Z akého materiálu vyrobiť matnú kuchyňu?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, chceme bielu matnú kuchynskú linku a rada by som sa spýtala, či by ste mi, prosím, vedeli poradiť, z akého materiálu by mala byť, aby sa ľahko udržiavala a nebolo vidno odtlačky...čítala som o nejakom materiáli supermat - to je asi folia, nanolak, akryl senosan topmatt .... prípadne v akých cenách sa to pohybuje.... nemáte, prosím, niekto osobné skúsenosti? (foto z netu) Ďakujem pekne
Odpovedať
@kreola super, nech ste spokojní :-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
@lamela teoreticky sa dá rezať laminát s laserom, ale sa to vo výrobe nerobí. delenie materiálu sa robí "rozfrézovaním" (tzv. nesting), alebo pílením. Pred nanesením hrany sa dosky priebežne frézujú diamantovými nástrojmi, aby sa dosiahla hrana bez vyštiepení, ostrá ako britva. Laser sa používa na roztavenie koextrudovanej vrstvy lepidla na tzv."laserovej hrane". Nemá to nič spoločné s nárezom samotného plošného materiálu, ale s jeho olepovanim (zatvorením hrany), čiže nalepením hranovacej pásky. Tzv. "laser edge " sa vyníma tým, že sa s ním dosahuje na pohľad perfektná hrana a má voči bežnému olepovaniu o niečo lepšiu vode odolnosť a takmer nulovú lepidlovú škáru (Leimfüge). Alternatívou laseredge je roztavenie koextrudovanej vrstvy horúcim vzduchom, technológiou HotAir-system (AirTec, AirFusion atď.). Používa sa to na "lacnejších" strojoch (±50.000 eur). Často tento "HotAir-system" veľmi rád nazývajú laserovou hranou najmä tí, ktorý majú len lacnejší stroj a klamú zákazníka. Od klasického olepovania je "HotAir-system" lepší no "laser edge" je krajší aj lepší aj stroj k tomu drahší. Dokonalú vode odolnosť má olepovanie PUR lepidlom, no na pohľad ho predčí aj "HotAir-system". S lakovaním je ten problém, že kvalitu povrchu v značnej miere ovplyvňuje lakírnik. Lakovaný lesklý povrch sa dá s obmedzeniami opraviť (preleštiť), ale matný lak je "neopraviteľný". Áno, vode odolnosť lakovania je dobrá, kým sa niečo nepokašle pri lakovaní. Sorry, bolo to trošku dlhé. 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@durim Dobrý deň, chcem sa spýtať, keďže som tu našla starší príspevok od vás ohľadom materiálu Eger perfect super matt, máte s týmto materiálom reálnu skúsenosť v kuchyni. Veľmi sa mi páči tento materiál, len mám rešpekt pred mastnými fľakmi. Vedeli by ste mi, prosím, dať informáciu ohľadom údržby tohto materiálu, čím to čistíte, aký je to materiál na citlivosť, teda či nie sú na ňom príliš evidentné škrabance či odtlačky prstov. A či by ste znova do tohto materiálu išli, keď by ste sa mali opäť rozhodnút? Ďakujem pekne za každú informáciu, ktorá ma posunie vpred.
Odpovedať
@susan301 ak by si mala mastné fľaky, tak kokosové mydlo, v takej malej drogérii som ho kupovala, úplne taká klasika a trošku dáš do teplej vody rozpustiť a tým umyješ linku 😉 Osvedčilo sa mi to aj na podlahu, na capky od bosých nôh 😄
Odpovedať
@katkatii ďakujem krásne za radu. 🙂
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?