Lokálna rekuperacia

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Zdraviiiiim All. Chcel by som poprosit o radu.Rozhodujem sa pre rekuperáciu.A kedže som v štadiu pred sekanim elektriky,vody a kurenia potrebujem sa už rozhodnut ci lokalnu alebo centralnu rekuperaciu.Podla jedneho navrhu by som musel dost vysekavat na ulozenie potrubia,preto premyslam o lokalnej rekuperacii.Mate niekto snou skusenosti?
Odpovedať
Tiez som bol z rekuperacie spociatku uneseny, avsak po case som si uvedomil ze to je vlastne uzavretie do auta a dychanie cez vetraci system auta. Odporucam sa ist opytat tych, co sa zaoberaju cistenim tychto vetracich potrubi. Navyse pri centralnej rekuperacii v dome su potrubia velmi dlhe. Je to idealne prostredie na mnozenie sa bakterii. Vzhladom na to, ze to je novinka a velky biznis ci uz predajcov tak aj monterov, vela negativ na to nenajdete. Mam teraz merac CO2 - netatmo https://www.netatmo.com/product ak bude mat niekto zaujem dam mu pristup do mojich udajov. Vonku je konc. CO2 okolo 400ppm. Ked ste doma a mate izolaciou plastove okna, po 2h mate vydychany vzduch na 1500ppm (1 osoba). 3 osoby v miestnosti ho vydychaju za par minut. Nepomoze otvorit vetracku na okne, musi sa otvorit okno dokoran. Cize ked je viac ludi v miestnosti vzdy treba otvorit riadne okna. Naopak nema vyznam aby bezalo nejake vetranie 24h denne, ked vy ste doma 8h. Taktiez nema vyznam pouzivat rekuperaciu mimo zimy (myslim centralnu). Cez den si otvorite okno. Inak zvlastne ako tu niektori opisuju tuto rekuperaciu ako nieco co vycisti vzduch. SPROSTOST. Ak raz zijete v meste, panelaku....mate minimalne o 50% horsie podmienky na zivot ako clovek na vidieku a nijakym sposobom ich mat lepsie nebudete. Po dalsie je to samozrejme aj biznis firiem vyrabajucich rozne filtre, ale dakujem, radsej si otvorim okno ako dychat cez zapraseny filter vysavaca...
Odpovedať
@radoslavc uzavrety system? vies ako to vobec funguje? bakterie? este mysi v potrubi si nespomenul . "miluju"priestor kde prudi vzduch.
Odpovedať
@palirider preco konkretne dane lokalne rekuperacie? na zaklade coho si ich vyberal?
Odpovedať
@atlaska je to uzavrety system otvoreny 16cm hadicami...proporcialne na rozmery domu estre mensie ako rury vetrania v aute....ale samozrejme reklama je reklama a vymyvanie mozgov funguje dobre. Vlastne ked si to tak uvedomujem bude to aj dobry biznis pre farmafirmy, taketo vetranie bez otvarania okien prispeje k oslabeniu imunity populacie a zvyseniu chorobnosti....
Odpovedať
http://www.modrastrecha.sk/forum/kure... a este tu nech sa nemusim opakovat....
Odpovedať
@radoslavc ty si bol z rekuperacie donedavna uneseny, ale viaceri ju tu roky pouzivame. Nemas ju, je to podla prispevku hned vidiet, a preto pises nezmysly. Vyhnut sa treba poddimenzovanym rozvodom z nevhodneho plastu, a nevykonnej jednotke, inak je rekuperacia senzacna vec. Lebo cez okna otvorene naplno a na vetracku sa lahko dostanu zlodeji, prach a hluk. A v zime setri na kureni a udrziava cerstvy vzduch.
Odpovedať
@peto99 ano lebo som uplne nechapal funkcnosti. Az po nastudovani mnohych veci som to pochopil a uvedomil som si preco mame nemocnice plne, napr. tento rok bol typicky pre atypicke pneumonie...a hadaj co ich sposobuje....
Odpovedať
@radoslavc prudi v tych trubkach vzduch a ches mi povedat ze sa tam zdrziavaju bakterie :-D lebo za oknom niesu ze? uzavrety system? nekde soudruzi z ndr udelali chybu.
