Dom predaný za nízku cenu od rodiny

Profilova fotka
Dobrý deň chcem sa opýtať svokra zdedila polovicu domu po smrti mami zvyšok dostala darom od otca pred dvoma rokmi . Mala brata ktorý zomrel asi 6rokov dozadu a on má dvoch synov. On ale nededil nič. Svokra teraz povedala nech si jej dvaja synovia rozdelia pozemok že im to daruje . Ale keďže ona to dostala darom pred dvoma rokmi, dom nemôže znova darovat, ibaže by sme platili daň z nehnuteľností. Moja otázka znie, môže nám ona polovičku pozemku predať aj kúpno-predajnou zmluvou povedzme za 100€ kde potom zaplatíme daň a všetko čo treba ? 🤔 Ďakujem
Odpovedať
@tatiana_zanova podla mna moze. a rovnako tak to potom moze napadnut danovy urad ako neplatny ukon z dovodu podozrivo nizkej ceny.
Odpovedať
@tatiana_zanova ak zdedila alebo dostala od rodičov nehnuteľnost v ktorom vyrastala ,tak je ako dedička v prvom rade a vtedy sa neplatí žiadna daň z predaja.
Odpovedať
@tatiana_zanova Snažil som sa z toho vysomáriť, ale neviem, či som to z popisu správne pochopil. Raz píšeš o nejakom dome, potom o pozemku. V prvom rade mi je divné, že tí synovia nič nededili. Boli vydedení? Ale to je v podstate teraz jedno. Ak svokra dostala niečo darom, prečo by to nemohla tiež darovať? Kľudne to môže darovať komu len chce. Nemá prečo platiť nejakú daň, pretože z transakcie nemá žiadny príjem. Dostala zadarmo - daruje zadarmo. Nemá z čoho platiť daň. Radšej normálne darovať, ako vymýšľať nejaké pochybné transakcie - predaje za 100 €, hoci ani to nie je zakázané. Vlastník nehnuteľnosti môže predať nehnuteľnosť za akúkoľvek cenu, je to len jeho vec. A najmä, ak ide o rodinu.
Odpovedať
Podla mna sa to tiez moze, aj keby vam to predala za 1€ tak by to nemal byt problem. Ako je jasne, ze napadnut sa to da ale skuste sa ked tak pravnika na to spytat. Vela je takych dobrych co vedia spravit take zmluvy, ze len tazko ich je napadnut.
Odpovedať
Profilova fotka
@1gugu čiže môže to ona aj ďalej darovať aj keď neubehlo ešte päť rokov ako dom dostala ?
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 ospravedlňujem sa písala som to narýchlo , svokra zdedila dom s pozemkom . Mala brata ktorý zomrel a nedostal nič. On má dvoch synov preto neviem či si môžu nárokovať na niečo aj keď ich otec nededil. Jedna známa mi radila radšej to urobiť cez kúpno-predajnu zmluvu pretože darovacia je napadnutelna. Asi sa teda poradím z nejakým právnikom ako to vlastne je. Ďakujem
Odpovedať
@tatiana_zanova Darovanie obchádzali z dôvodu napadnuťelnosťi, robilo sa to cez 1€ kúpu,ale to už úrady že vraj strážia a je to napadnuťelné. Ak máte neprajníkov,tak spísať kupnu zmluvu na čo najmenšiu realnú čiastku a poslať svokre oficialne peniaze na účet, čo svokra s peniazmi urobí, to už je na nej, najlepšie by bolo, keby vám ich vybrala a darovala 🙂
Odpovedať
@tatiana_zanova ak vtej nehnuteľnosti vyrastala tak tam po dedičskom konaní alebo darovaní neplati tých 5 rokov.
Odpovedať
@tatiana_zanova tak nárokovať by si mali ak nebol vydedení alebo nebol závet nakoľko: v dedení platí zásada dedičskej reprezentácie čo znamená, že ak dedičstvo z nejakého dôvodu nenadobudne niektorý z dedičov, zákon na ich miesto povoláva ich ptomkov. Uvoľnený dedičský podiel pripadne rovnakým dielom každému z jeho žijúcich detí. Teda ak nededí dieťa poručiteľa, nadobúdajú jeho dedičský podiel jeho deti t. j. poručiteľovi vnuci.
