocit ze aj pri vymene ziarovky davaju ohlasku na urad ...
Odpovedať
@kemino ďakujem za príspevok, som toho istého názoru. Tiež netúžim po zbytočných komplikáciách.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?