Odpovedať
@atlaska utocis ako odmietnuy svedok Jehovej viery. Pokoj, toto je diskusia. Ako pozeram tak kazdy negativny prispevok na rekuperaciu je nejaky utok na niekoho bozstvo:) Takze tvrdis ze vo vzduchotechnike infekcia nemoze byt a vysvetli preco? A taktiez tvrdis, ze infekcia sa mnozi bezohladu na objedm vzduchu, ano? taktiez tvrdis, ze rekuperaciu nemozno prirovnat k vetraciemu systemu auta, preco? - a taktiez by som poprosil vysvetlenie aky zmysel ma pouzivat rekuperaciu v lete a preco je lepsie pouzivat rekuperaciu a nie otvorit okno dokoran, poprosim o vysvetlenie, nie o utoky a osocovanie bez argumentov....
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
A este jedna vec by ma zaujimala mohol by niekto, kto aspon 2 roky pouziva rekuperaciu odfotit vnutro potrubia?
Odpovedať
@radoslavc A co je na tom vetrani v aute akoze zle? Rekuperacia je novinka? Aha a tie kancelarske budovy, obchodne centra, vyrobne apod co su tu desiatky rokov a maju vzduchotekniku su novinka? Preco ked je zly vzduch v izbe nepomoze otvorit vetracku? To potom v zime mozem mat otvorenu stale ked to nic nerobi nie? Rekuperacia ej o znizovani strat vetrranim, cistenei vzduchu - filtracia prachovych pelovych casti je sekundarna zalezitist, na to by ti stacil privod a odvod vzduchu bez vymenika. Pises dost od vec..
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@radoslavc no pre mna je najvhodnejsia na 99% lokalna rekuperacia.Pre verejnost ja viem ze sme kazdy odlišný a kazdemu sa nieco insie paci preto tvrdim ked ste spokojny s centralnou tak nech vam sluzi a prinasa vsetko co od toho ocakavate.Nikomu nic neberiem len sa raz vzdelavam hlavne kvoli mojmu buducemu pohodliu v domceku.Mna centralna odradila z dvoch dvovodov.Prvy bol taky ce som ohladom rekuperacii zapocul ked som mal uz priecky porobene a musel by som veeelmi vela sekat.I ked toto nebol hlavny dvovod ale pricitalo sa to k mojmu rozhodnutiu.Hlavny dvovod preco nie centralnu som uz niekde spominal a to je cistenie potrubia.Ak si niekto mysli ze to netreba cistit a dezinfikovat a to hlavne potrubie ktore nasava interierovy vzduch tak je podla mna naomyle ale je to kazdeho vec ono si staci obcas pozriet digestor alebo ventilator v zachodoch aky je po case zasr... Alebo taky vysavac pozrite sa na ten prach ktory sa udrzuje na potruby nehovoriac pokial mate vrubkovane potrubie na nasavanie co sa tam vsetko usadi.ono v principe je to vzdy len zvolenie si mensieho zla.Ono pokial uz mate akukolvek rekuperaciu urobili ste pre seba to najlepsie co ste mohli ohladom vetrania.Ps je detske utocit na druhych na ich ego respektyvne posilnovat svoje ze ja som nieco a ty nic je to chore.Radsej si poradme co a ako dalej sa da vylepsit.K tim centralnym rekup by som mozno ja osobne dal na kazde nasavanie aspon prachovy filter ale to je na zvazeni.Treba si uvedomit ze nase oci vidia urcity rozmer prachu ale to neznamena ze ked nieco nevidime ze to neexistuje a neskodi to.Inak osobnemam problem v aute s cistenim potrubia a to som skusal rozne spreje ktore pri spustenom vetrani maju cistit.Blud,Re klama nic ine.Prajem peknu nedelu :-)
Odpovedať
@palirider tiez ako jedinu volbu najmensieho zla vidim lokalne rekuperacne jednotky. Ak ich budes mat, velmi pekne by som ta poprosil keby si napisal v tejto teme o nich a ako ti funguju. Popripade ak aj niekto iny ich ma a ma doma nejaky merac co2, najlepsie ten netatmo s mnozstvom dat....vdaka
Odpovedať
Profilova fotka
@radoslavc Tomu ver ze sa s vami podelim o moje skusenosti ja planujem 5 rekuperacii do kupelni zrejme rekuperaciu nedam este neviem premyslam ze tam dam len obycajny ventylator s casovym spinacom + manualnym spinacom este neviem viem o tom este dost malo ale pocul som ze pary obcas vedia primrznut na lokalnej v zime a dost sa to kazi.Mam teraz trocha ine starosti ohladom domceku ale ked sa k tomu dostanem dam vediet.Mna nic nenahana nie som typ cloveka zobrat uver a za cudzie hybaj stavat a potom ze mam dom :-) robim si povetsine vsetko sam ale viem ze si to robim pre seba.No nic dam neskvor vediet.
