Podlahove kurenie/ chladenie klimatizaciou???

Zobraz úvodný príspevok
Zdravim. natrafil som na ceskom fore na zaujimavy napad kurenia ale aj chladenia v jednom. Kedze je tu plno diskusii ci kurit elektrinou, alebo rohozami, alebo plynom ci tepelnym cerpadlom, myslim, ze tento napad by mohol stat za zvazenie. Ked clovek nema na pozemku plynovu pripojku, kurit rohozami alebo samotnou elektrikou je drahe a cena tepelneho cerpadla je tiez niekde inde.. Zaujimalo by ma, co vy na to? @majkoj, @lubk0, @sysell, @gashtaan, @stowasser, @leonardom, @mgx, @blacksr, @jersi, @dominik_boksansky . Chlapik ma podlahovku a kuri klasickou klimatizaciou. Teda nie vnutornou jednotkou, ale priamo do podlahy pomocou vonkajsej jednotky a akehosi doskoveho vymenniku... Vonkajsia jednotka sa da zohnat v dnesnej dobe za malo penazi a jednou z vyhod je tak isto aj chladenie do podlahy v letnych mesiacoch.. Myslim, ze obstaravcia cena je velmi nizka a prevadzka takisto. Chlapik tam ma aj merania spotreby v jednotlivych obdobiach.Tu je link: http://topimklimatizaci.cz/schemata
Odpovedať
1
2
@rabies Inak, keby si urobil dieru do strechy, skocil do lesa na drevo a zalozil ohen, verím, že to budeš mať ešte lacnejšie :) Ale to ber pls ako vtip :D :) Ja som napísal svoj názor, nemusíš ho akceptovať, ja osobne by som do toho turbo hybridu neišiel, tie ušetrené peniaze mi za to nestoja ... Ale každý má priority niekde inde :) Mne by sa už len nechcelo rozmýšlať, kedy vonku bude mrznúť, resp. aká je predpoveď na noc, aby som zapol či nezapol elektrokotol ... Ale chápem, že niekomu to nevadí :) Tvoje zhodnotenie áut je v základe správne, no dobre vieš, že zdaleka to nie je len o tom, nakoľko to by potom jazdili na tej dacii všetci :) A i ja patrím k tým, čo by radšej kúpili jazdenku, alebo priplatili, len aby mali niečo, povedzmeto lepšie :)
Odpovedať
Profilova fotka
@rabies no vidis :), a presne tak je to aj u TC, rozdiel je mozno len v tom, ze si to zatial neuvedomujes (bol by si prekvapeny) :). Ja viem co dokaze kamaratove TC typu "dacia" a viem co dokaze moje TC tyu povedzme "oktavka" . Cez to vsetko, ze na samotne kurenie by mi ta dacia stacila, prave pre ten mix tych roznych vlastnost a technickych rieseni mam to moje :). Tiez by som pred tym nepovedal, ze sa budem rypat takmer rok v regulatore (dodavatel mi dal pristup) a najdem tam kopu praktickych veci :)
Odpovedať
@majkoj v předchozím domě sem měl Hotjet 15 One a tam si myslím, že byla regulace celkem na úrovni. Stejně sem jí využil jen na režim topí/netopí :-) . Kdybych chtěl opravdu plnotučné TČ, koupím země-voda firmy Eltex. Ale to už sem zas na 100,- tis. Kč + a to mi na mé TZ přijde hodně. A ještě rozhrabaná celá zahrada... Takhle když sečtu klima + EK sem na 50,- tis. Kč a ještě mám dva nezávislé zdroje. A za jakou dobu protopím ten rozdíl.
Odpovedať
Profilova fotka
@rabies ano, hot jet pouziva Albatros 2 od Siemensu, ten mam aj ja. Ak vyuzivas len zapnut vypnut, tak potom ti naozaj nic ine netreba. Ten regulator vie ale daleko viac. Vie riesit TUV (klima , len ked k tomu das dalsie veci aj to len tak aby bolo), vie viacero okruhov, vie riadit zmiesavaci ventil, chladit, riesit pri chladeni rosny bod a vela dalich malickosti ako zvysit teplotu vykurovacej vody, pri prechadzani z nocneho do denneho rezimu, obmedzovanie nocneho rezimu pri nizkych teplotach a vela inych praktickych veci, to by bolo nadlho :). Ale to je potom ako posadit sofera mercedesu do tej dacie. Pritom ja som mal problem presadnut z Roomstra do Rapida a zistit, ze musim drzat cudlik okna aby zislo dole, lebo niekto usetril 1€ za trojpolohovy vypinac. Kurit bude aj ta klima, otazka je len ako efektivne a ako dlho, aby to nedpoadlo ako zo spominanym TC bojlerom.
Odpovedať
@majkoj já sem rozhodnutý to risknout. Třeba si potom budu tlouct hlavu, ale jak se říká, kdo nic nezkusí, ten nic nezíská. Letos začnu stavět, tak se třeba příští rok budu moc podělit o nějakou zkušenost. Doufám, že pozitivní ;-) . Každopádně se tu pak pochlubím, ať to dopadne jakkoliv. Zas si říkám, že to není až tolik peněz abych to neriskl. Člověk v živote vyhodí peníze za daleko větší blbosti :-) .
