Nabíjanie AKU 500/140 v novostavbe

Ahojte, 3 dňom sa snažím nabiť AKU o objeme 500l so zásobníkom 140l TUV v dome 240m2 2 rozdelovace, zonova rgulacia, cca 1300m trúbky v podlahe, zateplenie 20cm, zatiaľ celulóza 45cm na polovici strechy - práve sa doraba. Ako vravím, snažím sa kúriť 3 dňom peletkami, minul som tuším 5 alebo 6 vriec (15kg) spolu aj s púšte im dodatočnej špirály 6kW z času na čas. Deje sa mi to ze peletova piecka (výkon 11,2kW) kúri cca 12 hodín a teplota sa vystvera na nejakých 55st ak nemám zapnuté obehové čerpadlo pre podlahovku ale akonáhle zapnem aj podlahovku tak teplota klesne na hornom teplomeri AKU na 40st a teplota v strede AKU odkiaľ beriem vodu pre podlahovku na cca 22st Teplota v dome teraz od 16-18.5st Je to naozaj tým ze dom je veľký? Odkiaľ sa ma brat zohriať voda z AKU na podlahu? Z vrchu alebo zo stredu ako to mame?
Odpovedať
1
2
@adam_janka ak tam máš vnoreny zásobník na TÚV tak sa to zapája do stredu aby sa neochladzovala TÚV. Mám tiež akumulacku Dražice podobu ako ty ale 750 l. Vedz že pri tvojej ploche je to len taká.vyrovnavacia nádrž a nie akumulačna. Ja mám plochu niečo menej ako 200m3 a tu vodu to zhltne na pár hodín. A ak mám pustenú podlahovku tak nemám šancu zároveň aj dobíjať. Mám 6kw špirálu a 5kW do vody z kachlí. Na tzb je pekný excel na prepočet ohrievania a ochladzovania AN. Ak nájdem tak pošlem.
Odpovedať
https://m.tzb-info.cz/7465-stanoveni-...
Odpovedať
@roboza ôk posli. Co s toho vyplýva prosím? Však 20st vodou do podlahy nevykurim nič. Prepočet 1300m trúbky nespraví zas nejak tak veľký objem aby došlo k rýchlemu ochladenie predsa.
Odpovedať
pises, ze mas v dome 16-18,5C. na kolko mas nastaveny termostat? najprv sa musi vykurit cely dom, t.j. naakumulovat teplo do podlahy, stien, stropu. az potom pojde prebytocne teplo do nadrze. zohriat vodu za 12 hodin na 55C pri vykone pece 11kW je bieda. ide peletova pec na max vykon? nie je pec nastavena na ohrev TUV na 55C? https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-...
Odpovedať
@adam_janka čože trubky, ale 15 kubíkov betónu :-) Nuž ale keď nemáš pustenú podlahovku tak by sa mala tá nádrž ohriať za 2 hodiny ak ide pec na plný vykon.
Odpovedať
@adam_janka mne to vychadza tak, ze kurit musite nonstop, piecka ma na stitku 11kW ale v reale povedzme dodava do nadrze 8kW. Skuste preverit , ci ju mate vobec nastavenuu na plny vykon... Dokurovat spiralou trochu mina podstatu toho, ze chcete kurit efektivne a ekonomicky peletkami. Pri akumulacke si moze clovek dovolit urcite silnejsi zdroj tepla. to je podstata akumulacky, byt vami dam si 24kW piecku a to by uz stacilo na to aby sa stihla nabit akumulacka, + TUV a aby bolo teplo v dome sucasne. Tu akumulacku zda sa mate momentalne uplne nevyuzitu. Najvacsi zrut tepla je TUV- na tych 140 lit je tych 11kW piecka akurat :) inak tema zaujimava, no nezavideniahodna.. teraz priznajte farbu, bolo to prepocitane projektantom?
Odpovedať
@adam_janka poviem ti moje riesenie i zapojenie, mozno na nieco prides pricom nie som kurenar ani projektant a projektoval a zapajal som si to sam :-) Mam 300l akumulacnu nadobu s 2 vymennikmi. Na spodny je napojena podlahovka (vratane stenoveho vykurovania). Na vrchny studnicna voda (pasivne chladenie v lete). TC cca 9kw zenie ohriatu vodu do hornej casti akumulacky a nasava zo spodnej chladnu na ohriatie. Teplota vody do akumulacky byva cca 42C a nabijam ju na 35C, cize TC necykluje a ohrieva kludne i 5h(TC je invertorove a zerie cca 1200W). Pricom neustale odobera energiu podlahovka do priestoru 200m2 anhydrid a cca 35m2 stien. Priestor mi pri prvotnom zakureni za 12h ohrialo na 22C. Ked sa vypne TC tak v akumulacke mi pomaly klesa teplota az nastane stav, ze ide do podlahy napr 26C a naspat do akumulacky z podlahy 28C.