Odpovedať
@tatiana_zanova dedil priamy potomok, synovci nemajú nárok na nič. Darovať môže s kľudom, kto by to mal napadnúť? Jedine ak darca 😊
Odpovedať
@1gugu Toto je blbosť jak Brno. @tatiana_zanova "On má dvoch synov preto neviem či si môžu nárokovať na niečo aj keď ich otec nededil." otázne je, z akého dôvodu nič nededil. Pre relevantnú odpoveď je málo informácií. Ak nebol v okruhu dedičov (napr. bol nevlastný syn), tak nemajú nárok na dedičstvo ani jeho deti. Neviem prečo sa každý bojí tej darovacej zmluvy a argumentuje tou napadnuteľnosťou. Každá zmluva je napadnuteľná.
Odpovedať
@chrobak7 veď ale dedila dcéra, synovci nemajú nárok 🤨
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@jumt dedičské neprebehlo pretože jej mama zomrela po nej zdedila polovicu domu otec žije a za prítomnosti právnika daroval dcére svoju polovicu domu
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 neviem to presne do detailu prečo nededil viem len že mama napísala svoju polovicu na dcéru syn bol zatiaľ v base , potom mama zomrela syn vyšiel von zomrel a ešte žijúci otec v domove napísal svoju polovicu na ňu teda daroval jej ju
Odpovedať
No tak v tomto som sa teda poriadne zamotal. No nie je to tak, ze ask sa napriklad ako tu spominany pozemok preda za extra nizku cenu, moze sa do toho pustit napriklad danovy urad
Odpovedať
@jaros55 DU by sa mohol starať, keby bol majetok vo vlastníctve firmy.. v tomto prípade sa to ani nedozvie
Odpovedať
@chrobak7 čo je podľa teba blbosť ako Brno?!
Odpovedať
@1gugu To, čo si napísal: "ak v tej nehnuteľnosti vyrastala tak tam po dedičskom konaní alebo darovaní neplati tých 5 rokov." - toto nemá oporu v zákone. Do obdobia 5 rokov sa započítava vlastníctvo nehnuteľnosti v prípade dedenia, ak ho vlastnil poručiteľ v priamom rade, t.j. rodič, prarodič. Ale to, že niekto vyrastal v dome, s tým nemá nič spoločné.
Odpovedať
@1gugu si to tak nejasne napísal, že tých 5 rokov neplatí.. keby si napísal, že neplatí daň z príjmov, tak je to ok, ale odpoveď som aj ja najskôr pochopila, že neplatí oslobodenie. Inak ,, blbosť,, je pojem, že tam musela vyrastať 😊 oslobodenie pri dedenî je vtedy, ak ten, po kom v priamom rade dedî to vlastnil najmenej 5 rokov
Odpovedať
@tatiana_zanova Tak potom tu nejde v žiadnom prípade o dedenie, keď aj otec aj matka darovali svoj majetok dcére. Ona to potom dom NEDEDILA, ale získala ho darovaním - aj od otca aj od mamy. S tým dedením si ľudí len poplietla.
Odpovedať
@evita68 Možno som z popisu zle pochopil, kto je poručiteľ a kto dedič, ale mne z tohto popisu "svokra zdedila polovicu domu po smrti mami zvyšok dostala darom od otca pred dvoma rokmi . Mala brata ktorý zomrel asi 6rokov dozadu a on má dvoch synov." mi vyplýva, že svokra zadávateľky mala brata ktorý zomrel. Rodičia tej svokry darovali dom len tej svokre, ale druhému dieťaťu nie. TO je v poriadku, že má synovcov, ale oni boli tým pádom ukrátení, lebo dedo a babka ich otcovi nič nedali, dali všetko ich tete (svokre zadávateľky). Podľa mňa je toto dosť nespravodlivé - že kvôli tomu, že syn asi nebol príkladný, tak si to odniesli aj jeho deti - dvaja synovia. Keby boli starí rodičia spravodliví, tak svokre zadávateľky darujú polovicu majetku a tým chlapcom každému po 1/4-ne. Podľa mňa preto chce teraz svokra zadávateľky darovať tým synovcom to, čo im pôvodne patrilo.
