Skusenosti s Viessmann Vitocal 222-S C08 rok 2018

Ahojte.. Asi uz viete ake kurenie mam v rodinnom dome od roku 2018 (plyn na ulici nemame, od elektrokotla ma odhovarali + potreba zmestit sa do primarnej energie...). Skusim zhrnut skusenosti za cca 2.5 roka. Vypocet vykonu vykurovania som nechal na realizacnu firmu, kedze som clovek z bytovky a ohladom kurenia som nevedel vobec nic. Vypocitali 5,5 kW, hladal som v projekte tam som nasiel len mernu potrebu tepla pre vykurovanie 44 kWh/m2/rok - 108 m2 - podlahovka. Mal som viacero ponuk (Viessmann, Daikin, Samsung, Toshiba). Rozhodol som sa pre Viessmann aj z toho dovodu, ze o tychto novych vonkajsich jednotkach vyhlasovali, ze su zazracne tiche a nechcel som pripadne riesit zbytocne veci ohladom hluku so susedom. Typ 222-S (kompakt so zasobnikom) som zvolil z dovodu velkosti technickej miestnosti (pozor, v prospektoch je krasna skrina umiestnena pomaly v obyvacke, ale bez potrebnej "bizuterie" (expanzne nadrze, ventily, filter na spiatocke, kopec rur)). ---------------- Hlucnost - Vonkajsia jednotka absolutne bez problemov, ked je clovek dalej ako 2-3 metre ani nevie ze ide. Riesili sme prenos vibracii kompresora do interieru po rozvodoch chladiva (pri prevadzke kompresora citit rukou ako vibruju) a v interieri pocut drncanie. Technik nieco skusal najprv v menu nastavit, potom bol niekde na skoleni, kde mu poradili doplnit chladivo, ze ho je asi malo (dlzka potrubia medzi jednotkami cca 15 metrov), ale nic nepomohlo. "Vyriesene" osadenim interierovych dveri. Ohrev teplej vody - Ohrievam na 50° raz denne o 13:30 (dve osoby). Bez problemov aj pri -10. Za 24 hodin teplota zasobnika klesne z 50 na 43 uz aj s nasou spotrebou. V pripade vacsej spotreby vody by bolo treba ohrievat castejsie. Moznosti nastavenia - Z mojho pohladu velmi biedne. Nastavenie teploty, vykurovacej krivky, kalendar vykurovania (dni, casy kurenia, standardna teplota/redukovana), rezim znizenej hlucnosti (absolutne nie je potrebne riesit), povolenie ohrevu spiralami. Vykurovanie - Bez problemov aj pri -10. Problem pri plusovych teplotach s cyklovanim (akumulacnu nadrz nemam, ani jedna firma ju do ponuky nedala). Vyhrabal som na internete dokument kde je uvedene, ze pri A2/W35 ma C08 regulaciu vykonu 3,5-7 kW, takze laicky si myslim, ze ten spodny vykon je dost vysoky. C06 ma 3-5,7 kW takze ani tam to nie je asi ziadna vyhra. Medzicasom som videl tieto TC u inych ludi, montovali im to rozne firmy, nikto nemal akumulacnu nadrz. Zo zvedavosti som u jedneho pozrel pocet startov (cca 300 za tyzden). Preto mam pocit, ze firmy AN neponukaju, aby udrzali co najnizsiu cenu na oko pre investora a predsa dva roky to vydrzi a potom aspon bude co servisovat. Aj tak to podla mna 90% ludi neriesi, sak kuri? Kuri. Tak co. Ja som caste starty ciastocne vyriesil nastavenim kalendara vykurovania (9:30 - 13:00, 15:00 - 18:30). Asi to ale este trosku poposuvam. Ekvitermicku krivku som nakoniec dal rovnu, pri vsetkych vonkajsich teplotach 31° (zbytocne budem nastavovat 25 ked taku nizku teplotu mi vyrobit nevie). V servisnom menu (do ktoreho som