Podlahove kurenie- termostat v kazdej izbe? vyhody?

Ahojte, prave riesime ci si dame termostat do kazdej izby alebo sa budu obvody riadit z technickej. Prosim dajte vyhody a ci do toho ist, mate termostat aj v kupleni? Nemame sa s kym poradit 😞 Sme laici co sa toho tyka, prosim ako vyzera riadiaca jednotka tych termostatov v technickej? Dakujem 🙏
Odpovedať
1
2
@sofkabarbie otazka aky velky je dom Bude krb? Ake je dispozicne riesenie ci je dom kocka,obdlznik. do L Je tam vela faktorov preco ano preco nie
Odpovedať
@gkrivanek ahoj, uzitkova plocha 130m2, dom obdlznik, krb bude, ale nebudeme nim vykurovat dom, da nejake teplo do obyvacko/kuchyne A prave nevieme ci do kazdej izby ano/nie a kupelka alebo centralne? Dakujem pekne 🙏
Odpovedať
@sofkabarbie v tomto pripade je zonova regulacia uplne zbytocna. Kotol nastavit na ekvitermicke riadenie ,na kotly nastavit cas vykurovania Prietokomermi vyladit teploty v izbach a vybavene. Ani nebudete vediet ze mate kotol.
Odpovedať
@gkrivanek Napisem ti spravu , rada by som sa poradila
Odpovedať
@gkrivanek ako vieš že má kotol? treba všetko pozerať v profile? a ešte aký kotol a do čoho kúri podlahovka či radiátory, mám el kotol radiátory i krb- no vykúri celý dom, ak zakúrim v krbe,( je len jeden termostat vnútorný, vonkajší nemám no riadim výkon kotla i teplotu vody manuálne v podstate len pár krát do roka ked je väčšia zima) ktorý odstavý kotol, ked kúri slnko- sú južné okná, termostat sa riadi teplom v najchladnejšej miestnosti tam je umiestnený, tú vykuruje najviac, ostatné len ak poklesne teplota termoventil na hlavici
Odpovedať
@gkrivanek cas vykurovania? A ak bude vonku chladno a kotol este nebude kurit a v dome bude kosa?A co ak bude slnko a kotol zacnw kurit a pretopi dom?
Odpovedať
@cbool19 ehmm vidno že rozumies tomu , vidím že bies čo je ekvitermika atď, čiže kotol vie či je von zima, za druhé sleduje aj vnútornú teplotu s môže ju zohľadňovať, čas znamená asi kedy chces teplejšie alebo chladnejšie, prehriatiu južnej miestnosti s veľkými ziskami cez sklo toto ale samo sebou nezabráni to si vyriešis sám
Odpovedať
My máme elektrické podlahové aj krb ob-kuch a v každej miestnosti merač,sme spokojni velmi nám to vyhovuje napr.ob-kuch kúrime na 22 a spálňa 20,ale každému čo vyhovuje.
Odpovedať
@marta2610 v kazdei izbe merac slebo termostat?
Odpovedať
Záleží, aké budete mať kúrenie. Či elektrické alebo teplovodné. Ale určite odporúčam každú miestnosť regulovať zvlášť. Iba priestory, ktoré sú otvorené ako napr. obývačka s kuchyňou stačí dať na 1 termostat. Aj kvôli tomu že sa navrhujú napr. chodby na 20 stupňov a kúpeľňa na 24 stupňov Celzia. Osobne mám iba 1 termostat v obývačke a v zadných izbách je aj o 2 stupne nižšia teplota. Už sme sa hrali s prietokomermi asi 20 krát aj s kúrenármi a ani za pána to nejde dobre vyregulovať. A to sme mali skoro úplne priškrtené obvody v obývačke a v zadných izbách naplno otvorené. Nepomohlo. Takže toto by som si už osobne riešil formou viacerých termostatov.
Odpovedať
@sofkabarbie s týmto si regulujeme každú miestnosť.
Odpovedať
@kyblicek vykurenie chladnych miestnosti ktore nedokazete jednym termostatom vykurit nevykurite ani 5 timi termostatmi
Odpovedať
Článok sa načítava...
Kvalitne zateplený dom nemôže mať veľké rozdiely medzi vnútornými miestnosťami. Podlahovka nie je rozžeravený rádiátor, ktorý dokáže prekúriť miestnosť. Mňa skôr zaujíma prípad, ak je podlahovka na dvoch-troch poschodiach pri jednom kotli. Tam už asi musí byť regulácia každého poschodia samostatným termostatom a samostatnými okruhmi priamo z kotla.
Odpovedať
@henry_sk moze nemusi. Ak je to poschodovy dom 140 +140m2 Pouzivam 2 cerpadlove skupiny bez mixu a ekvitermicky riadenu teplotu vody pripravujem rovno do anuloidu. Ak su hore radiatory dole podlahovka. Tak 2 cerpadlovky jeden s mixom a do anuloidu pripravuje na zaklade vyssej pozadovanej teda ekvitermickej krivky pre radiatory. Ak ma dom dole 100m2 hore 70m2 Staci len kotol hore a dole rozdelovac,prietoky okolo 1,5 l mame na vetvu co bohate staci aj pri 20cm rozteci podlahovky. A tam sa uz da uvazovat o zonovej regulacii.
Odpovedať
@marta2610 mozem vediet csnu za takyto termostat?
