Vetranie s rekuperáciou Nilan

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ma niekto skusenosti s rekuperacnymi jednotkami NILAN? Myslim ze su to danske zariadenia a v celku zaujimavo riesene. V jednej jednotke mate vetranie s rekuperaciou, chladenie, topenie a pripravu TUV so 180 litrovym zasobnikom. Vsetko je ovladane jednou riadiacou jednotkou takze to pekne spolupracuje. Kolega si to dal do noveho domu (v Plzni) ale mna zaujima ako je to s montazou na slovensku. Urcite im napisem, ale chcem vediet ci uz s tym nema niekto na slovensku skusenost.
Odpovedať
1
4
5
@praktikman Prietoky si môžem zvýšiť podľa potreby. Ja chcem čerstvý vzduch, takže ak nasajem z vonku 36°C v pasívnom výmenníku sa schladí dajme tomu na 32 a tepelné čerpadlo to dochladí aj na 3°C potom ide do domu vzduch o teplote cca 5°C. Čísla berte z rezervou pretože to nemám odsledované, ale viem si odčítať teplotu nasávaného vzduchu z von aj z dnu. Teplotu za kompresorom, aj za výparníkom, výkon ventilátorov von aj dnu až do 300m3. Keďže tepelné čerpadlo má výkon hovoria, že viac ako 1kW a spotrebu cca 300W nemôže to stačiť na perfektné vychladenie domu a je to centrál, preto mám v potrubí klapky a kde to netreba, tak tam to zavriem, plus izolácia a tienenie.
Odpovedať
@legasi Technická bola základ. Mám tam pracovný stôl na kutenie, sušíme prádlo keď prší, umývame špinavú zeleninu, čistíme topánky a šatstvo, máme drevo do kozuba, čistím kozub, uskladňujem drobné dielenské náradie atď. V priebehu dňa sa tam zdržujeme skoro najčastejšie. Videl som veľa domov a čudujem sa projektantom, že zanedbávajú potrebu takých miestností. Neviem kedy prikurujem. Ako som spomínal, riadi mi to LOXON. Podľa nastavenia zistí čo treba. sleduje počasie, priemer teplôt a vydáva povely. Nilan má 3 režimy. topenie, chladenie a automatika. prepína sa podľa toho či zistí, či je leto, zima, alebo prechodné obdobie. Tiež sleduje vývoj teplôt za 3 dni (dá sa nastaviť aj ináč) a podľa toho rozhodne. Samozrejme ak do toho zasiahnem cez panel, alebo aplikáciu či už z domu, alebo aj na diaľku, urobí čo chceš.
Odpovedať
@lvasko trochu ssom to uz pochopil 🙂 Ja som objednal Compact XL a ten by mohol tlacit az 430m3 vzduchu ale to uz asi bude hucat. Zial technicka miestnost ma 1,35x1,35m takze sa tam zmesti Nilan a rozvodna skrinka 🙂
Odpovedať
@marek_dzacar správne! Preto odporúčam väčšie priemery potrubí a do rozvodov potrubia tlmiče hluku. Pri 4-tom stupni to už celkom hučí. Moja zlá skúsenosť je aj s tým, že oblúky potrubí hlavne pri vyústení by mali byť čo najväčšie. Pri jednom mi to nevyšlo a je z toho saxofón
Odpovedať
@lvasko toto inak aj mna stale udivuje, mam kamarata ktory napriklad ani s technickou v projekte nepocita, rata s tym, ze co bude treba da proste do kupelne jednej a vybavene, co sa mi zda akoze dost neprakticke, ale toto su veci, ktore si clovek musi zvazit sam, co mu ako vyhovuje. to potom ozaj vsetko bez starosti, co sa tyka menenia filtrov, tak tebe to ako casto cca vychadza, ze su zanesene? menis komplet, ci len tkaninu?
Odpovedať
@legasi Jednoduchá vec, nastrihám tkaninu za pár drobných a za 5 min. vymenené. Mením tak často ako treba. Sám Nilan hlási podľa nastavenia, ak máš dom v prašnom prostredí a často využívaš vysoký výkon tak častejšie, inak podľa potreby. Pozriem a vidím. Má to aj tú výhodu (ešte som to neurobil), že v tomto covidovom období môžeš do priestoru filtrov umiestniť tú špeciálnu UV lampu a máš v dome skoro sterilný vzduch.
Odpovedať
@legasi A čo sa týka technickej. to nie je podľa toho čo komu vyhovuje. Toto nemôže vyhovovať nikomu. To je šetrenie na nesprávnom mieste. moja práca my umožňuje chodiť po novostavbách po dostavbe a následne aj po nejakom roku dvoch. A vidím. Preto som sa tak rozhodol a veľmi dobre jedno z mojich najlepších rozhodnutí čo sa týka domu. Schválne, kde bude v zime sušiť prádlo? umývať špinavú obuv a čistiť šatstvo? odparkovať kočiar, či trojkolku, čistiť vysávač, či rozrábať sádru, alebo farbu na oškreté steny atď.. Technickú využívame viac, ako spálňu, alebo jedáleň. Ak niekto ide stavať tak nech na to myslí a dá si poradiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@lvasko Toto je velka vyhoda pri tejto znacke, tiez od nich mam, ze staci ti menit tu tkaninu, ze nemusis menit cele tie filtre, kazety jak je to potrebne pri niektorych inych znackach a to uz aj inak cenovo potom vychadza.
Odpovedať
@lvasko usetri to nemale peniaze takto, ked sa to meni len ta tkanina. zo zaciatku som mal obavu, ze bude komplikovane menenie a dostat sa k filtrom, ale je to uplne easy. ako pises je to setrenie na nespravnom mieste, ale niektori ludia si myslia, ze im to netreba, ale to clovek casto v praxi zisti, ze co sa urobilo zle.
Odpovedať
1
4
5
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?