uhadol kombinaciu tlacidiel) som zapol vplyv termostatu na teplotu vykurovacej vody, takze ked svieti cely den slnko, alebo skor dosiahne nastavenu teplotu, tak sa kurenie vypne. Vsimol som si, ze ked som mal zapnuty len ohrev teplej vody a aj ked vonku bolo stale nad 0 (2°-5°) tak prvu vec co pri zapnuti ohrevu robilo bolo odmrazovanie, hoci nebolo co odmrazovat. Pred osadenim som spravil odvod kondenzu, ktory som v zemi spojil s odkvapom a zviedol do vsakovacky. Zbytocna robota, na spodnom plechu je dier ako v site, kondenz tecie kade tade. Neriesim, pod cerpadlom mam pre istotu este cca 80 cm makadamu, ma to kde vsiaknut. Celkove rocne COP 3,3 - ovplyvnene zatial tym, ze v prechodnych obdobiach jar/jesen likvidujem dreveny odpad (mame krbovu pec), co mi zostal zo stavby. --------------------------- Otazky, na ktore urcite bude vediet odpovedat @gkrivanek 1. minimalny vykon kompresora je 25%, je to z dovodu mazania, ucinnosti? Ak by siel napr. na 10-15% tak by to urcite pomohlo pri vyssich vonkajsich teplotach. 2. Chyba mi tam nastavenie takehoto rezimu: teplotu vody hrej podla krivky, zacni kurit napr. 0,3 stupna (alebo ina nastavitelna hodnota) pod nastavenou teplotou, prestan kurit 0,2 stupna nad nastavenou teplotou. Tymto rezimom si dovolim tvrdit by zmizli problemy s cyklovanim. Niekde v najdenych dokumentoch z internetu som sa docital, ze by malo byt mozne takyto rezim zapnut, ale ze to vie len servisak? 3. Je mozne sa nejako dostat k manualu, kde by boli rozpisane vsetky polozky servisneho menu (nasiel som nejaky manual, ale nie je tam vsetko). 4. Pri starte cerpadla ide kompresor na 52%. Teplota vody vyleti hore a stane sa, ze kym zmoduluje vykon tak uz vypne kurenie. Nevie to radsej startovat na nizsom vykone a postupne pridavat? 5. Cim sa riadi pri kureni len podla ekvitermiky? Len vonkajsou teplotou alebo si aj nejako sleduje aj vnutornu, aby neprekurovalo? 6. Urcite uz existuje novsi firmware pre toto TC. Ma zmysel ho nechat aktualizovat? Instalacia bola leto 2018. ----------------------- Poruchy: Odisiel snimac teploty horuceho plynu (aspon to pisalo v chybach v menu, ja som si na prevadzke nic nevsimol) - vymenene v zaruke Raz za cca 2-3 tyzdne mi vyhodi hlasku porucha chladiaceho okruhu. A okamzite za tym porucha odstranena. Poruchu zahlasi VZDY v case 01:00 rano. Aj priamo technik Viessmannu si to fotil a divil sa. Ved ak by sa nieco kazilo, tak to urobi nahodne a nie len v uvedenu hodinu. Nevyriesene. ------------------------- Moje chyby: Uzavrel som zmluvu na rozsirenu zaruku, podmienkou su rocne servisne prehliadky samozrejme platene. 1. cca 145, druhu zdvihli cca na 175, ocakavam, ze za tretiu budu chciet aj 200 a piatu 300? Telefonicky ma informovali, ze sa to da hocikedy zrusit, takze im asi zamavam. V tom case som nevedel, ze sa to da riesit aj poistkou domu, kde sa da dat poistenie tepelneho cerpadla pri poruche. Otazka znie, ked by sa nieco aj naozaj pokazilo, ako by sa poistovna vykrucala. ---------------------------- Ak ma niekto nejake poznatky, na ktore pri tomto TC prisiel, budem rad ak sa s nimi podeli. Dakujem.
