Ako konať v takomto prípade.

Potrebujem poradiť.Súrne.Kupujeme novostavbu domu.Od marca ho dokončujú a konečne aj dokončili.Lenže od marca sľubujú ,že urobia IS.No je október z aktuálneho nájmu sa musíme vysťahovať a nasťahovať sa do tohoto kupovaného domu.Ale bez IS.Stále len sľubujú a niç z toho.Odstupenie od zmluvy ani nič podobné nepripada do úvahy.Mate nejaké riešenie ???Už sme zúfalí...chýba plyn a voda.Ide zima máme dieťa.V dome je kúrenia na plyn (radiátory
Odpovedať
Profilova fotka
nemáte v zmluve nejakú klauzulu o zmluvnej pokute za nedodržanie termínu? inak len tak od veci, prečo by niekto do novostavby pchal radiátory a nie podlahovku? :o
Odpovedať
Profilova fotka
@zipsuliak lebo developer ušetrí = zarobí viac
Odpovedať
@zipsuliak Ja sa napriklad cudujem, ze tam developer tahal plynovy kotol. Cena pripojky, plynoveho kotla a komina je nasobne vyssia ako jeden trojfazovy kabel a elektrokotol. Ked este vezmes povinnost revizie plynoveho kotla kazdy rok a raketovy narast ceny plynu tak normalne rozmyslam, ci ten plynovy kotol na seba vobec niekedy zarobi.
Odpovedať
Profilova fotka
@dwh ved prave to je to co ma zaraza… je to drahsie, zlozitejsie, pre koncoveho spotrebitela menej pekne (radiatori su proste skarede 😅 Ak uz by chcel naozaj usetrit hodi tam elektricke podlahove 🙂 Najlacnejsie na urobenie ale trosku drahsie prevadzkove naklady 🙂
Odpovedať
@dwh tu na MS je dost prispevkov o tom ako maju drahe elektricke kurenie... Pokial je možnosť tak plyn je dobra alternatíva, cena plynu idu hore ale ani elektrika nebude zaostavat. Revizia kotla sa da urobit za cca 50 €.
Odpovedať
Profilova fotka
@roberttom tiez mame elektricke podlahove…. Buduci rok dokupim fotovoltaiku a zrazu uz tak drahe nebude ak by sa to aj niekomu teraz zdalo drahe… 🤔😜
Odpovedať
@zipsuliak to je rozumne riesenie, nam to vyšlo v prepočte na 12 mesiacov ze sme spotrebovali mesacne za 34€kurenie/TÚV... takze nejak nadtým nespekulujem, mam v pláne dat solár ohrev vody
Odpovedať
@zipsuliak @roberttom Diskusia fajn, ale odklonili sme sa od zadanej otázky. @ucholacik Ťažko radiť, keď nepoznáme podmienky zmluvy. Ale ak tam nie sú vybudované siete, tak dom sa nedá ani skolaudovať, takže neviem, ako sa tam chcete nasťahovať. Navyše bez kúrenia. V zmluve máte výstavbu do akého štádia? Majú ti dom odovzdať skolaudovaný? Alebo len v nejakej fáze, napr. holodom? A kto vás núti nasťahovať sa, keď píšeš, že sa musíte nasťahovať? V každom prípade je nemožné sa nasťahovať a bývať bez kúrenia a vody. Ak to developer nestihol, bohužiaľ si musíš nájsť nejaký iný podnájom a bývať tam, kým sa dom nedokončí, resp. kým sa nedobudujú siete. Aby to nakoniec neskončilo tak, že tie siete si budete musieť budovať vy, vlastníci domov. Všetko ste vsadili na jednu kartu a tá ti nevyšla. Pri takýchto závažných veciach treba mať aj plán B, napr. náhradný nájom, bývanie u rodičov a pod. Iná rada nie je.
Odpovedať
ale ako si postavil dom ked tam nemas siete? ake si dostal vyjadrenia k sietam ktore tam neexistuju?
Odpovedať
@roberttom pre tak malú spotrebu bude FV drahá a dlho splácať rok čo rok je lacnejšia i 10%, jedine ak máš ešte veľa ostatných žrútov bazen?
Odpovedať
@ucholacik ani nad tym stahovanim neuvazuj, to ze si kupujes nepredajnu nehnutelnost asi uz vies sam 🤔 Teraz mas hlavu v smutku, ale garantujem ti, ze problemy pridu az po nastahovani na zimu bez kurenia a vody, cize do jaskine s hypo!!!
Odpovedať
@dwh Vzdy bude kurenie elektrickym kotlom bude vzdy nakladnejsie ako plynom.Akoze si naivne myslis,ze elektrina nezdrazie?Tepel cerpadlo moze byt prevadzkovo lacnejsie ako plyn,ale elektrokotol nikdy.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zipsuliak tak daj vediet,kolko tou FV nakuris v zime.....P:S. mam FV,takze nieco onej uz viem....