Odpovedať
No z tejto diskusie nie som o nic mudrejsia 😄 ze co je teda lepsie pre nas 🤷🏼‍♀️
Odpovedať
@leatea to bolo za kurenie komplet.
Odpovedať
@sofkabarbie to musi vediet vas kurenar
Odpovedať
@sofkabarbie je to zbytocne, i bez regulacie budete mat takmer rovnake teploty, ked dom normalne zaizolujte(mur podlaha strop). pripadne rozdiely lahko doladite prietokom.
Odpovedať
@gkrivanek ten nam povedal ze je to na nas rozhodnutie 🤷🏼‍♀️ Ale podla coho sa mame rozhodnut? @dent pravaze si neviem predstavit mat rovnake teploty v kazdej izbe, priklad, do 2 izieb nam bude nonstop svietit slnko, do dalsich nie, v splani chceme mat nizsiu teplotu , v kupelni pri kupani vyssiu, v kuchyno-obyvacke nizsiu atd Teraz byvame v byte a aj tu si regulujeme (ano radiatory ale v kazdej izbe mame inu teplotu lebo nam to tak vyhovuje 🤷🏼‍♀️)
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@mcsmekac suhlas, pri podlahovom vyk.regulacia je znacne obmedzena dlhym nabehom. @sofkabarbie kym nastavite v kup.o 2-3 teplejsie, tak kupete sa o polnoci, mozno. Riesi sa to tam mensimi rozostupmi trubiek. Ja mam napr.v kup.este aj radiator, takze mam tam hic za kratky cas.(kvoli detom, ja nemusim mat pri 5minutom sprchovani 26st, staci izbovych 22)
Odpovedať
Profilova fotka
@henry_sk spravne, ja ma medzipodlazny dom 240m² uzitvova plocha. Na kazdom podlazi je samostatne cerpadlo ku teplovod podlahovke a samozrejme v kazdej izbe termostat od salusu. Max rozdiel mam -+2 stupne v izbach. Tak ako to mam nastavene..
Odpovedať
@stanislav213 rozumiem, že termostat v kazdej izbe nie je potrebny, ved sa raz vyreguluje a staci Ako Sofkabarbie spomína, v oslnených izbách sú navyše solárne zisky a termostat stiahne teplotu - kolko ale trvá kým podlahovka zareaguje? Slnko nemusí svietiť v kuse hodiny. Hysterézia regulácie spôsobí kolísanie mimo príjemnú pohodu...
Odpovedať
Profilova fotka
@gkrivanek, akurát mi žena dnes píli uši, že prečo nemáme termostaty nahodené na zonovku. Mám vyvedených 5 sietových káblov od R/Z do izba (1okr.), izba (1.okr.), spálna (1okr.), obývačka (4okr.), a zádverie s chodbou (1okr.). Žena má požiadavku teplejšie v obývacke s kuchynou 22, chladnejšie v spalni 19- 20, v detskej izbe teplejšie (22). TČ šlape veľmi presne, mám nastavených normových 20C, a je tu cca od 20,0-20,5 čo mne vyhovuje a neprekuruje sa... Pozeral som REHAU Nea Smart 2.0 (black), aj to trošku vyzerá aj by to mohlo byť fajn. Zdroj TČ Nibe VVM320 + F2120-8kW. Akumulačka je len na stropné chladenie, to budem chladit konštantne, na to nechcem zonovku...Kúrenári čo mi to realizovali ako aj dalšich 90% mi hovoria ze k TČ zónovka nepatrí - štandardná, otvori/zatvori..že mi bude taktovať TC keď sa z vychladeného okruhu bude vracať voda do TČ, overoval som si to u spoluziaka čo pracuje ako technická podpora pre NIBE pre CZ a SR a hovori mi opak, že to nie je ziaden problém a zonovka pri TČ je ideálna zálezitosť. Čo si o tom myslíš ty? Potrebujem niekoho kto sa trošku vyzná a vie mi to zrealizovat s REHAU reguláciou ideálne s NEA Smart 2.0. 🙂 Viem že so zónovkou si teplotu zvýšovať neviem v danom okruhu/miestnosti, len znížiť a max. teplotu ktorú chcem mat napr.v obyvacke teda v systéme 22C si nastavím na TČ...ostatné si len pomocou zónovky viem zníziť... P.S: Uz sa zopár rokov v tejto sfére nepohybujem, tak uz v tom niesom doma..
Odpovedať
@tzbprojekt ahoj. Ziadne TC nema rad zonovku v pripade ze nema akumulacnu nadrz. A to vacsina TC nema ale v tom pripade zonovka sa da pouzit na max 3- 4 okruhy z 10. Zonovka pri TC bez aku sposobuje problemy a to Problem s defrostom Problem s min. potrebnym prietokom Takze da sa ale s aku alebo len na par okruhov.
Odpovedať
Profilova fotka
@henry_sk ahoj nvm kolko to trva. Taktiez mam v podlahove cidla aj podla ktirych sa riadi termostat ,kurenie. Byvam 2. Jesen tak sa s tymto zoznamujem 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@sofkabarbie tak potom nad cim rozmyslas? Ved pises ze vsade ti vyhovuje ina teplota...
Odpovedať
@muska414 ano uz sme sa rozhodli, davame termostaty
Odpovedať
Profilova fotka
@sofkabarbie tiez budem davat do kazdej izby
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?