Môžem darovať majetok z pred svadby do BSM?

Ahojte, mam trosku komplikovany scenar, na katastri ma samozrejme so ziadostou o radu poslali do kelu (asi na to ich platime z dani aby len buzerovali ludi za preklepy v zmluvach, radit ludom oni vo svojom drahocennom case nemozu) tak skusim tu :-| Rodicia a sestra mi idu darovat nehnutelnost, kde mama vlastni 1/2, sestra 1/4 a ja 1/4. Toto rozdelenie je asi 15 rokov stare. Ja som sa medzicasom ozenil a tu vznika moj problem - darovanie by malo ist podla mna do BSM. Ked nam sestra a mama daruju ich 3/4 nehnutelnosti, tieto 3/4 budu v nasom BSM, lenze ta zvysna 1/4 bude len a len moja. 1) mozem "darovat" nieco z mojho vlastnictva, co som nadobudol pred svadbou, do BSM? (jeden pravnik tvrdi ze ano, druhy ze nie tak babo rad) 2) ak je odpoved na 1) nie, a 1/4 bude stale v mojom vlastnictve - zozeru mi to na katastri a nebude s tym mat banka problem pri poskytnuti hypouveru? 3) je mozne, aby tie 3/4 podielov presli vyhradne do mojho vlastnictva (teda nie do BSM)? a opat, co na to kataster? tu sa takisto odpovede pravnikov rozchadzaju dopredu dakujem za akukolvek radu :)
Odpovedať
Do BSM nepatria predovšetkým veci nadobudnuté darom
Odpovedať
zase som mudrejsi :-) ale otazne je, ci s tym nebudu na katastri problemy =-)
Odpovedať
Profilova fotka
@pohodak My sme mali trošku iný problém. Mne manžel daroval nehnuteľnosť, ktorú vlastníl pred manželstvom, výlučne do môjho vlastníctva. Takže tá nehnuteľnosť je len moja a nespadá do BSM. Právnička spísala darovaciu zmluvu, ktorú sme samozrejme overili pred notárom a na katastri s tým nebol problém.
Odpovedať
Profilova fotka
pohodak Podľa zákona veci nadobudnuté počas manželstva niektorým z manželov patria do (BSM) okrem vecí získaných dedičstvom alebo darom. Ak v darovacej zmluve budes uvedený iba ty, podľa práva celý dom bude vylucne v tvojom vlastnictve. Ak by si velmi chcel, aby ste to mali pol na pol, mozes darovat potom svoju polovicu manzelke, ale NIKDY to nebude BSM ale podielove spoluvlastnictvo. Avsak tu narastu poplatku u notara a na katstri, lebo to su ukony navyse. Mam podobnu skusenost, ked svokra zomrela uz bola rozvedena so svokrom, takze predmetom dedicstva bola 1/2 domu. Tuto dedili 2 synovia. Nasledne na to svorok podaroval manzelovi svoju 1/2 domu. My sme odkupili 1/4 domu od manzelovho brata a na katastri je to zapisane tak, ze 3/4 vlastni manzel a 1/4 vlastnime spolocne. Na katastri je to zapisane oddelene. Nemaj obavy, kataster si s tym poradi, na zaklade podkladov od notara.
Odpovedať
Profilova fotka
Ja som riešila trošku podobnú vec, svokra vlastnila dom a ešte pred svadbou nám ho (vtedy mne a priateľovi) chcela darovať aby sme si mohli vziať hypotéku. Máme uzavretú darovaciu zmluvu do podielového vlastníctva. Tým pádom sme po svadbe nemuseli nič prepisovať na oboch. Darovanie a dedičstvo môže ísť podľa mojich info mimo BSM: Možno by bolo riešenie aby vam mama a sestra darovala nehnutelnost do podieloveho vlastnictva, kazdy bude mat polovicu. Banka s tym nema problem. Skus sa spytat pravnika
Odpovedať
Profilova fotka
@vodnica darovat sa da aj obom ak bude mama a sestra suhlasit, ale stale to bude podielove a nie BSM, iba v pripade kupy by to islo do BSM. mozno by sa to dalo kupno-predajnou zmluvou symbolicky za 1 euro a bolo by to BSM. mozno by to stalo za pokus overit si to u pravnika, s tymto nemam skusenost.
Odpovedať
super dakujem vsetkym za rady, necham to darovat len sebe, bude to jednoduchsie a problem s tym ja ani manzelka mat nebudeme :-)
Odpovedať
@mtina heeeeeeej..na mna manzel chcel prepisat naseho 12 rocneho forda...ze ma s nim vela starosti :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@mima4 To si mala zobrať, veď možno raz by si mala veterána ;-)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?