Oplatí sa mi investícia do tepelného čerpadla?

Profilova fotka
Dobry den, zaujima ma Vas nazor co sa mi oplati investovat do tepelneho cerpadla V/V. V novom medzipodlaznom dome, byvame 3 clena rodina, od decembra 2019 a na vsetko pouzivame elektrinu, kurenie,ohrev vody atd… Momentalne mame nainstalovany el. kotol Porotherm 18kW, Boiler tatramat na ohrev vody 150L, mame teplovodne podlahove kurenie, zateplenie 20cm polystyren. Kotol mam nastaveny na max vykon 8kW, co mi aj v tych trosku vacsich mrazoch postacovalo, kurime na 22 stupnov. Vykurovana plocha je 240m stv. Za 3 mesiace od kedy byvame mame spotrebu elektriny na tyzden v priemere 630KWh. Rozmyslam ci sa mi oplati instalovat TP + zasobnik vody. Postacovalo by mi aj 10kW TP, ked el. kotol mi dom vytopi s 8kWh? Vstupna investicia TP, navratnost investicie? O kolko by mi mohla teoreticky klesnut spotreba elektriny s TP? Dokaze TP aj chladit? Dakujem za Vas nazor.
Odpovedať
@stanislav213 ahoj nemam tc , ale co som bol so znamym co to ma tak vsetko v poriadku je spokojny ALE po 6 rokoch (zrovna ako mu skoncila zaruka) mu odislo nieco. To tc ma svoj program a chodia odbornici a jeden mu povedal ze toto je chybne druhy zas toto a nevie co dalej s tym lebo je to dost nakladna oprava a nema zaruku ze ak to opravi bude to zrovna to co mal vymenit. Teraz ide bez tc a vyskocili mu pochopitelne naklady na elektrinu poriadne vysoko. Ja som momentalne za nie pretoze vysoke pociatocne naklady a aby sa ti to vratilo musia prejst roky a to za podmienky ze sa nic nepokazi. Mozno mozno ak by som vyuzil dotaciu tak by som do toho siel.
Odpovedať
@stanislav213 dobry den. Pre vas dom jednoznacne TC. A to s nasledujucim riesenim. Do pivnice TC Ked vzduch voda tak vzhladom okres presov kludne 16kw verziu Mensia akumulacna nadrz K nemu 3 cerpadlove skupiny Ku kazdej skupine priradit jeden termostat z prislusneho poschodia -uzivatela Naklady na vykurovanie sa Vam znizia jednoznacne. Uz len keby ste dosohovali priemerne rocne COP 2.5 + bez vahania chodte do toho nakolko dotacia od statu je slusna uspora cca 3000Eur len tak. Kludne mi napiste spravu zabespecim Vam odbornu firmu vo vasom okoli co sa o to postara. Znacku nebudem uvadzat tu:)
Odpovedať
To je celkom slušná spotreba na tak veľkú plochu, hlavne ak máte elektrinu ako primárny zdroj na vykurovanie. V prepočte by ste mali minúť okolo 2520kWh energie, čo je ročná spotreba elektriny v niektorých bytoch s 80m2. Neviem akú máte sadzbu a kto Vám dodáva elektrinu, ale návratnosť sa dá jednoducho vypočítať. Ja by som bez váhanie nešiel do ničoho, vždy je dobré váhať a prepočitať si to, čo sa mi najviac oplatí. Ak platíte 0,15€ (záleží na sadzbe) za 1kWh tak vaša priemerná mesačná platba doteraz je 31,5€. Ak by ste mali takúto spotrebu neustále, čo asi mať nebudete pretože cez leto nebudete kúriť, tak ročne zaplatíte za elektrinu 378€. Čo je smiešna suma za kúrenie a ohrev TUV. Napíšte sadzbu a spočítame to spoločne. Možno by sa Vám oplatila fotovoltika alebo fototermika na ohrev TUV cez prechodné a letné mesiace ale to ste sa nepýtali.
Odpovedať
@joeblack ....myslim,ze je to 378€ mesacne...
Odpovedať
@stanislav213 oplati. Na tuv a kureni usetris 2/3 energie rocne. V prvom rade musis napisat tep. straty objektu. Podla toho urcit tc a nie z brucha nejake. Ze ti tohto roku stacilo 8kw,neznamena ze to tak bude buduci rok. Tento je velmi teplo. Chladit dokaze ale ma to svoje uskalia. V Po je dost slusnych firiem na tc, v tvojom pripade je navratnost celkom slusna. Len to trebalo riesit prvotne a nie po.
