Ako odstrániť fľaky na žulovej pracovnej doske?

Našou nevedomosťou sme si spôsobili na novej pracovnej doske fľaky pri stláčaní citróna. Dá sa to zachrániť? o nejakej ochrane a prostriedkoch na kameň čítam až teraz, doporučenie na starostlivosť sme od výrobcu nedostali... Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@helenka09 ahoj pozeral som sa ti na to na zahranicnych strankach a tam pisu, ze ak je to velmi cerstve pomoze soda bikarbona. Nasypes ju na svrny a handrou vycistis. Ak to mas dlhsie tam pomoze len profesional ktory sa tomu venuje, clovek ktory ti dosku zabezpecil alebo ina firma. Treba davat pozor na citron, paradajky, dzus a taktiez olej.
Odpovedať
@helenka09 daj to prebrusit zavolaj si kamenara
Odpovedať
@helenka09 Fiha, to sa vam ako stalo? Prave vcera sa tu riesilo, aka je zula super na pracovnu dosku a nezostavaju na nej ziadne flaky. My mame biely umely kamen a zatial sme ziadny problem nemali, ale byvame iba kratko. Tiez nas nikto nevaroval, aby sme davali pozor, tak ani nedavame.
Odpovedať
@trademan ďakujem za radu, sódu som skúsila, žiadna zmena... Asi nám zostáva už len dať to prebrúsiť :-( po týždni máme pekné ponaučenie
Odpovedať
@pallacinka stalo sa to tak, že tatko ráno pred prácou si robil čaj s citrónom. A všade kade citrón putoval ostali biele (až také vypálené) fľaky. Mamka to ešte ráno nevediac, že je to od citróna, citrónom prešla :-D Nebola to lacná záležitosť, ale keď to vidím, tak veru do nášho domu si kameň asi isto nedáme..
Odpovedať
@helenka09 Aha, aj tak uplne nerozumiem tomu, ako toto moze citron sposobit (ale o kamenoch viem toho malo), ja ten nas vobec nesetrim, bolo na nom uz snad vsetko (vratane cviklovej stavy napriklad, citron uplne bezne) a nic na nom nevidiet. Mna by toto veru tiez odradilo, dufam, ze sa vam to podari nejako "jednoducho" odstranit, mozno @originalx by vedel poradit?
Odpovedať
@pallacinka veru, tiež som si myslela, že veď to je kameň, vydrží všetko.. .ale predsa je to "živé, príroda ",tak asi preto treba stále opatrne. Umelý kameň nepoznám, ale asi by to bola lepšia voľba v tomto prípade, keď vravíš, že aj šťavy vydržal ;-) vedieť to skôr, dával by si človek pozor. Na všetko treba myslieť a zisťovať si, už ma to unavuje v tejto dobe ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@helenka09 urcite prebrusit, do buducna pozor na vsetko co onsahuje kyselinu ako napr. ocot
Odpovedať
@trademan ďakujem
Odpovedať
@pallacinka toto zula neni, citron zule nic nesposobi. Ten tvoj umely kamen tak ospevujes a ja by som ho nechcel ani zadarmo, lebo viem co to je. Ale komu sa lubi nech si da. ☺
Odpovedať
@srlinka v kuchyni to pojde asi tazko prebrusit, lebo to sa brusi pod vodou a ked to bude brusit nasucho tak to nebude ono.
Odpovedať
@helenka09 toto vypada na mramor, z takejto fotky to nevidim dobre, je to do zelena, alebo som slepi?. Skus to najprv nartiet zvyraznovacom odtienov od akemi a ked to pomoze tak naimpregnovat napr. od belinzoni. Ak to nepomoze tak prelestit diamantami pod vodou a potom naimpregnovat. Prikladam fotku pripravkov.
Odpovedať
Článok sa načítava...
V tomto pripade brusenie sa asi nebude dat urobit tak akoby sa malo. Kedze sa to robi pod vodou, to v tomto pripade nepojde, skusil by som to s tym, co @originalx popisal :-)
Odpovedať
@koulich ved zobrat dosku do dielne pod brusku.