Odpovedať
@rkorba ten záver, ako sa to môže stať? čo vychladilo vodu v AKU ? nie ej to chyba teplomerov? je to nelogické.
Odpovedať
Ak spravne chapem, teraz ste estelen zacali dom vykurovat? Lebo ak ano, prve dni to zhltne vela tepla, chce to kurit stale. Druha vec - tych 12h na 55°C je velmi dlhy cas, ukazuje to na slaby zdroj tepla. Ta piecka by som tipol ze v reali dava tak 5-6kW. Hladal by som problem v nej.
Odpovedať
@fural Preco chyba teplomerov? Vsak ked vybije nadrz tak podlahovka zacne teplo z podlahy vracat naspat do aku. Mne to pride logicke, ci mi nieco uslo?
Odpovedať
@fural @kejsix presne tak to teplo naakumulovane v potery sa zacne vracat do akumulacky az nastane ekvilibrium a teploty sa vyrovnaju. moja akumulacka ani tak nefunguje ako akumulacka, ale ako vyrovnavacia nadrz lebo moja privadzana voda je nizkoteplotna a netlacim ju priamo do podlahy. Taktiez funguje ako velkoobjemovy vymennik tepla ;-)
Odpovedať
@rkorba Hej, ved pri 300L sa o akumulacke neda velmi hovorit. Na druhej strane idealne riesenie pre Tvoju situaciu (TC).
Odpovedať
Článok sa načítava...
Čaute, Musel som nechať AKU na byt aspoň na 60st tak aby aj v strede bolo 60st. Na spodu AKU môže byť tak 40st odkiaľ beriem studenú vodu na miešanie. Na vrchných 60st som nabil AKU za cca 2 hod. Teraz som pustil okruh kúrenia a uvidím. Bol tu technik s edilkamin a povedal ze musím čakať. 240m2, ročná stavba - to nebude hneď. Nejak sa mi tomu nechce veriť ale čo už.
Odpovedať
@roboza čau, jj 2hod cca vychádza ako tak nabiť AKU bez odberu. Uvidím co sa bude diat
Odpovedať
@adam_janka studenú vodu na zmiešavanie berieš z akumulačky? Nie so spiatočky? To asi nie je pravda. 40st je predsa viac ako púšťaš do podlahy...
Odpovedať
@roboza ahoj, studenú vodu beriem z AKU zo spodu nadrze. Tam sa mi ešte tepla voda nedostala. Teraz keď mám vypnutú podlahovú tak sa mi aj tam. Konečne nahrieva voda ale zapnem podlahovú tak mi príde do AKU opäť studená voda z podlahy-poteru a zas dokola. Ja som chcel vedieť ze koľko to tak trvá nabiť AKU aj poter a všetko....
Odpovedať
Po prve! Diskutujuci asi prehliadli tych 240m a z toho by mala byt izolovana 1/2 strechy! Ved to je obrovsky tepelny most. Po druhe! Chcel by som vidiet tie vypocitane tepelne straty vs vykon kotla vs skutocny vykon kotla vs skutocna potreba tepla, nuz a je to surova stavba! Po tretie pri tom rozmere podlahy to je len taka vyrovnavacka a teplo sa strati skoro okzite Uvediem priklad z mojho domu. Mam sice TC ale viem kurit aj vodnym krbom. Z vecera ostala nahriata akumulacka 500l na 46 st, o 7 hod rano sa pusti TC, na zaciatku si opyta tt vody tak 33 st( momentalne )za 2,5 hod uz spina TC pretoze je aku prazdna. Podlahovka 190m2
Odpovedať
@janopopovec ahoj 1, áno, je to most a chápem ze uniká odtiaľ teplo. Pre porovnanie v izbách kde je hore izolacia je teraz 20,5st. V izbách kde je len SDK a 12tka OSB doska je aktuálne 17st. 2, výpočty robene vo firme a zaplatené. 7,4kw strata 13000kW potreba za celý rok ci ako to bolo + potreba na vodu 3, dúfam ze nie. Na akú teplotu si vykuril AKU tak ze ti ráno ostalo 46st? Do kedy si kuril? Máš vnoreny TUV zásobník v 500l ci je bokom?
Odpovedať
@adam_janka byt tebou tak to rychlo zateplim, lebo ked budes kurit a zacne zima, tak budes mat kondezovanu vzdusnu vlhkost a bude ti kvapkat z osb dosiek a tiect po stenach!