Odpovedať
@joeblack zle citas
Odpovedať
Profilova fotka
@joeblack 630 kWh tyzdenne je slusna spotreba? :-D to co je za vypocty? Pri spotrebe 2500kWh/mesiac 31,50€ mesacne? Nie nahodou 315? ;-) ked bude takouto spotrebou kurit 5 mesiacov tak to je uz riadna palka. Zaplatit 2000 euro rocne za elektriku by sa mi teda nechcelo. Pri takychto uctoch je tepelne cerpadlo za 3-4 roky splatene
Odpovedať
@pipulkoo To máš pravdu 😄 zle som to pochopil, myslel som, že je to presné plus mínus jeden týždeň. Ak je to spotreba 630kWh za týždeň, tak to je strašne veľa a treba situáciu riešiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@joeblack tyzdenne mame spotrebu priemer 630 kwh, asi ste nieco prehliadli 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@pipulkoo ano vychadza to cca 2000eur rocne, ale je to komplet za elektrinu. Tak s TC, by som podla mojich znalosti mohol znizit platbu na 1000€ rocne. To je 1000€ uspora rocne. Ak zoberiem ze som mal na TC ponuky za cca 7500€, to je navratnost necelych 8rokov. Ak k tomu pripocitam servisne naklady TC za tych 8 rokov len 1000€, som na navratnosti 9rokov. Aku ma zivotnost TC? Zaruka? Ak sa mi pokazi po 10rokoch, usporim 1000€. Nvm oplati sa to mne ci firme ktora mi to bude instalovat. 🧐
Odpovedať
@stanislav213 zdravím, ja vykurujem 160m2 TC Daikin vzduch voda 6kw vonkajšia a 8 kw vnútorná jednotka a od 11.2018 doteraz som čerpadlom minul 5700kwh el.energie... beriem že máte o 50%vacsiu plochu no ja som mal za posledné 3mesiace spotrebu spolu cca.1200kwh...čo je 100kwh na týždeň ....pre a proti si musíte porovnať sám... 😉
Odpovedať
@stanislav213 oplati sa to ver tomu
Odpovedať
Článok sa načítava...
@stanislav213 aby si mal spravne udaje do tvojho vypoctu, musis zistit tepelnu stratu domu alebo kolko energie spotrbujes na kurenie. Da sa to zistit po nainstalovani podruzneho elektromeru do rozvadzaca. Alebo niekedy ked bude viac dni podobne pocasie odpisat stav elektromeru dva dni po sebe, potom na 24 hod vypnut kotol a nasledne opat opisat spotrebu. Dom by sa za den nemal velmi ochladit. Takto zistis tepelnu stratu domu pri dannej teplote a po zaratani energie potrebnej na pripravu TUV budes vediet vyratat navratnost TC, lebo to ti bude robit lacnejsie aj TUV. Mne pre info teraz asi mesiac po prvom zakureni zozere elektrokotol denne cca 25-30kWh a to temperujem na 18°C.
Odpovedať
@stanislav213 ešte dodám že čerpadlo má vyšlo 4800eur aj s montážou po odrátaní dotácie. Vy ešte stále máte novostavbu a predpokladám že vykurujete prvú sezónu na komfort....aj to môže byť príčina tak veľkej spotreby...
Odpovedať
Profilova fotka
@hokomi, spravne 🙂 1 sezona. Dakujem pekne za prispevky
Odpovedať
Profilova fotka
@nicearty tepelne strata 7kW, takto mi to vypocitala firma ktora mi robila CP na TC.
Odpovedať
@stanislav213 ak by to bola pravda tak to by sa TC uz oplatilo. sam musis vediet co mas vsetko doma na elektrinu okrem kurenia a teda kolko z celkovej minutej davas na kurenie. Inak ak planujes napr klimu, tak aj s tou sa da pomoct si v buducnosti.
Odpovedať
Profilova fotka
@nicearty vsetko na el. 😁
Odpovedať
@stanislav213 to rozumiem, ale je rozdiel ak si milovnik domaceho saunovania a mas doma maly 25m bazenik, kedy by tebou uvadzana spotreba za vsetko aj s kurenim bola super, alebo doma okrem chladnicky, kotla a bojlera nic nemas.
Odpovedať
Profilova fotka
@nicearty kotol som mal vypnuty 48hod. Takze celkova spotreba elektriny bez kurenia je 20kwh za den. Za 48 hod mi to spotrebovalo 40kwh. Ak to dobre pocitam tak kurenie od 20 decembra mi bralo priemerne denne 70kwh. Ak by mi tepelko znizilo spotrebu na 35kwh, tak by som do toho investoval. Niekde som cital ze to moze znizit spotrebu o 2/3, co by bolo -66%....
Odpovedať
@stanislav213 70 kwh denne na kurenie je fakt vela aj ked zohladnis ze je stavba este nevyzreta a pojde to casom trochu dole. Len to tvoje ratanie je trochu skreslujuce, lebo ako viem aj z mojej skusenosti ze mi za prvy tyzden zozralo na kurenie 760kwh čo je skoro 109kwh denne a neskor sa to ustalilo na cca 25kwh. Ked je slnecno ako dnes tak zozere tak do 10kwh, no ja nemám tolke metre ako ty. Na tvojom mieste idem do TC, mozno pri nom nakoniec aj ja skoncim.
Odpovedať
@stanislav213 jednoznacne znizi rataj priemerne cop 3 a mas vysledok
Odpovedať
Profilova fotka
@nicearty 70kwh je denny priemer od 20.12, bolo aj teplejsie, ale aj mrzlo cele dni vkuse
Odpovedať
@stanislav213 ved ja ti rozumiem, len si niesom isty ci aj ty mne. Pozri tato zima bola extremne tepla, neviem povedat ake budu tie dalsie. Keby si mal denny priemer len 50kwh denne, tak to za 5 mesiacov kurenia vychádza cca 1100€ pri sucasnych cenach. Plus 450€ za teplu vodu na rok. S TC by si to mal povedzme za 500€ spolu. Pri usetrenej 1000cke rocne je navratnost TC zaijimava, cize je na tebe ako sa k tomu postavis.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?