Nerovnomerné kúrenie

Profilova fotka
dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom kúrenia. Máme novostavbu, v ktorej ešte nebývame, koncom minulého roka sme spustili kúrenie - teplovodné podlahové na prízemí aj poschodí plynovým kotlom a rozdiel medzi prízemím a poschodím je aj 8 stupňov, dá sa to nejako vyregulovať? prípadne, je to spôsobené tým, že stavba ešte nevyschla? Kúrime asi 3 týždne, teplota vody 30 stupňov, teplota vzduchu - dole 11-13 stupňov, hore - 17-19 stupňov. Poraďte ako to zosúladiť, prípadne v čom je chyba. Ďakujem krásne
Odpovedať
Profilova fotka
Moznosti -teply vzduch ide hore... -problem v neodvzdusneni jednotlivych okruhov, resp. ich vyregulovani, ale to je uz uloha pre "majstra", ktory vam podlahovku montoval. Radit co s tym cez internet je ako vestit z kristalovej gule, ktoru nikto nevidi... Pozrel by som prietoky a teploty na jednotlivych vetvach
Odpovedať
Profilova fotka
@mgx takže obrátiť sa na kúrenára, mysleli sme že prišrktíme hore nejaké ventily, ale ani nevieme že ktoré alebo koľko... radšej to necháme na odborníkov :) ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@dada318 -> ak mas rozdelovac s automatickym odvzusnovacim ventilom (daj fotku), tak v podstate nechas cerpadlo+kotol bezat a postupujes tak, ze kazdy den nechas bezat len 1 okruh. Ostatne okruhy na rozdelovaci uzavries. Ukazovatel prietokov (plavak), ti bude ukazovat 0, len jeden nechas naplno otvoreny. Kazdy dalsi den alebo 12 hodin postupujes po okruhoch dalej. tzn: den 1- otvoreny okruh 1, ostatne (napr. 2,3,4,5,6 - uzavrete) den 2- otvoreny okruh 2, ostatne (1,3,4,5,6) uzavrete den 3 - otvoreny okruh 3 ostatne 1,2,4,5,6) uzavrete atd... tym docielis, ze cerpadlo odvzdusni jednotlive okruhy podlahovky. Ked takto prejdes vsetkymi okruhmi, otvoris vsetky na hodnotu urcenu TZB vypoctom alebo na max a nechas 24 hodin ustalit. Pri novej budove aj viac. potom doregulujes podla rozdielov teplot medzi izbami. Ked nefunguje, volaj zhotovitela :)
Odpovedať
Profilova fotka
@mgx máme také, je to toto??
Odpovedať
Profilova fotka
@dada318 velmi do tej kisne nevidim, ale zda sa mi ze hned napravo mate odvzdusnovace. Ten automaticky odvzusnovac mava hore akoby autoventil http://www.galektro.sk/shop/image/cac... na dolnej liste mas uzatvaracie ventily okruhov, na hornej liste by mali byt plavakove prietokomery. Postupuj v zmysle postupu hore tak, ze otvoris okruh 1 na max, ostatne zavries (plavaky klesnu na 0) a nechas to takto bezat 12 hodin (cerpadlo aj kotol musia ist). Potom postupujes dalej. tu mas videopostup https://www.youtube.com/watch?v=XAKNa...
Odpovedať
Profilova fotka
@mgx ďakujem krásne za vyčerpávajúcu odpoveď, určite sa poradím s manželom a skúsime niečo, lebo takmer 8 stupňový rozdiel je fakt dosť, nedá sa to regulovať jedným termostatom :)
Odpovedať
Profilova fotka
boze, co to trepem 12 hodin = 10-12 minut :)
Odpovedať
Profilova fotka
@dada318 mj maly nepodstatny postreh k tej skrinke. Podla obvodoveho lemu je urcena na osadenie do stany..ale vasmu "majstrovi" sa asi velmi nechcelo sekat...mohol dat aspon teda skrinku na vonkajsie osadenie pred stenu...Ale casom si zvyknete...Nemate ani zoznam okruhov???
Odpovedať
Profilova fotka
@richard71 áno áno, mala ísť do steny, lenže nakoniec je z druhej srany nádoba na ohrev vody, čiže ostala takto vysunutá na spodnom poschodí, hore je zasekaná :) nevadí, zakamuflujeme :D nemáme ani zoznam okruhov, ale už dnes sa chystám za kurenárom, nech mi dá zoznam okruhov a nech aj kus povysvetľuje že čo a ako :) ďakujem za všetky postrehy, je to pre nás všetko nové a nemáme absolútne skúsenosti s tým :)
Odpovedať
Profilova fotka
@dada318 -> zoznam okruhov a hlavne ich dlzku...
Odpovedať
@dada318 Okrem vztlaku vzduchu je aj vztlak vody, takže pri rovnakých odporoch, poschodie bude vždy lepšie zásobované teplou vodou ako prízemie a to tým viac, že sa jedná len o jedno kotlové čerpadlo.
Odpovedať
Profilova fotka
@richard71 uz ta vidim ako tu skrinku zasekavas do tej tenkej priecky :)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@majkoj preco ja? ten kto to robil..ak to nechcel zasekat mohol dat prislusnu skrinku...