Odpovedať
no nevím http://forum.tzb-info.cz/131939-jedno...
Odpovedať
Zopar faktov: - decentralna rekuperacia je z hladiska uspory tepla hlupost, ak ide iba o pravidelne vetranie, dostacuje - centralnu rekuperaciu treba cistit aspon raz za rok, treba na to pamatat pri navrhu a realizacii. Na druhej strane je to pomerne jednoducha vec, ak sa s tym rata. Moje flexi hladke rozvody komplet zvnutra vycistim za chvilu viacnasobnym pretiahnutim tesniacej penovej gule na snurke - rozvody treba pouzit kvalitne. Su rozvody certifikovane na pouzitie vo VZT s antibakterialnymi primesami priamo v materiali potrubia, nie iba na povrchu. - centralna rekuperacia sa nevypina, nikdy. Je to nehygienicke. - moznosti filtrov a cistenia z toho robi potencialne vhodnejsie riesenie pre alergikov a astmatikov nez klasicke vetranie V skratke rekuperacia moze byt dobra aj zla, zavisi od navrhu, realizacie a pouzivania.
Odpovedať
Alergik je iny problem, hovorime tu o zdravej populacii. Pre alergikov su podla mna vhodnejsie izbove cisticky vzduchu ako rekuperacia. - preco je decentralna rekuperacia hlupost z hladiska uspory tepla, ake su tam straty? - Kolko ppm CO2 dosahujete pri rekuperacii v priebehu dna v izbach, mate nejake vystupy? - "samomenovani odbornici" tvrdili aj v minulosti, ze je vhodnejsie pouzivat antibakterialne mydla, vsetko potrete niecim anti...- dnes sa ukazuje ze to je NAJVACSI BLUD a je to dosledok exponencialneho narastu alergikov, rezistencie na ATB - preco je nehygienicky vypinanie centralnej rekuperacie? - preco by som mal kvoli 4 mesiacom setrenia tepla pustat nieco dalsich 8 mesiacov? ked je mozne, ze za tie 4 mesiace mi to zozerie viac energii + vstupna investicia ako budem mat straty pri decentralizovanej rekuperacii - ak sa mylim vysvetlite v com... - filter pri 24hodinovom behu by bolo nutne menit kazdy mesiac aby sa zabezpecilo, ze potom viac skodia ako pomaha (bakterie, prach...)
Odpovedať
@radoslavc Odpoviem rovnako v bodoch :) - decentralna jednotka funguje na principe, ze isty cas odsava vzduch v miestnosti a potom isty cas vzduch do miestnosti nasava. Pocas odsavania sa vzniknuty podtlak vyrovnava "fucanim" chladneho vonkajsieho vzduchu cez rozne netesnosti domu. Rovnako pri privode vzduchu do miestnosti cez lokalnu reku sa prebytocny teply vzduch cez netesnosti tlaci von. Nikto nema 100% vzduchotesny dom a tlak vzduchu v dome sa vzdy snazi stabilizovat. Oproti domu centralna jednotka funguje na principe kolko ide dnu, rovnako ide aj von. Vsetok vzduch ide cez rekuperator. - nemam merak co2, trufam si vsak povedat, ze rano pri vstavani mam kvalitnejsi vzduch nez ktokolvek kto nema rekuperaciu a samozrejme nema otvorene okno v noci (co je v zime trochu problem) - predpokladal som, ze bakterialna necistota potrubia je to, coho sa obavate :) Ak chcete, mozete pouzivat aj obycajne, nie antibakterialne potrubia a vypestujete si odolnost. Je tu vsak moznost... - vypinanie rekuperacie je nehygienicke prave pre stojaci vzduch a hlavne prachove a rozne ciastocky, ktore sa usadia v potrubi ak je vypnuta dlhsi cas a na nich sa tvoria bakterie. Prudiaci vzduch je cisty - s tym samozrejme suvisi aj spotreba energie. Kto chce, vetra oknami, kto nechce, da si rekuperaciu a hlavne ma ju zapnutu stale. Mne osobne to stoji za komfort neustaleho cerstveho vzduchu i ked elektrina zadarmo nie je - presne tak, filtre treba menit casto, vtedy viac pomahaju ako skodia :) Stoja vsak par eur na cely rok...
