Menu Forum

Musíme platiť daň zo zdedeného domu?

28. sep 2010  •  Otázka  • 
fotoportrét
fotoportrét
zaneta111
Registrovala sa 28. septembra 2010 na modrastrecha.sk. Pridala 1 príspevok.
fotoportrét
fotoportrét
zaneta111
Registrovala sa 28. septembra 2010 na modrastrecha.sk. Pridala 1 príspevok.
 predali sme rodinny dom a chceli by sme vediet ci budeme platit dan z predaja.....dom bol po babke,lenze ta ho pocas svojho zivota pred 7 rokmi darovala mame...takze mama bola vlastnickou...mama pred 2 rokmi zomrela a dom isiel pri dedicskom konani na mna a na brata...teraz sa nam ho podarilo predat....bude sa v takom pripade platit dan z predaja alebo nie ked tam bola mama vlastnickou 7 rokov a ze vraj to hned prechadza aj na dedicov....dakujem vam krasne za odpovede....
28. sep 2010 o 08:07  •  Páči sa mi to
 Pridaj svoju odpoveď
fotoportrét
fotoportrét
hanka_april
248
Registrovala sa 24. septembra 2007 na mojasvadba.sk. Na modrastrecha.sk pridala 1758 príspevkov a 7 albumov. Má 106 priateľov. Okres Trnava.
fotoportrét
fotoportrét
hanka_april
248
Registrovala sa 24. septembra 2007 na mojasvadba.sk. Na modrastrecha.sk pridala 1758 príspevkov a 7 albumov. Má 106 priateľov. Okres Trnava.
 §9 zákona o dani z príjmov hovori dost jasne:

Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
28. sep 2010 o 08:17  •  Páči sa mi to