Odpovedať
@majkoj Sice offtopic ale trochu sa pohybujem aj v automotive a automaticky pojazd okien nie je len o viacpolohovom spinaci. Podla platnych noriem musi mat okno s automatickym pojazdom zatazove snimanie v oboch smeroch proti privretiu. Kedysi postacovalo ked bolo okno snimane len pri posuve smerom hore, preto boli auta, ktore mali automaticke otvorenie ale pre zatvorenie bolo potrebne drzat tlacitko, to ale uz nie je mozne a musi byt snimanie v oboch smeroch. Preto to nie je len o 1 eure za spinac. A kedze kazdy tlaci na cenu ako besny, tak vysledok je jasny, automatika je len vo vyssich verziach a aj to niekedy len vodicove okno. Inak, rovnake auto bez automatickeho pojazdu a s nim maju rozdielne pohony okien, nelisia sa len spinacmi. Preto nie je mozne ani jednoducho "dorobit" automatiku.
Odpovedať
Profilova fotka
@danculd akurat, ze tebe to auto nesmie odfalit ruku ani ked drzis cudlik, takze elektronika (v skutocnosti sa snima prud do motora) je tam stale :). Ludia pofrfali, dalsi modelovy rok to uz tam bolo, samozrejme len u sofera, tak som sa nakakal vyprdol sa na Rapida a za (takmer) rovnaku cenu kupil Seat Leon :)
Odpovedať
@majkoj ja mám u rodicov tepelné cerpadlo ariston 120L na TUV a sluzi 3 rok bez problémov a s usporou:)))
Odpovedať
vsetko co sa tu riesi na MD su tepelné cerpadlá najzakladnejsich verzii a este aj k nim hladáte alternatívy typu chujovín , samozrejme že existujú vychytávky , ale verte tomu že su inžinieri vo vývoji uplne inde ako my co tu diskutujeme o zlepšovákoch pemna TC zacinaju od 8000Eur tam zacína regulácia , ucinnost a pravda
Odpovedať
@gkrivanek si to dal ako pán tepelnych cerpadiel :-D
Odpovedať
@lubomird :) mám doma a aj ich instalujem:)
Odpovedať
Kúril som klímou sezónu 2015/2016 a ver mi, že ničím iným už kúriť nebudem. Vyhodil som aj krbovú piecku. Mám klímu Mitsubishi a som absolútne spokojný. Nemusíš sa báť akejkoľvek inverterovej klimatizácie. Zapojenie je úplne jednoduché a nie je dôvod aby to nepracovalo. Regulácia je úplne jednoduchá. Nastavujem iba teplotu vody do podlahovky. Spotreboval som o skoro 2/3 elektriny menej ako rok predtým (elektrokotol). Klímu mám zbytočne predimenzovanú TS domu sú do 3kW a klíma má max. výkon 6kW. Aj pri teplote -15st. C bol príkon 1kW a v dome 23st.C Jediný problém čo riešim je, že sa nemôžem dostať s príkonom pod cca 570W. Tým pádom klíma cykluje. Najlepšie funguje ked je vonku teplota okolo -10st.C. vtedy berie cca 620W nepretržite. Preto zvažujem výmenu klímu za slabšiu resp. nižší minimálny príkon. Modifikáciu inverterovej klimatizácie odporúčam @lubomird
Odpovedať
Článok sa načítava...
@trustrk daj tam 200L akumulacku a mas po probléme a oproti elektrokotlu je este pekne že más mensiu spotrebu:)
Odpovedať
@gkrivanek Áno, aj to je riešenie, ale v tom prípade sa stráca význam a výhoda inverteru.
Odpovedať
@trustrk nemáš prosím tě nějaké fotky z realizace. Přeci jenom takových nadšenců ještě moc není ;-) . Budu rád za každou novou zkušenost.
Odpovedať
@trustrk nestraca pretoze kazde TC ide od minimalneho vykonu po max. A cim vacsi je max tym vadcsi je aj min Napr max je 7 kw tak min su 3kw 10-4 a v pripadoch ked dom vyzaduje 2 kw tak ta akumulacka predlzi spinanie a vypinanie teda cyklovanie .
Odpovedať
@rabies môžem to odfotiť, ale veľa tam toho neuvidiš. Vonkajšia jednotka je nezmenená. Z vnútornej jednotky som vybral riadiacu elektroniku a prepojil s vonkajšou jednotkou. Je dôležité zapojiť motorček ovládania ventilátora. Bez toho sa jednotka hodí do poruchy a nefunguje. Prípadne použiť simulátor otáčania ventilátora keďže po odstránení vzduchového výmenníka tam žiadny ventilátor nie je. Vnútorný vzduchový výmenník je nahradený vodným doskovým výmenníkom. V okruhu s vykurovacou vodou je zapojené obehového cerpadlo. Ďalej sú zapojené dve čidlá. Jedno stráži max. teplotu chladiva a je umiestnené na výmenníku a druhé je umiestnené na spiatočke s podlahovky. Diaľkovým ovládaním nastavujem požadovanú teplotu vody na spiatočnej. Keďže je v okruhu zapojený elektrokotol Raja 6kW na displeji sledujem teplotu vody ktorá ide do podlahy.
Odpovedať
@trustrk díky za info. Ale kdyby ti nevadilo vyfotit "kotelnu", tak by to bylo fajn :-).
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?