Odpovedať
@adam_janka Mam samostatny zasobnik TUV 300l a cisto akumulacka 500l Nechcel som vnoreny kvoli spravnemu zapojeniu. Vystup vody je na kazdom z nich navrchu, aj sa tam prirodzene zhromazduje teplo. Ja mam super izolovany dom A0, akumulacku mam kvoli teplovodnemu krbu a aj TC. Zda sa mi cudne zapojenie u teba ! Mne ide do akumulacky vstup vody zboku hore, spolu krb + TC V strede z boku je spiatocka pre TC ( vrstvenie vody aby sa nemusel prehrievat cely 500l objem - vrstvenie vody) Dole z boku je spiatocka pre krb (vymennik krbu ma max. vykon 20kw a musi stihat vstrebat taku energiu, zaroven krb je elekyronicky riadeny takze podla pokladky dava vykon od 4 - 20kw a otoci vodu len vtedy ked ma minimalne 60 st , inak cerpadlo od krbu stoji ) Uplne na vrchu AKU je vystup topnej vody do podlahovky cez zmiesavacie samostatne cerpadlo Vilo, to si podla potreby ( pocita si to TC) berie z aku potrebne mnozstvo tepla na primiesanie, alebo aku stoji a toci sa len obeh podlahovky ( stupen otvorenia ventilu si viem kuknut na TC ale nikdy som si to nepozeral ) Podobne mam aj TUV, vystup z hora, vstup dole, naviac k tomu 3 cestny termoelektricky ventil aj od krbu, ked sa kuri Vsetko automatika. TC ma tiez svoj minimalny vykon pod ktory nevie ist, preto aku - aby neboli caste starty ). Ak kuri TC tlaci vodu do aku a odtial si zmiesavac odobera teplo podla potreby,od 7 rano kedy zapina denna teplota trva asi 2 hod. kym sa na spiatocke podlahovky vyrovna teplota, potom sa Vilo uzavrie a toci si len vodu v podlahovke, no a Aku sa dalej nabija, vyzenie teplotu podla nastaveni o 4 st vyssie ( teplo do zadoby ) a TC vypina. Voda sa toci v podlahe kym nepoklesne, nato sa pootvori zmiesavaci ventil a doplna potrebny rozdiel teplot z aku, dokym neklesne pod urcitu teplotu a tym sa spusta dalsi cyklus nahrievania TC. Ked kurim krbom, zavisi to od stupna nalozenie , no prakticky , rano rozlozim ohnen, tak 6 ks 40cm polenienka, po prehoreni prvej davky a vyhriati komory na prevadzkovu teplotu , potom uz len dohazdujem po 2 kusy, krb je velmy ucinny - splynovaci . Ak je nalozene v krbe teplo vymennika sa uklada do aku, a odtial si ho pozvolna odobera podlahovka, no prakricky pomalicky stupa TT v aku od 32 st hore. Ak sa prehreje interier a je tam o 1,4 st viac ako je nastavene max. termostatu, podlahovka uplne vypne a vsetko teplo z vymennika sa dalej uklada do aku. Uz moc neprikladam, pockam na ziarivy proces pahreby a dohodim 1 az 2 kusy na pomale splynovanie. Neda sa povedat ako rychlo , povedzme za takymto "polienkovanim " kurenia do krbu do 22 hod dosiahnem teplotu 46 st. ,na noc uz nedavam ked viem ze podlaha stoji, a teplota domu tak skoro neklesne, mohol by som pri nalozeni prekurit, do rana do 6 hod este krb dokuri do 54 st komplet cely objem vody. Nieco z toho vezme aj TUV ked sa doplna mam 42 st nastavenie Vyhravam sa v sposobe kurenia krbom, no zatial len velmy " light " kurenie bo je aj tak teplo a nema zmysel dalej kurit, najviac som vyhnal tt v aku na 80 st a to bolo uz dost a pipala mi regulacia krbu.Pri 90 st zabrie klapky a znizi vykon krbu. Vidis je je to zlozity proces, zavisi to od mnoho premennych, doteraz som kuril na 25 st , ale uz som asi tyzden znizil na 24,2 bo bolo strasne teplo.
Odpovedať
@janopopovec ôk chápem a nejak tak by to malo fungovať aj mne len ja mam v pepetovej piecke nastavene točenie vody už pri 40st. V tedy zopne a do tlači studenú vodu z AKU co spôsobí že klesne teplota vody v piecke niekde na 28st, vypne čerpadielko a kolobeh sa opakuje, nahrejde do 40st, zopne čerpadielko atď.... Zapojenie som chcel aj ja zmeniť a ťahať hneď teplú vodu do podlahovky z vrchu AKU a nie so stredu ako mam teraz ale ze pri vnorenom zásobníku je to odporúčané riešenie. Stale však AKU po nabití na 60st hore a 50st v strede pri neodoberani energie do podlahovky klesne po cca 3 hodinách na 28st ak zapnem podlahovku. Trocha sa to zlepšilo ale stále žiadna sláva. Niekto tu písal ze zohriať nie len cca 100l trubiek ale aj v mojom prípade cca 13m3 poteru niečo potrvá. Neviem Chcel som aby mi to technik predstavil na 50st zopnutie ale akoby som hádzal hrách na stenu.