Odpovedať
@dada318 NO ten majster sa s tým-osadením skrinky veľmi nenamáhal..."zlaté ručičky"...odťať.. ]-( ]-( ]-(
Odpovedať
Profilova fotka
@technik007 noze nam povedz ako by si to osadil ty. @richard71 ty si pisal "ale vasmu "majstrovi" sa asi velmi nechcelo sekat." nie majster mal vybrat inu skrinku.
Odpovedať
@majkoj Tebe sa táto robota páči??? No mne nie ;-) ...Aj keby som mal vyrezať do tenkej steny-Yporu aj tak by som to tam osadil...Riešil som to podobné /bola bez problémov osadená na stavbe/ v takej stene ako na obrázku..Z druhej strany bola stena ozaj len tak tak ale bola osadená v stene... ;-) ;-)
Odpovedať
@technik007 v takej robote nie je dobré spoliehať sa na majstrov, to treba dopredu poriešiť a kurenarovi ukázať kde to chcem a nie sa dodatočne sťažovať. Dá sa to obmurovat a bude to aj s poličkou
Odpovedať
Profilova fotka
@technik007 ja som nepovedal ze sa mi to paci, otazka je ci sa to niekomu pacit musi, ja to mam podobne (akurat s krabicoi na povrchovu montaz), ale mam to v technickej miestnosti a fotky z nej naozaj nemienim posielat do sutaze o interierovy design :). Aj tu moze byt, ze to bude nejaka skrina. Nuz keby si mne tu skrinku u mna zasekal do tej priecky tak by som dolamal ruky ja tebe :), radsej skareda skrinka ako spadnuta priecka.
Odpovedať
@dada318 Ku osadeniu tej skrinky, obmurujte ju tenkým multiporom / ytongom. Dajte hrúbku podľa toho koľko vytŕča rozdeľovač od steny. Ja som tiešil elektrický rozvádzač na poschodí takto. Nechcel som ho zasekávať do tenkej priečky 11,5cm, tak som ho namontoval na povrch a obmuroval s ytongom 7,5cm či koľko má ten najtenší. Pekne je skrytý. Bude tá priečka vyzerať hrubšie ale bude pekne skrytý. Pri obmurovaní som lepil ten ytong celoplošne na už jestvujúcu priečku aby netlačil na podlahu. A ku problému s kúrením, ten kto vám spúšťal kotol a napúšťal systém spravil odvzdušnenie systému? Napríklad ja mám síce TČ ale je tam možnosť v inštalatérskych nastaveniach že odvzdušnovací režim. Vtedy sa spustí obehové čerpadlo naplno. Predpokladám že na tej rozdelovacej lište máte ventil, tak skúste pri tomto odvzdušnovavní zastaviť rozdeľovač na poschodí, a potom opačne zasa na prízemí. Malo by vyhnať vzduch zo zavzdušnených okruhov. A potom môžete nechať na poschodí priškrtený tento hlavný ventil aby sa na prízemí zvýšil prietok.
Odpovedať
@viktor811 V tom máš úplnú pravdu, lenže aj ten majster mal by mať "svoje cítenie" na robotu /myslím že to nerobil prvý krát/,alebo sa mýlim??? Pretože ak to nerobil prvý krát tak to umiestni tam kde to má aj trošku vyzerať...Teraz zostáva obložiť to aby to malo aj "vyzeračku"a zašiť to aby nezavadzalo ;-) ;-) ;-) Zbytočné zníženie priestoru a náklady na dokončenie... ;-)
Odpovedať
@majkoj Je zaujímavé, že ako som spomínal bola zasekaná-osadená v stene ako na fote a bez problému...V De je to ok, nepadne priečka ale u nás áno??? Zasekám tak aby aj vlk bol sýty aj ovca celá ;-) ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@technik007 cize priecka bola v lufte ano ? Pred odpovedou odporucam pozriet na tu fotku z druhej strany skrinky dole.
Odpovedať
@majkoj Prečo by mala byť priečka v lufte???? Vyrežem len toľko koľko treba...keď je treba tak dám nad skrinku preklad v najhoršom prípade...zlé riešenie???? ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@technik007 pretoze v pravo takmer nezostane nic a dole je z druhej strany vysekana ????? (neviem presne kolko otaznikov ma pouzit :) )
Odpovedať
@majkoj Už som Ti odpovedal že v prípade potreby dám preklad...ale tú skrinku tam MAŤ určite NIE. No a v mojom prípade by som to prerobil tak či tak, ale tam by nezostala!!!!!! To je môj názor a nemusíš s tým súhlasiť, ja sa za to hnevať nebudem ]-( ]-( :-D :-D :-D :-D :-D :-D
Odpovedať
Profilova fotka
nesekali sme, lebo z druhej strany steny je na stene osadený kotol (už aj tak veľká záťaž na tak tenkú priečku) a dole bude nádoba na ohrev vody... skrinku obložíme drevom, ktoré sa bude spredu otvárať, aby sme sa k skrinke dostali a na to drevo položíme čalúnené sedadlo a bude z toho sedenie na obúvanie sa :D nič strašné... majster sa nesekol, my sme to nechceli, aby sme neoslabili priečku. ďakujem za všetky nápady ohľadom kúrenia a regulácie, viem že podkrovie bude vždy teplejšie, ale 8 stupňový rozdiel sa mi zdal proste príliš veľa :) skúsime to s tým odzvdušnením a uvidíme :)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?