Oneskorenie spínaného zdroje pre LED pásik

Profilova fotka
Kúpil som si spínaný zdroj 12V-24W ADLER-ADM2412 pre napájanie LED pásu pod kuchynskou linkou. Avšak po zapnutí trvá 1 - 2 sekundy, kým sa LED rozsvietia... Problém nie je v LED (skúsil som rôzne), ale v zdroji, ktorý ma nejaké oneskorenie.... Vypínačom spínam 230V (nie 12V). Je takéto správanie bežné u týchto zdrojov ? Nemáme skúsenosť s nejakým iným zdrojom, ktorý by mal menšie oneskorenie ? Dík
Odpovedať
@lordxor Keď si pozrieš data sheet toho zdroja: http://www.ecolights.sk/index.php?con... tak tam vidno údaj "set up and rise time" a údaj 1000 ms. To znamená, že zariadeniu trvá 1000 ms, čo je 1 sekunda od zapnutia, po podanie 90% napájacieho výkonu. Takže z tých údajov to je u tohto zdroja normálne to oneskorenie. Ak to chceš odstrániť, treba kúpiť iný zdroj, ktorý má ten čas kratší, alebo zopínať výstupné napätie a zdroj nechať stále pod napätím. Keď si pozrieš napr. datasheet tohto zdroja: https://www.ecolights.sk/led-zdroje-i... tak ten má štartovací čas kratší, len 500 ms.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 Dík za tip, len cena je trošku inde...
Odpovedať
@lordxor Nemyslel som, že to máš kúpiť, len som chcel ukázať, že rôzne zdroje majú iný reakčný čas, niektoré začnú pracovať rýchlejšie, niektorým to trvá dlhšie. Pamätám si môj prvý kotúčový magnetofón (plný elektrónok) , ktorý sa zahrieval asi 1 minútu, kým bol funkčný.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 😄
Odpovedať
Profilova fotka
Ak chces minimalne oneskorenie, tak jednine trafo nechaj celu dobu pod napatim a vypinacom ovladaj sekundarnu stranu. Potom dalsiu moznost prakticky nuloveho nabezneho casu mas pouzitim nejakeho sietoveho transformatoru napr. 230V AC/9V AC aspon 30VA a za nim usmernovac s kondenzatorom. Na vystupe potom budes mat cca. 12,7V DC takmer okamzite po zapnuti. To napatie je trosku vysie, ale pri zatazeni klesne o cca 0,5V. Jednou "nevyhodou" moze byt, ze po vypnuti bude trvat zlomok sekundy kym sa kondenzator vybije tak to nezhasne hned, ale budes mat akoby Fade-out efekt.
Odpovedať
Profilova fotka
@peter_durfina Pod napätím trafo nechcem nechávať. Jednak z dôvodu spotreby - určitá malá spotreba aj pri vypnutej sekundárnej strane je a pri viac trafách to celkom narastie... A aj kôli bezpečnosti - načo zbytočné riskovať príp vyhorenie.... No sieťový transofrmátor je väčšinou trochu väčší a som dosť limitovaný rozmerom... Fadeout by vôbec nevadil 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?