Odpovedať
@originalx Tak to, ci je to zula ci nie ja neviem posudit, nie som odbornik (ako ty :-)). Ja ten svoj kamen nemam dovod neospevovat, uplne prizemne materialisticky priznavam, ze som donho po uzi zamilovana za to, ako vyzera, a udrzba je zatial bezproblemova. Ale aspon si snad pomohol zakladatelke temy a trosku si sa pritom na mne odventiloval :-)
Odpovedať
Ja mam zulu v kupelni a jej kyselina nevadi, mozem na nu ist cimkolvek, vapenec mam v kuchyni a tomu spravi presne taketo flaky citron, napriek tomu ze oba povrchy su riadne impregnovane. Odstarnit som to nevedela nicim, mali sme od FILLA na to cistiacu sadu MARBLE Restorer Kit, ale neboli sme z nej nadseny, flak zmizol ale oproti ostnej ploche vidiet rozdiel, mozno na mensiu plochu ako je pracovna doska to bude ok (u nas ale cela podlaha sa neda prelestit s tym) Su k tomu aj videa na youtube :)) ... My sme to nechali tak (nastastie u nas ide o svetly kamen, nestieti to tam). Ale Akemi ma vyborne cistice na kamen, skuste to aj naimpregnovat potom... Konkretne ja mam napr. sprej na cistenie, proti vodnemu kamenu a spine a ten to po cisteni rovno aj impregnuje.
Odpovedať
@pallacinka umely kamen a prirodny kamen je trosku rozdiel, tak preto vas neupozornili, nie je haklivy ako vapence, mramory... Ja som bola upozornena pred vsetkym :-D jedine stastie sme mali, ze zula isla do kupelne jednej (nemali dost druheho kamena, tak sme kombinovali), lebo ta je odolna fakt... nedaj boh aby sa ovocna stava vyliala na tu moju podlahu... ale berieme to s rezervou, ono ta podlaha dostane svoju tvar postupne a uz si to ani nevsimame.. :))) ked to clovek osetri a vie ako na to, je to perfektne :) ja som si zvykla za rok a pol uplne v pohode.
Odpovedať
@pallacinka suhlasim s tebou v dvoch veciach, ze je krasny a dobre sa udrzuje a to je asi tak vsetko. Ostatne 0 bodov. Cez den sa aspon takto odventilujem 😀
Odpovedať
@originalx Ahoj.Ja budem mat na barovom pulte mramor a isto sa aj nam tam podari nieco viliat.A preto by som chcela od teba radu coho sa mam vyvarovat a ked uz tak cim ho ocistit alebo osetrit.DIk.
Odpovedať
@srlinka mramor nie.
Odpovedať
@originalx Dik.A co my radis dat okolo krbu a na ten bar.
Odpovedať
@mishkabb Tak to je super, my sme na tom inac podobne s nasou drevenou podlahou, tiez dostava riadne zabrat, hlavne pri nasich detoch, ale zvykla som si a uz rozne flaky na nej ani nevnimam :-) Viem o tom, ze mramor je na pracovnu dosku doslova nevhodny (preto mam umely kamen, ktory ako mramor vyzera :-)), ale o zule sa tu prave vcera pisalo, ze je lepsia na udrzbu ako umely kamen, preto ma to prekvapilo.
Odpovedať
@originalx Tak aspon v niecom sa zhodneme, vidis- mne ten vzhlad a udrzba stacia, co viac by som mala chciet? A esteze som nenapisala, ze si si do mna pichol, ako som povodne chcela, to by s tvojou odpovedou vyznelo dost nevhodne :-D
Odpovedať
@srlinka okolo krbu mozes dat mramor tam je to v pohode.na bar je to riziko.
Odpovedať
@pallacinka nemozem pisat nevhode, som zenaty. 😀
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
a co betonove kuchynske dosky. tiez su sice malicko nasiakave, ako vsetky ine, ale pri spravnom osetrovani sa tomu da do velkej miery zabranit. a okrem toho na betonovej doske, aj ked vznikne nejaky fliacik, nekrici to tak ako na zule, mramore alebo kameni. flakaty povrch k betonu patri 🙂 . pri tmavsich odtienoch to dokonca ani nevidno. ocot sa z betonu vypari bez stopy. po ovocnych stavach ostane jemnulinky fliacik, ktory sa da pripravkami odstranit. ak by to niekomu velmi vadilo, beton sa da aj po rokoch prebrusit a znovu vylestit. a ovela lahsie ako kamene a zuly. ak by mal niekto otazky, kludne piste.
Odpovedať
@lukaskoj na žule nevznikne žiaden fliačik. To mi môžeš veriť. Máme ju doma ako pracovnú dosku a inú by som si už v živote nedal.
Odpovedať
@megdesign ale vznikne, nalej rozpaleny olej, alebo rozpaleny vosk a potom budes par rokov rozmyslat ako to odstranit. 😁
Odpovedať
@originalx neskúšal som ešte. Na dvore mám odrezok, cez víkend skúsim, aby som mal predstavu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?