Odpovedať
@chrobak7 no je to celé pomotané, ja som zas pochopila, že mama svokry mala brata.... 🙉
Odpovedať
@tatiana_zanova to ze svokra mala brata ktory zomrel neznamena ze nemali dedit deti po nom... cize toto si zistite ako to naozaj bolo, aby ste si nevyrobili problem. v pripade ak je vsetko OK a svokra je naozaj jediny dedic tak moze predat aj skor ako 5r bez platenia dane. https://www.financnasprava.sk/sk/obca... takze dovetok: svokra nic nededila, ale dostala darovane
Odpovedať
Profilova fotka
Domotala som vás a ešte aj seba 🥺🤦🤦🤦🤦🤦 Ospravedlňujem sa nabudúce položím otázku keď budem presne vedieť ako čo... Ja som hrozna všetko hrrr... Rýchlo.... Ďakujem zajtra volám pani čo spisovala kúpno-predajnú zmluvu pretože svokra to ,,odkúpila,, od otca. 😬😬😬 @eeffka @evita68 @chrobak7 @1gugu @jaros55
Odpovedať
Profilova fotka
Volala som starostke ktorá spisovala kúpno-predajnú zmluvu vraj je tam tých päť rokov kedy sa s tým nemôže hýbať len keby zaplatíme daň z nehnuteľnosti, alebo ibaže by sme odkúpili od svokrovcov polovičku domu s pozemkom za polovičnú cenu alebo nižšiu,, že vtedy by sa neplatila daň . Viete mi poradiť v tomto prosím vás ? @eeffka @evita68 @chrobak7 @1gugu @jaros55
Odpovedať
@tatiana_zanova Aby si pochopila, čo tých 5 rokov vlastne znamená, lebo zdá sa, že v tom nemáš celkom jasno. Ak niekto kúpi nehnuteľnosť, tak je to buď pre svoje potreby, alebo pre kšeft. Zákonodarca predpokladá, že ak to niekto kúpi pre seba, tak to bude vlastniť viac, ako 5 rokov. Preto, ak niekto vlastní nehnuteľnosť 5 rokov, tak sa na neho nevzťahuje povinnosť zdaniť príjem z predaja nehnuteľnosti. Ak to predá za dobu kratšiu ako 5 rokov, tak sa predpokladá, že na tom chcel zarobiť a preto musí tento príjem zdaniť. Čo je teda príjem z predaja nehnuteľnosti? Dajme tomu, že kúpiš byt za 50.000 €. Ak o 2 roky predáš za 60.000 € (lebo napr. medzi tým stúpli ceny nehnuteľností), tak ty si vlastne zarobila 10.000 €. Štát zdaňuje takmer každý príjem, preto z tých 10.000 € musíš zaplatiť daň 19% a odvody do zdrav. poisťovne 14%. Celkovo ti z tých 10.000 € ostane teda cca 6.700 €. Keby si ten istý byt predala za 50.000 €, tak tvoj príjem je 50.000.- 50.000 = 0 €. Teda z príjmu 0 € neplatíš žiadnu daň. Takže záleži od toho, aká bola v zmluve uvedená kúpna cena nehnuteľnosti. Ak to majiteľ predá za rovnakú cenu, alebo nižšiu, neplatí žiadnu daň. Takže buď aj starostka má v tom riadny hokej, alebo si zle pochopila, čo ti hovorila. Lebo predať to môžeš, len nie za vyššiu cenu, než to bolo kúpené. Neviem, čo tam splieta polovičnú cenu pozemku. Taktiež to je možné darovať - pretože pri darovaní je tiež príjem nulový.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 áno už som to pochopila ďakujem
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?