Pestunska starostlivost priamy dedic?

dobry den, som tu nova viete mi prosim poradit? v pripade, ze som bola v pestunskej starostlivost a dedila som zo zavetu (ako jediny dedic) som oslobodena od platenia dane pri predaji skor ako o pat rokov? a berie sa to ako priamy dedic? pestunka(mama) mala byt desiatky rokov vo vlastnictve.
Odpovedať
Nie.
Odpovedať
nie si pestunkine dieta tak nezdedis
Odpovedať
@vrajmantak uz som zdedila (zo zavetu)
Odpovedať
Profilova fotka
@kvetka321 či už sa jedná o kúpu nehnuteľného majetku alebo dedičstva, platí 5 ročná lehota. Po jej skončení neplatíš daň z predaja. Žiadne výnimky, či už zo závetu a nie si rodina. Nadobudla si ten majetok a jeho predajom by si musela platiť daň z predaja. 5 rokov prejde ako voda, a daň nie je malá čiastka. Oplatí sa počkať, nehnuteľnosti idú zas len hore a hore ...
Odpovedať
@dominik_galaba pri dedicstve tato lehote neplati. Ked nieco zdedis mozes to hned predat, tam nemusis cakat pat rokov, to je vynimka, ktora od toho oslobodzuje.
Odpovedať
Profilova fotka
@deciont https://podpora.financnasprava.sk/480... "Príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorá bola nadobudnutá dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, je od dane oslobodený, ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (alebo poručiteľov)," Čiže ak si nebol pred tým na liste vlastníctva zapísaný po dobu aspoň 5 rokov ako spoluvlastník či už podielovo alebo bezpodielovo, tak daň z predaja sa platí.
Odpovedať
Profilova fotka
@deciont teraz pozerám, že je to po matke ktorá vlastnila nehnuteľnosť dlho, viac ako 5 rokov. Tak v tomto prípade to samozrejme platí, že sa nehnuteľnosť môže predať a nie je potrebné platiť daň z predaja (či je to v rámci dedičského alebo v závete ako jediný dedič). You right
Odpovedať
Kedze vlastnila ona nehnutelnost uz dlhu dobu a ty si zdedila, tak mozes to predat, pocita sa dokopy cas kolko to vlastnila mama a ty dokopy. Ak je to viac ako pat rokov tak nemas problem.
Odpovedať
@deciont @dominik_galaba @doddy8 Zadávateľka nie je priamym dedičom. Pestún nielen že nie je skoro to isté ako osvojiteľ, ale je to úplne iný vzťah (pestún sa nestáva de iure rodičom, na rozdiel od osvojiteľa). Ako tu už bolo uvedené, do 5ročnej doby pre oslobodenie od dane z príjmu sa počíta vlastníctvo poručiteľa len v prípade, že šlo o dedenie v priamom rade (rodič-dieťa-vnuk...) alebo ak dedičom bol preživší manžel.
Odpovedať
@deciont @dominik_galaba @doddy8 Ľudia, už to tu pletiete piate cez deviate. @draik to hneď v prvom príspevku napísal, že keby predala nehnuteľnosť, tak príjem u nej nie je oslobodený od dane. Predaj nehnuteľnosti je oslobodený od dane len v tom prípade, že vlastník vlastní nehnuteľnosť 5 rokov. Ak sa nenuteľnosť dedí, tak sa započítava aj vlastnícvo nehnuteľnosti poručiteľom, ale iba v prípade dedenia v priamom rade alebo v prípade dedena manželov. Dedenie v priamom rade znamená, že dcéra dedí po mame, vnučka po starom rodičovi. Dedenie ani po súrodencovi ani po pestúnovi nie je v priamom rade, takže doba, kedy mal poručiteľ nehnuteľnosť vo vlastníctve, sa do doby 5 rokov nezarátava. Zadávateľka teda musí počkať 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti od poručiteľa, kým môže nehnuteľnosť predať, aby nemusela platiť daň. Je to v zákone o dani z príjmov č. 595/2003 § 9 a to, kdo je dedičom v priamom rade si môžete prečítať tu: https://podpora.financnasprava.sk/480... §9 (1) Od dane je oslobodený príjem a) .... b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?