Ako najlepšie vyviesť vývod z digestora?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, chcem sa opýtať, že ako najlepšie vyviesť vývod z digestora. Mám možnosť cez (izolovanú) stenu, ale tam je terasa. Lepšie sa mi zdá cez strechu. Staviam bungalov. Len sa bojím, aby para nekondenzovala a kondenz netiekol v zime späť do kuchyne. Z kuchyne do podkrovia by šiel vývod v stene. Nad stropom by už išla rúra volne (45° koleno) a cez strešný prieduch von. Zase pri vývode cez stenu aj by bola len mriežka asi by sa zašpinila fasáda od výparov. Ďakujem za rady a skúsenosti
Odpovedať
@igor256 nie je tam vela "zakrut" a tym padom moze byt kludne 125 (bezne vzduchovody su 100, 125 a 150 priemer, takze asi budes kupovat redukciu), nebud tam velky odpor
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Čaute, potrebujem vyriešiť ako budem ťahať rúru od digestora a mám len zlé a horšie riešenie. Skúste dať svoje pohľady, možno ešte prídem na nejaké tretie riešenie. Prvé riešenie je, že ju nebudem ťahať úplne pod stropom a len prebehnem cez stenu von a rúru obložím sadrokartonom, no len tu narážam na ten problém, že by to išlo dosť nízko. A preto potrebujem ísť čo najviac k stropu, a tak je aj druhé riešenie, že to potiahnem hneď pod stropom (tak či tak obložím sadrokartónom) len vonku vybehnem nad podbitím (tatranec), kde by som urobil 90° koleno smerom nadol. Otázka ale je, či to potom bude mať ťah?
Odpovedať
Ahojte, nechcem zakladat novu temu, kedze tu sa riesi podobne. Mozete prosim posudit alebo navrhnut ine riesenie pre vyvod z digestora? Velkost obyvacko-kuchyne je cca 9700 x 4500 mm Digestor bude mat gulaty/okruhly vyvod 150mm. (vykon odsavania okolo 500m3/h, pripadne vyssi?) Nasledne chcem prejst kvoli znizeniu vysky redukciou na ploche potrubie: 220x90 Dat tam dve kolena aby som presiel pod "nosnikom", kde ziskam 8 cm Potom to mierne vyspadovat 2% (je to na dlzku 150cm) Na konci pri stene dat koleno z plocheho potrubia a nasledne redukciu z plocheho 220x90 na gulate 150 Pripojit to na zberac kondenzu 150mm a dalej cez stenu pokracovat uz 150-kou. Priamo nemozem ist, kvoli vyske. Nad zberacom kondenzu (na obrazku) je uz veniec. Potrubie bude skryte v SDK. Otazky: 1.) Je takyto navrh spravny? 2.) Je potrebne ploche potrubie 220x90, alebo mozem dat aj redukciu uz priamo z digestora na 125/100 (a k tomu prisluchajuce ploche potrubie) a prejde to bez nejakeho hucania? 3.) Hladal som zberac kondenzu na 150-ku ruru, ale je to dost nedostupne. Najcastejsie vidim na 100mm. Je mozne na konci mat vyvod uz len priemeru 100 (aj zberac aj ruru)? 4.) Pripadne som videl niekde na CZ stranke ze zberace su aj ploche, cize cele potrubie by som potom potiahol ploche az cez stenu? (len to bolo skor pre vertikalne odvody. Dakujem za kazde vyjadrenie.
Odpovedať
@zita19 > Dobry den, videl/cital som, ze ste sa celkom presne vyjadrovala k rieseniu vyvodu digestorov (nie len v tomto prispevku). Vedeli by ste sa mi vyjadrit k vyssie opisanemu rieseniu, pripadne na co si dat pozor? Dakujem
Odpovedať
@11pepe kym vsetky potrubia povedu horizontalne a v podstate vo vykurovanom priestore, netreba zberac kondenzu, ten sa dava len ked vedie potrubie v nevykurovanom priestore. Vam staci mierne vyspadovat vetvu za tym nosnikom. Teda odhadujem, zd to bude nad sadrokartonom, tam nebudu take priepastne rozdiely v teplotach aby to vyrazne kondenzovalo Kazde koleno znizuje vykon a zvysuje hlucnost, takze pri takkm dlhom vedeni by som sla do co najvykonnejsieho ventilatora aby to vytlacil A nezabudnut na tichu a tesnu klapu pred prechodom cez stenu a dobre vybrat exterierovu koncovku aby pripadny kondenz netiekol po fasade
Odpovedať
@zita19 Sakra, a ja som tam dal vodarovi vysekat drazku a usadit trubku pre odvod kondenzu do odpadu. No nic, ostane tam ako zaloha alebo to este zrusim cele. 🙂 Ano bude to v nejakom SDK kastliku, aby som to ukryl trocha. Najvykonnejsim ventilatorom je myslene ze dat vyssi vykon odsavania - napr. 650m3 alebo pozerat na ine parametre? Aha, takze tam kde som chcel dat zberac kondenzu tak namiesto toho mam dat klapku (tichu a tesnu). (Potom je tehlova stena 30cm + 14cm zateplenie a na konci exterierova koncovka). Mate nejake odporucanie na tu klapku, pripadne stranku, kde by som ju nasiel takej kvality? Dakujem velmi pekne za reakciu.
