Nabíjanie AKU 500/140 v novostavbe

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, 3 dňom sa snažím nabiť AKU o objeme 500l so zásobníkom 140l TUV v dome 240m2 2 rozdelovace, zonova rgulacia, cca 1300m trúbky v podlahe, zateplenie 20cm, zatiaľ celulóza 45cm na polovici strechy - práve sa doraba. Ako vravím, snažím sa kúriť 3 dňom peletkami, minul som tuším 5 alebo 6 vriec (15kg) spolu aj s púšte im dodatočnej špirály 6kW z času na čas. Deje sa mi to ze peletova piecka (výkon 11,2kW) kúri cca 12 hodín a teplota sa vystvera na nejakých 55st ak nemám zapnuté obehové čerpadlo pre podlahovku ale akonáhle zapnem aj podlahovku tak teplota klesne na hornom teplomeri AKU na 40st a teplota v strede AKU odkiaľ beriem vodu pre podlahovku na cca 22st Teplota v dome teraz od 16-18.5st Je to naozaj tým ze dom je veľký? Odkiaľ sa ma brat zohriať voda z AKU na podlahu? Z vrchu alebo zo stredu ako to mame?
Odpovedať
1
2
Ahoj, určite ti to bude kúriť dobre a pec by mala byť postačujúca. Ja mám podobnú AN 1000/140, mám na to kotol 20 kw iba kvôli veľkosti spaľovacej komory. Ale mám to zapojené tak, že do podlahovky mi ide voda z vrchu. Tvoje zapojenie sa mi nezdá. Mne voda zohriata na 60°C vydrží 3-4 dni. Ale ešte nie sú zimy. Podlahovka je cca 140 m2 okolo 800 m. Teplota v dome 22-23,5°C, vyššia nám už vadí. V spálni máme 21,5°C, čo sa nedá spať.
Odpovedať
@stevo4822 kurenar tvrdí že z hora by mi bralo teplú TUV preto je zapojenie podlahovky až od stredu.
Odpovedať
Hmm, stále žiadna sláva. Na večer to vypínam. Ako nastavím prietok vody na okruhoch v skrinke prosím? Niekde je skoro 0, niekde kúsok pri 1
Odpovedať
Nuz ziadna slava, ak ti ide do podlahy 22 tak to ani nyvykuris. Na zaciatku pises ze aj ked kuris len do aku trva to neprimerane dlho nato ze mas 11 kw vykon kotla. Ak nevies vykurit AN tazko vykuris 240m2 podlahovky. Over si ci kotol ide normalne a aku teplotu dava na vystupe ak nabija len do aku. Ja mam 190m, kurim na 24,4 st, teraz je voknu -2,5 st a podlaha si pyta 32 st vodu. A to mam dom super izolovany. TC mam 10kw. A ani nejde na max vykon.
Odpovedať
@janopopovec čau, kotol dáva 40st vodu do AKU - teda pri 40st zopina čerpadielko. To sa deje pokiaľ ide na spatocke studená voda do kotla. Zvyšovaním teploty na spiatocke sa zvyšuje aj dodávaná voda do AKU - čerpadielko ide častejšie a s dlhšiu inervalmi zopnutia s vodou až do hodnoty požadovanej v AKU. Tu mam nastavenú na 70st. Zatial som ale AKU ešte nenabil na 70st, vždy som zapol čerpadlo na obeh do kúrenia pri cca 60st v hornej časti AKU a 55st strednej časti AKU odkiaľ sa berie voda do kúrenia. Zopnutim čerpadlá do kúrenia sa vída nedostane nad 40st v hornej časti.
Odpovedať
Hm, zaujimave.S vlasynej skusenosti viem ze ked mam napr. dnes voknu -3 st, v izbe 24,3 st, teplota topnej vody je 32 st. Proste sa z 500l aku rychlo minie bo TC ju nebahrieva vyssie, no cy by aj. Ked kurim teplovodnym krbom, spina cerpadlo pri 60 st , zaroven na vymennik vykon az 20kw ( a to nrmam 240m2 ale 190m2) a este dobre izolovanych. Vychadza ze ten tvoj kotol proste nestaci pre velke straty , no a teraz ked je mraz to bude zalostnejsie. Skus dat kotol na ma vykon a nechaj ci sa nieco zmeni. Mne sa podlahovka prehrehe za par hodin ( od 7 do 10:30) a voda na spiatocke na pozadovanu teplotu, potom len domiesaca z aku. Dokonca si pei tomto stave rovnovahy vie aku z TC urobit aj miernu zasobu tepla nax do 378 st. Nieco sa mi tam u teba nezda,
Odpovedať
Čaute, Je možné že sa v systéme mení tlak vody? Nastavene na 4,2b Nad ránom dôjdu peletky a piecka vypne. Dôjde k ochladenie vody a zníženiu tlaku na cca 2,6b Ked sa zas na hreje AKU tlak sa tak isto postupne zvýši na 4,2b Je to OK? Co s tým?
