Zvuky chladiva v trubkach klimatizacie

Dal som si namontovat klimatizaciu. Dal som si ju na chodbu, takze je tam dost dlha trasa medzi vnutornou a vonkajsou jednotkou... Vonkajsia jednotka je pod oknom vedlajsej izby, robili 2 prierazy. Cca 6m. Mam tam v liste 11m medenych rur. Doplnali tam chladivo navyse, kedze je to taka dlha trasa... Ked zapnem klimu, pekne chladi, to nie je problem, ale ked som v tej izbe, pri tej liste kadial idu tie medene rurky, pocut odtial take zvuky, ako keby sykotanie obcasne alebo co, dcerka povedala ze ako keby tam bolo morca. 😄 Mne sa zda, ze to vydava pohyb chladiva... Je to normalne? Prilozil som ucho na vonkajsiu jednotku a zistil, ze ten zvuk vydava tak slabucko ta vonkajsia jednotka, mozno kompresor? A to sa potom prenasa ten zvuk po tych medenych trubkach asi a vnutri to potom pocut. Vonkajsia jednotka je inac uplne ticha, ani ju nepocut, ze vobec ide. Pocut to po celu dobu chladenia, hlasnejsie ked uz len dochladzuje, ked ide na plne obratky, ze potrebuje rychlo vychladit, tak to nepocut, pocut len rovnomerny zvuk. Ked prepnem klimatizaciu na kurenie, nerobi to vobec. Poradte, ci ste sa s niecim takymto stretli a ci je to bezny zvuk pri prevadzke.
Odpovedať
@marccel Zvuk robila známemu vzduchová bublina, bolo treba vyspádovať trubky a odvzdušniť.
Odpovedať
@ernesttyukos dakujem, ale oni spravili aj vakuum, bol som pri tom... A trubky vyspadovali 1cm na meter.... 🤔 Tvrdia, ze to su vraj bezne zvuky.
Odpovedať
@marccel V tom prípade to môže byť naozaj len zvuk tečúcej kvapaliny. Ja mám pod podlahou v spálni vodovodnú trubku a keď je úplné ticho, počujem, keď niekto na druhom konci domu pustí vodu.
Odpovedať
@ernesttyukos dakujem. Len sa mi na tom celom nezda to, ze to nie je taky pravidelny zvuk, ako ked tecie kvapalina. Skor je to nieco ako suchotanie. Ja som tipoval, ze kompresor. Ale ked sa boli na to pozriet, povedali, ze tam sa meni skupenstvo z kvapalneho na plynne a naspet a je to dlha trasa a moze to byt pocut, ze ten zvuk sa tym kovom moze prenasat. Ale je to dost rusive, v noci by sa pri tom spat nedalo. Keby bola ta vonkajsia jednotka cez stenu, samozrejme si to clovek nevsimne, lebo zvuk fukania to asi prekryje... Ale takto...
Odpovedať
Profilova fotka
@marccel to su uplne bežné zvuky chladiva v systéme... nie je to závada
Odpovedať
@ernesttyukos 🤔 😵‍💫 si robis srandu? Vzduchova bublina v com? Vo vysokotlakom medenom potrubi co kde?
Odpovedať
@dexter89 dakujem. A je bezne aj to, ze pri prepnuti systemu na kurenie to nerobi? A ze pri chladeni to robi hlavne pri slabsom fukani vnutornej jednotky? Ked dam turbo, tak pocut plynule tecenie... Moze za to ta dlhsia trasa?
Odpovedať
Profilova fotka
@marccel pri kurení máš obrátený režim... tam sa menia skupenstvá toho chladiva z kvapalného na plynné a naopak čím sa de facto uvoľňujú množstvá energie... to čo počuješ pri chladení je zrejme rozpínajúci sa plyn vo vnútornej časti vyparníka... pri kúrení to pracuje naopak asi to aj nepočuť... 😄 mne to tiež pri chladení tak buble a pri odmrazovaní v zime, napr. po skončení cyklu keď prepína režimy tak v klime zahučí, ako keby sa vylial kýbel vody takto to je vždy a bežné... aj v návode by malo byť uvedené, že zvuky ako praskanie, syčanie, tok kvapaliny a pod. sú bežné a nepredstavujú vadu systému... aspoň ja to tak mám keby unikalo chladivo abo niečo jednotka by to mala signalizovať... a vyhodiť poruchu, ale hlavne nechladila by ... takže sa neobávaj
Odpovedať
to je taký istý systém ako v každej kompresorovej chladničke tiež tam počuješ žblnkať , nie je tam žiadna vzduchová bublina ,ale zmena skupenstva plyn-kvapalina a opačne, každá i kúri tým že odvádza teplý vzduch z vnútorného priestoru, chyť sa rukou vzadu hore a pocítiš teplo
Odpovedať
@dexter89 Presne tak, keď kúriš, deje sa ten jav vo vonkajšej jednotke, vtedy to tak nepočuť. @marccel K chladivu - ak je chladiva málo, tak klíma väčšinou chladí, ale nekúri. Keď ho je už úplne málo, tak ani ani.
Odpovedať
U nás v práci po naštartovaní klímy je chvíľku - pár desiatok sekúnd trošku počuť akoby popraskávanie a šum od rúrok. Predpokladám, že to popraskávanie je od rozpínania rúrok, ktoré menia svoju teplotu a mierne sa hýbu v izolácii a na spojoch. Šum je asi od toho chladiva ako mení teplotu. Po chvíli to ustane a nepočuť nič.
Odpovedať
Profilova fotka
To máš rovnaký princíp jak v prírode, pri zmenách skupenstva (vody) sa prenášajú kvantá energií... skús ísť v horúci deň do lesa, pod stromami máš o dobrých aj 5°C aj viac menej, lebo vyparovaním vody (zmena skupenstva z kvapaliny na plyn -sa energia spotrebuje) takže je tam chladnejšie.... naopak hore v mrakoch voda naspäť skvapalní a to uvoľní množstvo energie... táto energia potom v "malej" letnej búrke napr. sa uvoľní ako vietor , ktorý ti zoberie strechu... v klimatizácií rovnako : pri chladení je vonkajšia jednotka horúca vo výparniku prúdi chladivo v kvapalnom stave ... následne ho kompresor zmení na plyn (resp. zrejme expanzný ventil) nie kompresor ... , zmení sa skupenstvo na plyn - z toho vyplýva že sa pohltí obrovské množstvo energie takže sa ochladí... a do miestnosti ti prúdi už ľadové chladivo, ktoré sa ohrieva od vzduchu v tvojej izbe a ide do kompresora kde sa ešte viac zahreje napr na 50°C) - zato je vonkajšia jednotka teplá pri chladení... a predá teplo do vonkajšieho "chladnejšieho" prostredia ... pri kúrení je zas vonkajšia jednotka ľadová ... samú seba podchladí na nižšiu teplotu ako je vonku (napr. vonku je 0°C a výparník má -15°C) a odoberie "teplo" z vonkajšieho vzduchu lebo okolie je pre ňu teplejšie ... to je druhý zákon termodynamiky - teplo sa šíri len z teplejšiehodo chladnejšieho prostredia... zato sa musí jednotka "podchladiť" aby to teplo z ľadového vzduchu odobrala... takto to funguje 😄 v podstate tak isto funguje aj tepelné čerpadlo vzduch -voda ,len to odobraté teplo neodovzdáva do vzduchu, ale do vody 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
Hej, to mi je jasné.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?