Odpovedať
@u98e0052 odpoviem ked budem na PC cez mobil je to na dlho
Odpovedať
Profilova fotka
:-D och boze zase viessmann
Odpovedať
ta rozsirena zaruka je ozaj taka nevyhodna ? instaluju mi cerpadlo 222 a rozhodujem sa ze ci platit tu zaruku 10 rokov po 230 euro rocne. ak by som 10 rokov isto neplatil za ziadnu opravu a ziaden material na opravu tak byt o mozno nebola zla sluzba.
Odpovedať
@mirec1245 Tazko povedat. Ak ta cena bude pevna a pocas tych 10 rokoch sa 2x pokazi kompresor tak si asi na nule. Otazka znie preco a co by sa malo na nom pokazit. Jedine ze nebude mazany a sa zadrie. Druha strana mince je ze si 10 rokov bez starosti ak sa nebudu v pripade poruchy vykrucat, ze je to tvoja chyba a zaruka sa na to nevztahuje. Lepsie by ti vedel @gkrivanek napisat, ake ma on skusenosti kedze ich instaluje a na co si dat pozor pripadne co nezabudnut pri instalacii. Ja som zvedavy aku cenu mi poslu na tretiu prehliadku a potom uvidim co dalej.
Odpovedať
@mirec1245 Dom budes mat urcite poisteny. Zbehni do nejakej poistovne a opytaj sa na poistku domu a na tepelne cerpadlo. Ak povedia da sa, nech ti povedia co vsetko ta poistka obsahuje alebo nech ti daju precitat podmienky.
Odpovedať
Ak by to niekoho zaujimalo tak som odfotil regulator chladiaceho okruhu pri vonkajsej teplote -16 (bohuzial menej u nas nebolo, skoda, chcel som vidiet ako sa to bude spravat pri -20, -25). Cerpadlo uz islo viac menej bez zastavenia. Vnutorna teplota 23 stupnov. 1,2,3,4,5 - neviem co su to za teploty 6 - vystupna teplota vykurovacej vody 7 - vykon obehoveho cerpadla 8 - neviem 9 - teplota spiatocky 10 - predpokladam, ze tlak stlacenych par chladiva 11 - vykon kompresora 12 - predpokladam, ze tlak par chladiva pred stlacenim 13,14 - neviem 15 - predpokladam, ze teplota skvapalneneho chladiva po odovzdani tepla 16 - velkost otvorenia expanzneho ventilu 17 - teplota nasavaneho vzduchu 18 - otacky ventilatora 19 - teplota vyfukovaneho vzduchu 20 - typ chladiva Ak niekto vie odpovedat na body, ktore ja neviem co znamenaju, tak to kludne doplnte. Pripadne ma opravte ak je nieco zle. Podla jednej firmy, co mi davala cenovu ponuku uz pri -15 malo zapnut spiraly. Zjavne by mi stacilo aj C06 s rezervou. Alebo vetrat podla normy, co samozrejme nikto nerobi (nie nemam ziadny problem s plesnami, vetram narazovo rano, na obed a vecer.).
Odpovedať
No ved to ze v podmienkach maju ze zaruka sa nevztahuje na mraz. Volal som s technikom co mi to zapajal a ten vravel ze zvykne odist na cerpadlach najcastejsie kompresor a ze to stoji 1500e vymenit ale ze viessmann sa oplati priplatit za rozsirenu zaruku hlavne kvoli tej sluzbe ze zavolas hocikedy a oni rychlo pridu a opravia/pomozu. Ak sa to da ozaj hocikedy zrusit a budu dvihat cenu kazdy rok tak to mozno po par rokoch zrusim ale zatial si to davam. Volal som do allianzu a tam mi povedali ze poistenie domu sa vztahuje aj na cerpadlo ale len na elektricke casti (mala na mysli hlavne motor/cerpadlo - to je klasika pri poisteniach domu) ale nevedela mi povedat ze ci to plati aj napr. vonkajsiu jednotku keby sa pokazi alebo keby odide nejaka zakladna doska. Ze zisti a napise mail tak som zvedavy. @u98e0052 Inak ja som u98e0156 😄
Odpovedať
@u98e0052 hodnoty 13 a 14 su rozdieli teplot (delta T)
Odpovedať
@mirec1245 ale rozdiely teplot coho?