Odpovedať
@adam_janka Este pre porovnanie za minulu topnu sezonu som minul cisto na kurenie 1960 kwh, kuril som na tt 25 st. sezonne COP TC mi po preratani vychadza na 4,2 , cize cisto elektricke priamovyhrevne kurenie by spotrebovalo 8230kwh. Na sviatky som kuril krbom no najviac kontinualne len 7 dni, vascinou jednorazove prikurenie a spotreboval som asi 2,5m3 dreva. Tych tvojich 13 000 kwh je ratanych asi na 20 st v izbach, je to sice 240m2 no ajj tak sa mi to v porovnani z 190m2 a poschhodak zda dost.
Odpovedať
@adam_janka Podla mna je ten pokles pri tak rozsiahlej ploche podlahovky s oklesom do 3 hod este fajn. TC nema zmysel kurit viac ako na 35 st topnej vody, preto ma aku na zaciatku tych 33 st( jej horna 1/2 ka) a krb si ide potom svoje. Aj mne sa stane ze aku ochladne aj ked kurim krbom ( ked sa malo priklada) a spusti sa aj TC , :)) chvilku ide TC kym nedohreje krb. Tych 60 st mudi byt aby sa predchadzalo nixkotrplotnej korozii vymennika , aj tak to je nerez ) Podla mna to je OK , len treba zaizolovat strechu co sa je top unik tepla vobec Potom sa to stabilizuje, a tiez treba kurit kontinualne.
Odpovedať
@adam_janka to zopnutie čerpadla mám napríklad ja nastavené na 60 stupňov, aby sa "nepotil" výmenník.
Odpovedať
@janopopovec 240m2 je bungalov
Odpovedať
@adam_janka predpokladal som ze bungac, dnes uz poschodaky idu do kurzu malo
Odpovedať
@janopopovec jj ale keď to teraz vidím mohol som ísť do poschodaku a vyšla päť si tých 17 schodov keď tak. Stále nechápem ako je mozne že sa pre melie cca 340l vody zohriatej na 60st do podlahovky kde ide cca 35st a voda za 3hod ochladne na 20st. Nechápem to.
Odpovedať
@jan45 co vy na to?
Odpovedať
@adam_janka Ber to tak ze nemas doizolovany dom a je este surovy. To su normalne hodnoty pre tvoje parametre. Ako priklad ti uvediem zvycajny den kurenia ak je teraz voknu 7 st denn a 2-3 st noc pre moj dom. Teraz mam dennu tt mam 24,2 nocnu 23,5 st. Na dobehu podlahovky mam prekurenie na 24,4 az 24,8 st v zavislosti od slnecneho pocasia. Ak je uplne zamracene tak z 24,4 - 24,6 mi do rana poklesnee tt 24,0 st C. O 7 :00 hod. mi zacne kurit TC, pri 4 az 5 st vonkajsej tt mi vypovita tt topnej vody 34 st. , TC zacne kurit a postupne stupa tt v interiery, a teplota topnej vody podla ekvitermiky klesa, po 2 hod je potreba tt vody podlahovky uz len 31 st pri 24,2 st Ak tt v inter. dosiahne 24, 3 az 23, 4 st uz si pyta vodu o teplote len 29 st. Ak som den predtym kuril krbom a mam tt v aku 50 st , na zaciatku je vysoky teplotny vstup , relativne sa rychlo minie teplo aj mne, ale na konci dna sa to prejavi znizenim celkoveho potrebneho mnozstva energie . My sme chceli podlazny z velkymi balkonmi, mame severny a juznu o rozmere 1,3 x 7 m Pozorujeme teleskopom hviezdy + cajovo- pyzamove vecierky s manzellkou :)) + rozhlad po okoli. Milujeme balkony , aj ked mame terasy o rozmeroch 50m2 Schody nevadia, podlazie sme si navysili o 50 cm aby boli super vysky. Ked sa to dorobi bude ro OK aj u teba, neboj.
Odpovedať
@janopopovec ja mam dom so stropom 6m. Teraz táto stavba 240m2 je so stropmi všade 2.60m Mával som dlhú dobu Dobsona 250 :)
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?