Odpovedať
@11pepe teraz klapku nedohladam ale predavaju ich ako tesna klapka alebo aj silikonova klapka, proste musi mat tesnenie, nie ta bezna plastova za 3 €
Odpovedať
@11pepe Nájdi si stránku www.iventilátory.sk a tam máš všetko "zodpovedané" čo vlastne potrebuješ... ;-) Ja som tam kupoval veľa vecí keď som robil prerábku kúpelne ako aj do kuchyne na odťah... :-) Pošlú Ti to ozaj rýchlo do 2-3dní to máš doma a prijateľné ceny..
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
@adidasko1 vyriesili ste problem? voda Vam uz nesteka do digestora? Mam podobny problem a hladam riesenie. Digestor mam zavesny, vyvod z neho mam zatial kolmo hore cez zatepleny strop nasledne cez povalu az na strechu. Dakujem za info.
Odpovedať
@adidasko1 prosím Vás ako ste napojili druhú rúru nad kondenzačnou nádobou k streche? Do vnútra, či navrch. Ďakujem
Odpovedať
@andrejkomi zdravim je to zaujimave ale vyzera to ok... vyviedol aom ruru von cez strechu spravil som bocny vyvod do spajze aj s hadicou ak by kondenzovalo. Zateplil somcelu ruru vatou a je to suche v spajzi nesteka hadicou nic. Chodim to obcas pozerat a je to v pohode
Odpovedať
@ivana_peter zdravim. Uf uz ani neviem kolko som sa s tym tahal.... myslim ze som to napajal z vonku kvoli pripadnemu stekaniu kondenzu ale ked som to zateplil vatou nekondenzuje nic a pokial som nezateplil 10 cm vatou vsetko vlhlo az tak, ze nam voda prebila sadeokarton a mali sme malu potopu ale teraz je to ok kludne napiste spravu ak nieco
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
@bugiy ahoj prosím ta dával si ten vývod nakoniec cez podbitie alebo nie? @zita19 prosím Vás vidíme že sa dosť vyznate 😊 môže to byť aj takto riešene cez podbitie alebo radšej hore nad strechu ci priamo cez fasádu?
Odpovedať
@luckapav este to nemam ukoncene.
Odpovedať
@luckapav kazde riesenie ma svoje vyhody aj nevyhody. Najjednoduchsie ist cez fasadu ak sa da. Ak sa neda, tak potom cez strechu. Cez podbitie by som to nedavala
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Zdravim, mam digestor na obvodovej stene zatial vyriešený recirkulaciou ale nepozdáva sa my to kvôli tomu že riešim vysokú vlhkosť v dome. Rád by som to prerobil - urobil vývod cez fasádu Otázka 1: ak mierne vyspadujem rúru kondenz by nemal byt problém alebo ? Otazka 2: použiť 2 spätné klapky - jednu k digestoru a druhú tesne pred otvor? Alebo stačí jedna ak ano kde ju umiestniť? Ďakujem za každú radu
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
@danieldaniel Dobrý deň, prosím Vás, ako ste to nakoniec vyriešili? Dali ste to do spádu s jednou klapkou zvnútra pred múr a koncovku ste dali akú, nesteká Vám po fasáde kondenz alebo máte potrubie v interiéry alebo v zateplení stropu?
Odpovedať
@roboc zdravim, nejak som to uz nekomplikoval a neriesil extra...dal som 125mm 50cm novodur kedze mam stenu 30 + 15 polystyrén tak tych par cm rúra trčí. Isiel som s nou sikmo a klapku (na pruzinke) som dal za digestor a von uz len koncovku so sietkou proti hmyzu..ale nebolo to dobre keď fukalo klapka "klepala" tak som tam dal koleno smerom dole ale neprestalo to a z casu na cas pri silnom vetre bolo klapku pocut tak som kupil este jednu taku magneticku a koleno som odstranil odvtady pohoda
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Po dlsom cas som si na toto spomenul tak reku poslem foto co urobili moji vodary. Ta seda rura sa napaja do kanalizácie pre kondenz. Neviem ci to funguje ale do digestora mi netečie
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?