Je na kúrenie lepší plynový, alebo elektrický kotol?

Profilova fotka
Potrebovala by som poradit,chceme si v byte prerobit kurenie z centralneho na samostatne...je lepsie prerobit na plynovy,alebo elektricky kotol??Ake su vyhody,nevyhody??Dakujem :-)
Odpovedať
plyn je momentalne lacnejsi.ak sa elektrikou vykuruje velmi lahko sa moze stat ze budete zaradeny do vyssej tarify tzv.velkoodberatelov.pri elektrike vsak mat treba na pamati,ze existuju aj ine dodavatelske firmy el.energie,neexistuju len ZSE,VSE a SSE co je v podstate jedna firma.momentalne iny dodavatelia el.energie poskytuju priblizne 15% zlavy oproti cenam ZSE-VSE-SSE
Odpovedať
Profilova fotka
no, co ja viem zatial, ak niekto vykuruje elektrinou, tak byva zaradeny prave do nizsej tarify, D11...alebo sa mylim? :-N
Odpovedať
ja neviem ako sa volaju tarify.myslim,ze je to uplne za jedno.ale ti co dnes vykuruju elektrinou,tak ucty maju neporovnatelne vyssie ako minuly rok
Odpovedať
Profilova fotka
hm...... Veru, otazka casu, kedy aj plyn zacne byt drahsi...zmozno nebude, mozno hej......
Odpovedať
brkoslav elektrarne nemaju monopol.no ja som asi 100 rokov za opicami ale som nevedela,ze mozeme brat el.od niekoho ineho.od koho?
Odpovedať
Profilova fotka
v Cesku bych rekla jednoznacne plyn, ale to vas asi nezajima :-)
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte - idem sa pridat, prosim poradte, kto sa vyznate. Mame elektricky bojler na teplu vodu. Momentalne sme zaradeni ako DDuo domacnost (mame dva tarify - "nocny prud" NT a vyssi tarif VT), s tym, ze NT sa pusta medzi polnocou a 6,00 rano a poobede medzi pol stvrtou a pol siestou. Na strankach ZSE som nasla info, ze dodavatel si urcuje, kedy pojde ktory tarif. V case NT sa mi aj pusta tento bojler na teplu vodu. Ma to vyhody, ze je to lacnejsie (aj ked odber bojleru tvori 2/3 celkoveho odberu elektriny), ale aj nevyhody - obcas sa mi stane ze poobede nemam teplu vodu (napr. ked sa rano potrebujeme osprchovat obaja dospelaci + moje vlasy, aj ked sa ponahlame...bojler ma 80l). Kedze za r 2007 sme mali odber 4400kwh, tak sme na hranici aby nas zaradili medzi "velke domacnosti" (teraz sme to uz urcite prekrocili, lebo v 2007 sme boli len dvaja a chodili sme do prace). Teraz som nasla moznost uz spominanej D11ky. Tam je NT 20 hodin denne, ale VT je 4x drahsia ako pri DDuo, aj ked su to len 4 hodiny. Dalej neviem, ako je zapojeny bojler, ci sa on spusta len na NT, alebo ma zosuladeny casovy spinac na ten isty cas. Ak by to bolo to prve, pri D11 by mi isiel cely den, tak neviem, ci by som neminula este viac elektriny... ale zase by som mala stale plny kotol teplej vody. Mate niekto s tymto skusenosti? Da sa zmenit tarif v ZSE na poziadanie? Rozmyslala som uz aj nad alternativnym dodavatelom, ale aj napr. Magma mi zarucuje minulorocne ceny len na buduci rok, co bude potom nikto nevie...
Odpovedať
alternativny dodavatelia-napr. ČEZ Slovensko, Magna E.A., Lumius, Korlea Invest, Slovakia Energy, Coal Energy, A.En Slovakia staci si pozriet ich web stranky,nie vsetky sa momentalne orientuju na domacnosti,zatial skusaju poniketore firmy prerazit vacsinou cez dodavanie el.energie pre vacsie podniky a tak prelomit monopol ZSE,VSE a SSE
Odpovedať
Profilova fotka
brkoslav - dakujem, tie dalsie firmy som nikde doteraz nenasla... Vies mi prosim povedat, ako moze byt zapojeny ten bojler? Moj drahy mi tvrdi, ze len bojler je zapojeny na NT, co sa mi zda hlupost... ale nenasli sme na nom ziadne zariadenie, kde by sa dal casovo nastavit, kedy sa ma zapinat... Je to cca 10-15rocny Tatramat
Odpovedať
kisska: a ty si nemůžeš nastavit ručně, aby se ti v danou chvíli bojler zapnul, byť za vyšší sazbu? naši měli taky starý bojler, ale šlo to na něm pustit.