Odpovedať
Profilova fotka
@adam_janka Akú máš expanznu nádrž? Koľko litrov je v systéme? No koľko zohrievate vodu? Je normálne že teplotou sa mení tlak ale ten rozdiel mi príde moc veľký :-S
Odpovedať
@logo22 Expanzna je asi 30l V trúbkah cca 160l AKU 500l s vnorenym 140l TUV
Odpovedať
Expanzka ma mat objem 10percent objemu celeho systemu ,ze mala expanzka . A tlak staci 1bar
Odpovedať
Profilova fotka
@adam_janka Keď bude voda studená vyskúšajte vypustiť všetok vzduch s expanzky. (Aspoň zistíš či nepraskol mech) Potom odpustite vodu aby tlak klesol na nulu. Následne dofúkať expanzku na 1 bar (niektoré kotle vôbec nepotrebujú pretlak vody) A ešte by ma zaujímalo aký pretlakový ventil tam máš?
Odpovedať
Takto to mam nad AKU Expanzna na kúrenie je asi 50l nakoniec a na TUV je nejaká 8l asi
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@adam_janka Ešte sa mohlo stať že na expanzke nedrží ventilka a pomalí s nej unikol všetok vzduch. Keď dáš dole tu čiernu kritku tak zmerať tlak vzduchu (je tam ventilka ako na aute) Potom spraviť to čo som písal vyššie.
Odpovedať
Profilova fotka
@adam_janka celé som to nečítal, ale , kotol na peletky musí ísť na 90°C, ak kúrite na nižšiu teplotu v kotli ničíte ho. Tlak stačí 1,5. ale pri prízemnom dome stačí aj 0,5. zapojenie je v poriadku, AN musí mať aspoň 60°C aby ste začali niečo riešiť. Zatiaľ len ohrievate vodu v kotli.
Odpovedať
Prosím vás ešte jedna otazka Obehové čerpadlo ma 3 možnosti výkonu 43W 65W 80W Mal som to na 80W a keď som znížil výkon na 65W mam pocit ze som dopomohol kúreniu. Ake výkony mate vy na obehovom čerpadlo? Ak by som šiel ešte nižšie na 43W bolo by to už moc malo? Čerpadlo Halm 25-6.0
Odpovedať
@adam_janka to si odsleduj na teplote vody aká ti pôjde z kotla ak to čerpadlo prepnes na nižší výkon. Ja mám iné čerpadlo a mám ho na najnižší výkon a aj tak je asi príliš silné.
Odpovedať
Už sa to podarilo poriešiť? SAkušal si kuriť na max výkon?
Odpovedať
@janopopovec ešte stále nie. Aj tieto dni. Nabijem AKU za cca 3,5hod a zapnem kúrenie o cca 12am O 4pm je už teplota v AKU 40st a nič sa ďalej nedeje. Preto rozmýšľam - ci nie je čerpadlo nastavene na silný vykon - mam vysokú hodnotu spalín a výkon piecky ide hore kominom - ci nie je nejak zaneseny výmenník v piecke a jej výkon je minimalny Dával som ešte raz prepočítavať tepelné straty a všetko je OK. Pri takýchto teplotách ma môj dom potrebu 2,2kW. Není možné aby som to nevykuril. Dnes skúšam kúriť len špirálami 4kW dokopy po nabití AKU 60st pieckou a uvidim
Odpovedať
@adam_janka Nie je predca možná ak ti tepelné straty sedia aby sa priestor nevykuril ! Kuriš pravidelne, ? na koľko sa ti podatrilo vyhnať izobvú teplotu ? Mne ked sa zapne TC o 5:00 na 2,5 hod ide už v spiatokč požadovaná teplota vody podľa p ožiadaviek TC a to nemám straty 2,2kw , niečo je na tom veľmi divné. ! Za včera som na kúrení celkovo minul 8kwh, je síce teplot ale čo to je 8kwh ked kuriš na 24,3 st.
Odpovedať
@janopopovec čau, nechápem tomu ani ja. Najviac som mal tuším 24st. Vonku je tu eplo a nechápem ako je možné že musím kúriť. Síce to je len 1 vreco peletiek (15kg) ale aj tak. Teraz mam v dome 22st Zistil som ze ani 4kW nepomáhajú a niečo je naozaj zle. Lenže čo. Voda z podlahovky sa mi vracia stále chladná a AKU mi klesne na 40st. Pride technik s edilkamin a pozrie ci je výmenník zaneseny, zvýši teplotu z piecky na 50st a možno bude OK. Nechapem
Odpovedať
Čaute, Viete čo som zistil? Firma ktorá fukala celulózu do strechy to odjebala na plnej čiare. Na vstupe do strechy je všetko ôk ale na koncoch - zadné izby kde priestor je už len malý tam mi nedali doslova na OSB dosky nič, resp nejaký po prášok 5cm hrubý. Z diaľky to pravdaže nebolo vidieť, musel som rozobrať jestvujúce zateplenie zo zadnej steny od zadných izieb. Zistil som to aj ze mi začal vlhnut zadný roh na strope a SDK kartón, dal dole bodový a pozrel do priestoru medzi SDK a OSB - vlhla OSB a pleseň na nej. Úplne v prdeli. Nie je to úplný dovod môjho NE kúrenia (nastal ďalší problém z kondenzaciou) ale toto som nečakal.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?