Odpovedať
Tento vykresleny regulator chladiaceho okruhu je topka!
Odpovedať
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Článok sa načítava...
Profilova fotka
No pekne zhrnuté. Skúsenosti mám aj ja 🙂 skúsim čo najskôr zhrnúť. 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@yuri66 je zle? Ci je moznost kupit nejake lepsie?
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_sturek Vsetky TC pracuju na rovnakom principe, vsetko je to o kvalite materialu, kvalite regulacie, servisnej podpore a neprehnanej cene za nekvalitny vyrobok ale s vybornou reklamou. Ak ta zacne obchodnik presviedcat ake su ich TC lepsie oproti vsetkym ostatnym treba ist prec. Treba vyberat medzi znackami ktore sa venuju TC uz hodne dlho a nevyberat firmu ktora vznikla vcera a slubuje modre z neba
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
Zdravím. Mám presne tento istý typ TČ. Moje skúsnosti sú rôzne, ale chcel by som sa opýtať na jednu vec. Všimol som si že pri teplotách pod 5 stupňov namŕza výparník iba v určitých miestach, nikdy nenamrzne celý. Vždy keď je namrznutý takto (viď obrázok) zapne rozmrazovanie a väčšinou je to aj dosť často (cca každých 30 min.). Máte niekto podobné skúsenosti?
Odpovedať
@goldberg mne to namrza tiež takto nerovnomerne
Odpovedať
@ricir @goldberg U mna tak ako na foto. 2 stupne vonku. Odmrazovanie zavisi od vykonu aky odobera zo vzduchu a od vlhkosti vzduchu. U mna pri 70% vykone kompresora a cca 3 stupnoch ked som zacinal kurit odmrazovalo zhruba raz za pol hodiny. Teraz ked ide na 27% vykon kompresora tak odmrazuje priblizne raz za 2 hodiny.
Odpovedať
@u98e0052 mne to stále ide na 70% čo to sledujem. Ako si zmenil že ti ide na 27? Stále som v tom dosť stratený. Som rád že mi to kúri. A pozerám že máš spravený nejaký odvod vody po odmrazovany? Sám si to spravil čo firma, ktorá ti montovala?
Odpovedať
@ricir Vykon kompresora si riadi samo podla pozadovanej teploty vykurovacej vody. U mna som si isty, ze firma co mi to dodala prestrelila vykon (mam 8kw a urcite by stacil 6kw). Takze napr. mas velke tepelne straty a cerpadlo s nizsim vykonom alebo zenies velku teplodu do podlahovky. Mne pri najnizsom vykone co je 27% spravi cca 31 stupnov na vystupe pri vonkajsej teplote okolo 0. Ako to vyzeralo pri -16 je v mojom prispevku vyssie (kompresor 34%, vystup 30,6 stupna) Odvod rozmrazenej vody som si spravil sam ked som este nevedel, ze vonkajsia jednotka je na spodku derava ako emetal a tym padom je ten odvod zbytocny kedze 90% vody prepadne mimo. Neriesim to, mam pod cerpadlom cca 80 cm makadamu, takze to ma kde vsiaknut.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 12 mesiacoch
@u98e0052 Az teraz som si všimol že som dostal odpoveď na to odmrazovanie. No tebe namŕza určite rovnomernejšie ako mne. Čo sa týka výkonu kompresora tak ten mi ide kedď je vonku pod 5 stupňov tak stále na 100% a začínam byť presvedčený že to má súvis s tým že niečo nebude v poriadku s výparníkom.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?