Odpovedať
@dusan72 Ja som si myslel, ze elektrina je zo zasuvky (ironia 😄 ) Jasne ze aj elektrina pojde hore, hlavne cim viac bude musiet byt "zelena". Ja som skor narazal na to, ze na elektrokotol potrebujem: Elektrokotol (cca 700€) a 2 metre 3 - fazoveho kablu a istic (nech 50€). Taky normalny plynovy kotol stoji 2500€, vybudovanie plynovej pripojky kludne aj 2000€, kazdy rok servis a revizia (ja som platil 80€), komin (ved naco by sme mali plastovu trubku cez stenu ako sa to robilo volakedy, vsakze 1000€). To je 5500€ za zriadenie plynoveho kotla versus 750 za elektrokotol. Ber moje prepocty velmi s rezervou, chcem tym len povedat, ze treba tym plynom asi fakt vela kurit, kym clovek usetri 4750€ na uctoch na plyne versus elektrike. Aby som nevyznel ze rypem do plynu, sam mam plynovy kotol a trosku to lutujem...
Odpovedať
@dwh Nuž však áno.Ked sa to zarata aj s investčnymi nakladmi a potom malymi spotrebami pri dobre zateplenych domoch je to take na zvaženie,ale nemyslim,že musiš lutovať že máš plyn kotol...
Odpovedať
@dwh ano tvoje vydavky su dost skreslene, nie kazdy ma pripojku za 2000, ja za 800, niekto aj za 5000....potom komin....murovany komin pre kondenzacny kotol? Zbytočný luxus, dalsi liter usetreny.... revízie beriem....v mojom pripade to je teda 750 elektrokotol vs 2800 kondenzacny( 800pripojka, 2000 kotol), to len aby sem niekto neprisiel a precital si ze kurit plynom bude min za 5000...
Odpovedať
Profilova fotka
@dusan72 OMG ale veď nejde o to koľko ňou priamo nakúrim v zime... máš ročnú virtuálnu baterku.... cez leto predšetríš do zásoby v zime to minieš.... stále je to úspora ako svet 🙂
Odpovedať
@zipsuliak Tak potom o.k. U nas SSD to nie je mozne.
Odpovedať
Profilova fotka
@ucholacik riešenia sú, záleží, koľko môžete investovať. Otázka je, či máte elektrinu. Potom je tep. čerpadlo, dočasne, predáte. studňa sa navŕta , bude na polievanie, pitnú vodu kupovať. Zvýšené náklady ,súdiť sa s developerom. Alebo elektrokotol, bývať v dvoch miestnostiach, žilo sa aj ťažšie.
Odpovedať
@ucholacik tak mozno sa "dobijat" za tym developerom, zistovat preco nerobi, tlacit aby robil, kazdy den volat atd. na niektorych tak treba. Alebo ak sa jedna len o napojenie do existujucej siete, tak si to nejako urobit po vlastnej osi a dohodnut sa s nim ohladom financii...
Odpovedať
Profilova fotka
@roberttom @zipsuliak prosím vás páni a ako ste prišli na to, že prevádzka (spotreba + údržba) plynového kotla stojí viac ako prevádzka (spotreba + údržba) tepelného čerpadla ? Plyn je cca o 40-45% lacnejší ako Elektrina. Ano, musíš platiť za odberné miesto každý mesiac ako za elektrinu, a pri čisto el. vykurovaní platíš len jeden (bez plynu), a na tepelko treba robiť tiež revíziu ak chceš aspoň základnú záruku. Ak mi niekto povie, že to netreba, tak je to to isté ako keď niekto vykuruje s KK a nerobí revízie - poistka, záruka.... V spojení s fotovoltikou už môže byť v kombinácii s tepelným čerpadlom + nízkoenergetický dom (aspoň A0), dobré riešenie. @duzu - predsa do virtuálneho úložiska ak nesvieti cez zimu slnko, prebytky zhodnotí v ňom. Je to bežná vec, pre on-grid. Ostrovný systém to nepozná. 😉 Takže v skratke, čiastočne máte pravdu ale aj nepravdu. V nízkoenergetickom dome môže byť použitie elektrického spôsobu vykurovania zaujímavejšie z pohľadu prevádzky a nutných revízií - nie každý výrobca žiada každoročne revízku. No nemôžete paušalizovať na všetky stavby. Vždy je to o peniazoch, za koľko človek vybudoval plynovú prípojku, aké sú vzdialenosti atď. Tento rok pôjde elektrina o 15% hore, plyn detto. Tak a teraz čo ? Tešia sa tomuto zdražovaniu ľudia ktorí majú fotovoltiku, a tí ktorí kúria plynom sú tiež v pohode, pretože PLYN a jeho cena nestúpa o nič rýchlejšie ako cena elektriny... Nehovoriac, že ak by sme žili v nejakej severskej krajine (bez ohľadu na eko mániu), je vhodnejší plynový kotol na vykurovanie kvôli jeho relatívnej odolnosti voči vonkajšej teplote. Čo sa o tepelnom čerpadle povedať nedá. Pri priamotopoch - či už elektrokotol, odporové káble alebo "infra" kúrenie ktoré infra nie je (sú to len rohože) - je COP 1. Takže je jedno či je vonku -15° alebo 8°. Vždy to žere veľa - viac než TČ, KK, PLTČ alebo KLM. cya
Odpovedať
Profilova fotka
@ucholacik dozaista si dobre ešte pozri zmluvu ako stojí, ako je to s nedodržaním termínov, lebo to je základ od ktorého sa budeš vedieť odraziť ďalej. Predsa len keď ste to podpisovali, tak ste hádam mysleli, že aj niečo takéto by sa dalo očakávať, keďže sa to nedeje len náhodne.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?