Odpovedať
kisska na to aby sa ti boljer nespustal pocas vysokej terifi potrebujes mat namontovane HDO hodiny ktore dostavas k tarife D11 zadarmo. na tieto hodiny ked napojis bojler tak ho mozes mat v kuse zapnuty a hodiny ti ho automaticky pocas vysokej tarify vypnu. mimochodom vysoka tarifa pri D11 je: vecer od 20:30 -21:30 od 22:30 do 23:30 a rano od 7:30 do 8:30 a od 9:30 do 10:30. v tychto casoch ak nemas HDO hodiny nepustaj kotol lebo sa nedoplatis. proste si nechaj vodu zohriat cez noc od pol dvanastej a rano si zapni budik na pol osmu a bojler vypni. rovnako ho mozes zapnut cez den alebo poobede aby sa ti nahriala voda na vecer. ak budes mat pri tejto tarife kotol zapnuty v tychto casoch tak pocitaj s masnymi uctami. rovnako radim nezapinat v tychto casoch ziadne ine spotrebice, ako je pracka , el . rura. a vsetko co zere moc prudu ;-)
Odpovedať
zelinka: ještě bys měla uvést, od koho elektřinu berete, protože ty časy, kdy jede domácnost na vysoký tarif a kdy na nízký nemají všichni distributoři stejné ;-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
no klasika slovenske elektrarne ci eon ci co to je teraz. si myslim ze staci zavolat na infolinku kazdeho dodavatela a clovek sa dozvie.
Odpovedať
Profilova fotka
zelinka dakujem - myslim, ze na nieco podobne funguje ten kotol aj pri DDuo tarife, len tu mam ovela menej hodin NT. Prehadzovali ste niekto elektricky kotol na plynovy? Oplati sa to? Viem, ze plyn je lacnejsi, ale zase neviem, ci sa to oplati, ak sa mi pusti plyn pri kazdom odpusteni teplej vody. Ved aj rychlovarna konvica mi ohreje liter vody ovela skor nez plyn...
Odpovedať
Takto ti poviem ak chces kurit plynom tak potrebujes vyvod na spaleny plyn teda cez stenu von pri elektrickom nepotrebujes :) Kurenie plynom aj ohrev vody je neporovnatelne lacnejsie ako elektrika a volil by som prietokovy ohrev. ale v pripade ze by si chcela ten elktricky tak ti odporucam toto http://www.geminox.sk/geminox.jsp?pag...
Odpovedať
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Profilova fotka
ahoj kisska, na tu sadzbu D11 musis mat aj kurenie na elektrinu. ja mam tepelne cerpadlo a nedavno som na tu D11 presiel. je to celkom narocny proces. ZSE to komplikuju ako sa len da. ale da sa to. v provom rade musis o to telefonicky poziadat. dalej ti musi nejaky elektrikar pripravit doma rozvodnu skrinu na takyto dvojtarifny elektoromer a musi ti k tomu urobit reviznu spravu. tuto reviznu spravu musis zaniest technikovi zo ZSE, ktory ma tvoj obvod na starosti. ktory to je a kontakt na neho ziskas cez zakaznicku linku. ked ti to on schvali, tak znovu zavolas na zakaznicku linku a poziadas ich aby ti prisli vymenit elektromer. a malo by to zacat fungovat. ale pozor. daj si na ten kotol naozaj namontovat vypinanie cez HDO aby ti nezohrieval vodu ked je vysoka tarifa. tam je to naozaj mastne :-) tu su sadzby ZSE http://www.zse.sk/index.php?www=sp_de... ja osobne rozmyslam nad prechodom k MAGNA E.A. http://www.magnaea.sk/ tam by ma to mohlo vyjst este lacnejsie.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?