Plyn, drevo a solar- ako zosuladit?

Zdravim, mam 40 rocny dvojpodlazny nezatepleny dom v radovej zastavbe. Kurenie zabezpecuje kombinovany kondenzacny plynovy kotol, ktory ma v sebe aj zasobnik na pripravu TUV. Chcel by som vykurovanie doplnit o kotol na drevo s bojlerom a planujem aj solarny ohrev vody. Vedel by mi niekto poradit ako toto vsetko zosuladit? Alebo vedel by mi niekto poradit inu alternativu? Rad by som vyuzil dostatok slnka a aj drevo si viem zohnat. Dakujem.
Odpovedať
Zaujimave uvazovanie… Nic o snahe znizit tepelne straty, ale snazit sa ich dohanat technologiou kurenia… A az zakazu tym kotlom kurit, zas sa bude hladat dalsia alternativa, dalsie €€€€ vyletia z kapsy a pritom energ. narocnost domu bez zmeny a vysoka…
Odpovedať
@frantisekca tepelne straty su minimalne nakolko z bocnych stran su susedne domy, pojd je izolovany pri rekonstrukcii a okna su 3 sklo. Tej nezateplenej plochy je kvoli velkym oknam fakt smiesne minimum.
Odpovedať
Tepelne straty su vycislene. Staci uviest spotrebu plynu a spotrebu elektriny…. A asi podla toho sa treba dalej odrazit. Lebo kotol sa isto bude kupovat vykonovo podla potreby, zrovna tak solar podla spotreby TUV. Zosuladit sa to da prave tym bojlerom, ci skor AN, patricnej velkosti a s potrebnymi vstupmi. Neplati, ze cim viac, vacsie, vykonnejsie, tym lepsie.
Odpovedať
Pomoct mozeme v zhodnoteni zakladnej uvahy, ktora je tu podcenena. Kolko platite za plyn rocne? Bagatelizovat vplyv nezateplenej fasady bez (aspon hrubeho) vypoctu je chyba. Co ocakavate od solaru je jasne, ale co ocakavate od kotla na drevo? Znizenie nakladov na plyn? Aka bude navratnost, ak vobec nejaka bude? Ono zladit tieto tri veci nieje az taky problem, je to otazka regulacie predovsetkym. Akumulacne nadrze su dostupne v mnozstve kombinacii, ale naozaj to treba? Usetrite rocne oproti kondenzacnemu kotlu tolko, ze sa Vam to v rozumnom horizonte vrati? S tym, ze technologiu musite niekam umiestnit, drevo niekde skladovat, v zime robit kurica, s pribudajucimi rokmi... no neviem, ja by som do toho isiel uz jedine vtedy, ze by mi to drevo nastiepane vozili na dvor zadarmo a dali este niekoho k tomu, co bude v zime pohadzovat do pece.
Odpovedať
@skywo zásobník treba pre každý zdroj s iným objemom, pre KK stačí najmenší, pre drevosplynovací ale podstatne väčší , tam sú veľké výkony a pre solár voliť kompromis, v lete nahreje i 10 násobok toho čo vtedy ked je chladno na to všetko budeš potrebovať daľšiu miestnosť, tie prachy čo chceš do daľších zdrojov investuj ozaj do zateplenia a ked chceš veľké okná tak plať
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?