Odpovedať
Profilova fotka
Pokial su hkadke potrubia a zabezpeceny pristup k cisteniu tak centralna je vyborne ruesenie.Lokalna pre mna ma jedinu ulohu a to riadenu ventilaciu v celom dome ta uspora tepla moc tomu neverim ale je to iba kvoli tomu ze s tim nemam skusenosti.Ked ich budem mat mozem povedat z vlastnej skusenosti.Mam syna 5 r je alergik aj na pele aj na plesne rekuperacia zamedzi aj pelom aj pliesnam.
Odpovedať
@rillwen bakterie sa netvoria v stojatom vzduchu v rure na prachu ale len v pripade ak by v potrubi kondenzovala vlhkost. Pouzivat rekuperaciu ked v miestnost nie som povazujem osobne za sprostost, ak by som ju dal povedzme.do spalne dam nech bezi v nici len urcity cas a hotovo.
Odpovedať
Zaujimave, ze nebola vykonana nijaka studia, resp. analyza obsahu vzduchu v dome s rekuperaciou a bez...popripade aj mnozenie sa bakterii v rekuperovanom vzduchu cez centralnu...a cez vetranie oknami... Nevie niekto na nejaky vedecky vyskum, alebo nieco podobne? nie a nie nieco najst...
Odpovedať
@radoslavc ako to je s tou kondenzaciou v rekuperacnej jednotke, v okoli, v potrubiach? vyskytuje sa? ako casto?
Odpovedať
Tu sa mozte pozriet co sa dnes rano stalo ked som otvoril dokoran okno. Stacilo 15 minut a izba je uplne vyvetrana. Ide o byt v Bratislave, zatepleny, plastove okna. V jednej izbe sa zdrziavali dvaja dospeli. Bola otvorena vetracka na okne.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 rokoch
@palirider zdravim,mozem sa opytat ci ste nakoniec aj dali lokalnu??a ako ste spokojny ak hej??
Odpovedať
Profilova fotka
Ano dal som lokalnu.A som spokojny😉
Odpovedať
@palirider aku ste dal?
Odpovedať
Profilova fotka
No ja som dal twin fres r50 6kusov s manualnym riadenim +jednu na dialkove.Ak mozem poradit.Pre tych ktory chcu lokalnu rekuperaci natiahnite si privod 5x1,5.Ja to mam cez casove rele automatizovane.Co znamena ze cez den sa mi automaticky zapne na 15 minut a nasledne vypne a cez noc dva krat.Nemam to este celkom dokoncene.Co znamena ze kekuperacie funguju dopre ale maju jeden zadrhel.A to je tesnost vzduchu vo vypnutom stave.I ked naju mriezku ktora sa zatvory i tak je citit jemby prud vzduchu.Preto riesim spetne klapky s izolaciou na ktore namontujem servomotory na klapku.Uz to mam vsetko poskladane len to musim este nahodit.Inak nelutujem mojho rozhodnutia.rano ked pridem do detskej alebo spalne nemusim otvarat okno.Plus to ma dalsiu vyhodu a to je uhlikovy filter co vam znizi zapach pokial byvate niekde kde mate druzstvo respektyvne casto vam v okoli hnoja podu.Ja by som inu rekuperaciu uz ani nevolil nie preto ze kazdy si chvali to svoje ale preto ze centralna rekuperacia je pre mna zbytocne znizovanie ci cistenie dezinfekcne rozne potrubia atd.Ak by mal niekto vazny zaujem nemam problem mu ukazat ako mi to na dome funguje ale to by musel byt fakt vazny zaujem pretoze pre mna je najcennejsi cas a pracujem v zahranici.Tak pekny zvysok dna snat som niekomu pomohol.😉
Odpovedať
@palirider aj ja by som poprosila info pre aku ste sa rozhodol 🙂 dakujem
Odpovedať
@palirider Dakujeem 🙂
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?