Tepelné čerpadlo vzduch - vzduch

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
chcel by som sa opýtať či má niekto tepelné čerpadlo vzduch - vzduch. Koľko ho to stálo a či sa to oplatí? Chceme plynové kúrenie ,ale rozmýšľame aj na touto alternatívou. Ďakujem za každú odpoveď
Odpovedať
Profilova fotka
@janonez Faktor udavany pri TC nie je TEORETICKY, ale je LABORATORNY. Ten zarucuje, ze vsetky testovane TC maju rovnake vstupne podmienky. Ako inak by si prosim pekne hodnotil TC medzi sebou ? V realnom svete je kazdy dom iny, TC je inak nastavene a hlavne pracuje v inych meteorologickych podmienkach. Keby si mal co len trochu zaujem o realitu, nasel by si si vysledky dlhodobych studii npr Fraunhoferovskeho institutu, ktory meral TC roznych druhov priamo u zakaznikov, niekolko rokov za sebou. To su realne data, takze neviem o com mas potrebu neustale diskutovat.
Odpovedať
@majkoj presvedcir seba, najblizsie okolie, siroke uzivatelske forum MS o to., ze on, jedine on ma ten najsamlepsi vykurovaci system v tejto galaxii a jej sirokom okoli... Ked tu nepochodi nabehne k elektrokotlom, potom mozno k infrapanelkm a vykurovacim rohoziam...
Odpovedať
@janonez o com melies? Mne nejde o proste uspory energie aj ked system s TC jednoznace zuzitkuje VSETKU vloze nu energiu najefektivnejsie, mne ide o pomer cena vs vykon. A do vykonu, aspkn u mna vstupuje aj uzivatelsky komfort, uspora casu, prace, dalej cena vstupnych investicmych nakladov. Je jasne, ze len blb by si daval TC ak by mal plyn pred plotom. Lenze ten co ho nema, tak pre neho je pomer cena/vykon z dlhodobeho hladiska najlepsi u TC. Este by mohol postavit dom zo stratami bliziacimi sa nule a vykurovat prdmi. Len ci by tam bol ten pomer optimalny... Skus na to najst nejaku studiu ;-) Len tak mimochodom, ty kuris samospadom ci tiez tocis vodu obehovym cerpadlom? Kolko ti to zerie? Akl velmi sa spotreba lisi od obehoveho cerpadla pri TC? Asi to nebude tak prielastny rozdiel... Ci?
Odpovedať
koniec
Odpovedať
@majkoj Majko, ak niečo tvrdím je slušnosťou z mojej strany toto tvrdenie aj podložiť, čo znamená v tomto prípade pridať link, dal som si teda prácu a tu je výsledok, strýkovi Fraunhoferovi nefungujú stránky na štúdie, linka by mala byť https://wp-monitoring.ise.fraunhofer...., ale bol si blízko:), síce podľa preambuly štúdia nebola nijak rozsiahla a už vôbec neporovnávala nejaké konkrétne TC Diese Seite befindet sich aktuell in der Wartung. Bitte versuchen Sie es zu einem späteren Zeitpunkt noch einmal. Zentrale IT - Fraunhofer ISE
Odpovedať
Profilova fotka
@janonez ja som sem ten link daval uz niekolko krat (a uz ma nebavi robit to stale dookola) a slusnostou z tvojej strany je si to tu najskor pohladat, keby si to spravil docital by si sa aj vysledky. A ked niekto nedoda jeden relevantny dokaz k svojim tvrdeniam a inych rovno obvini, ze su predajcovia a potom sa dozaduje slusnosti a dokazov, vyznieva to dost zabavne :)
Odpovedať
@zita19 ked cena verzus výkon tak aspoň pre 15r životnosť TC , od 2020 musíš postaviť takmer nulový dom a tam je už nie návratnosť TC ani plyn.kotol+prípojka, bude stačiť "prd", najsamlepší vykurovací systém je žiadny
Odpovedať
@duzu takze najlepsia bude kombinacia fazulovica na obed, kapustnica na veceru :-D
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
tepelne cerpadla vzduch-vzduch pozname 2 typy: kompresorove a Peltier. Kompresorove su drahsie a ucinnejsie, Peltier zase lacnejsie a menej ucinne. Obe dokazu kurit aj chladit. Prakticky sa Peltier tepelne cerpadlo pouziva v prenosnych chladnickach, ale da sa aj doma vyrobit. Uz su na trhu aj platy Peltier s cca 300W, 12V, 30A, (stoji 30EUR), takze pomaly sa s tym bude dat trochu ochladit mensia izba. Poskladanie je svojpomocne s PC chladicmi a ventilatormi. Mozno to bude do buducna alternativa o ktorej sa oplati diskutovat.
Odpovedať
Profilova fotka
@peering chlladit dom s peltierom jedine ak druhou stranou budes ohrievat, bazen aleboaspon bojler, inac sa nedoplatis, ale da sa to ano ;)
Odpovedať
Profilova fotka
@peering nie nebude :) COP peltiera je okolo 0,7 cize nie je o com :)
Odpovedať
@peering cize z jednej strany si vyrobis v izbe chlad a z druhej si ju budes vyhrievat a to pri ucinnosti 0.7 cize ked tam prides a otvoris dvere, tak tsm budes mat vykurene namiesto vychladene :-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?