Plynový kotol vs. tepelné čerpadlo vzduch/voda v roku 2022 pri rekonštrukcií

Dobrý deň, Plánujem výmenu kotla v rodinnom zrekonštruovanom dome (Zateplená plochá strecha, obvodové múry, plastové okná- trojsklo). Aktuálne tam je použitý automatický kotol na ekohrášok, ale z dôvodu priestoru, komfortu atd musí ísť preč.. Aktuálne sa rozhodujem medzi plynovým kotlom a tepelným čerpadlom vzduch/voda. Potrebujem ovládať dva samostatné vykurovacie okruhy podlahovka + radiátory, a samozrejme TUV. Ide o dvoj- generačný dom. Mám ponuku na plynový kotol Viessmann Vitodens 200 + komplet príslušenstvo na reguláciu dvoch okruhov za cca 5k€. Uvedená cena je len za materiál. Prípojka plynu je v dome hotová. Myslíte, že aj vzhľadom na aktuálnu situáciu ma zmyslel pre mna uvažovať nad tepelným čerpadlom? Na čerpadlo som si ponuku zatiaľ nedával robiť. Keby nebola prípojka plynu hotová, tak by riešenie bolo jasné ale v takomto prípade…. Vykurovania plocha je celkovo cca. 200 m2 (3 poschodia). Vopred ďakujem všetkým za rady.
Odpovedať
@louis_boston chápem tvoje obavy, že plyn sa pri momentálnej situácii javí ako neperspektívny zdroj, ale pri tvojej špecifickej situácii treba zvážiť i technické otázky... ako prvé by som ja rád na tvojom mieste vedel tepelnú stratu objektu po rekonštrukcii... maj na mysli, že máš i radiátory, takže TČ budeš musieť hľadať také,ktoré vie nahriať vodu na tepelný spád aspoň 60 st. C... a týmto pádom toto môže zahýbať s ekonomikou prevádzky lebo to COP nebude žiadna hitparáda...alebo vymeniť radiátory za také ktorým bude stačiť i chladnejšia voda... to ti ale musí povedať odborník kurenár na základe výpočtov, nie tu niekto na MS... toť len môj laický názor...
Odpovedať
dvojokruhové kotle vyrába geminox: https://www.geminox.sk/produkty/kotly...
Odpovedať
Profilova fotka
@louis_boston Mal by si si odsledovat aka teplota vody ti staci do podlahovky a aka do radiatorov, podla toho sa rozhodnut. Predpokladam ze ked si zateplil tak uz vysoku teplotu do radiatorov nebudes potrebovat
Odpovedať
@praktikman tepelné straty mám zrátané len orientačne cca. 15000- 17000W. Rátané len cez kalkulačku na nete. @marko337 ďakujem za typ. Viesmann má ale nižši spodný výkon (1,9 kW vs. 5 kW). Plus nie som úplne presvedčený, že je výhoda mať komplet riadenie v jednom celku. Myslím to tak, že v budúcnosti v prípade zmeny zdroja tepla nemusím opäť riešiť riadenie dvoch okruhov atď. Cena je samozrejme v prospech geminox (4k€ vs 5k€) @yuri66 Áno to je pravda, teraz si nepamätám, že by som dával do radiátorov viac ako 40 st. C, priemerne sa hýbem medzi 30-35 aj pri chladnešom počasí. Tým pádom by to malo utiahnuť aj TČ. Prípadne ako kombinácia s akumulačnou nádržou. Podlahové kúrenie zatiaľ nemám, tým pádom neviem teploty.
Odpovedať
@louis_boston aku kalkulacku na nete si pouzil, diky
Odpovedať
@paulus33 https://www.sse.sk/kalkulacky/tepelne...
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Plyn vieme zabezpecit aj z inych zdrojov ako naopr z ameriky bridlicovy ale jeho cena by bola mnojhonasobne drahsia a treba k tomu precerpavacie stanice nakolko je skvapalneny a momentalne su dve a boko by treba aspon 8 a samozrejme kto by to zaplatil. My bezny narod
Odpovedať
@michal_brezansky politicke nazory si nechaj na ine forum...
Odpovedať
@michal_brezansky momentálnou situáciou som nemyslel len vojenský konflikt, ale aj podľa mňa jasný trend znížiť spotrebu plynu na minimum v EU, viď dotácie atď. Samozrejme teraz táto snaha bude ešte silnejšia. tiež si myslím, že politiku by sme tu ťahať nemuseli...
Odpovedať
@michal_brezansky netaraj. Co myslis ze cely svet ma uran z ruska? Absolutne ziaden problem napr z usa, len ta forma je ina a boli by potrebne zmeny ale verim ze ked bude treba tak bude. Dalsia vec je ze to nie je uhlie, vydrz je obrovska pri malickej spotrebe. Cize zasoba je urcite na dlho.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?