Výška komína

Ahojte Mám dilemu ohľadom komínu. V dome bude schiedel absolut priem. 180mm výška cca. 8 m. Ten bude slúžiť pre krbové kachle. Problém mám ale v garáži s výškou komína. Tu chcem dať schiedel stabil. Bude slúžiť na kúrenie drevom a pod. Priemer bude 200mm. Problematická je ale výška. Na oko vyzerá dobre komín výšky 5m. Ked dám 6m vysoký vypadá to škaredo. Bude problém ak dám 5m komín?
Odpovedať
A koľko bude trčať komín nad strechou? A učinná výška komína je aká?
Odpovedať
Daj podľa projektu.
Odpovedať
Profilova fotka
A to v garáži budeš kúriť.......? Alebo je to len krycí názov pre ilegálnu pálenicu....? :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@andiablo účinná výška komína má byť min. 5m a ty máš celkovú 5m. Záleží čo na ten komín napojíš. Už som zažil 2,5 m účinnú výšku a kozub funguje dodnes, ale nejaký drevosplyňovací kotol nemusí... Obrátil by som sa na výrobcu kotla či pece.
Odpovedať
@andiablo Kup tam 6m, postavis z neho len 5m a keby to nefungovalo pri roznych poveternostnych podmienkach, tak ten meter dostavis... Nam funguje 3,5m a to mame pec (to nie je navod!!!).. Poznamka pod ciarou: Mat v garazi komin je slusny luxus.. ;-)
Odpovedať
Podla normy ma byt komin min. 0,6 m nad hrebenom strechy. Ak je komin mimo hrebena nak ma byt 0,6 m nad ro inou ktora zacina na hrebeni a je sklopena o 10 stupnov. Na prvy pohlad podla obrazku to vyzera ze ani ten 6 m komin nebude splnat normu na rozptyl znecistujucich latok.
Odpovedať
Kurňa. A teraz mám ešte viacej zamotanú hlavu chcem tam nahodit obyajny 4-5 člankový Viadru
Odpovedať
@andiablo Velmi nestastne riesenie. Poriadny komin pre kachle a kotol bude mat komin v zavetri. Keby to bolo opacne, nepoviem slovo. Myslim, ze sa moze lahko stat, ze ked bude silnejsi vietor spoza domu fukat, tak ti bude do tej 200vky tlacit vzduch a nezakuris. Opravte ma, ak sa mylim.. Ale tych 60 cm nad stit neni pre nic za nic..
Odpovedať
Profilova fotka
Najskor by som si overil, aku potrebu tahu ma uvazovany spotrebic. Ak pozaduje 25-35 Pa, tak tazko bude fungovat komin s 5 metrovou celkovou vyskou. Zial niekedy zla estetika je cestou k funkcnosti. Dajte presny typ kotla, overime vypoctom.
Odpovedať
@andiablo @schiedel_maros_plsko aky typ Viadrusu U22 alebo U26? U22 4 clanky 16 Pa 5 clankov 18 Pa U26 4 clanky 15 Pa 5 clankov 20 Pa ja planujem do domu U22 5clankov a komin 8m 200mm
Odpovedať
@schiedel_maros_plsko Dal by som viadrus hercules U26 4-článkový Požadovaný komínový ťah je 15 Pa
Odpovedať
Profilova fotka
@andiablo Odporucam ist aspon na 4,5 m ucinnej vysky s ohladom na rychlost spalin. Volil by som priemer 180, nie 200 mm a bol pripraveny zabezpecit komin pred posobenim vetra - strieska, kohut. Moze totiz nastat uz spominany problem so zatlacanim spalin spat do prieduchu. Vypocty su pre 200 s 3,5 a 4,5 m a pre 180 pri 4,5 m.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@schiedel_maros_plsko Veľmi pekne ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@jordyl ako je to s tou vyskou 0.6 m nad hrebenom,to mam chcapat ako minimum a teda ked mi komin vyjde na napr 0.8 mam to nechat tak alebo to treba urezat na tych 0.6m ??
Odpovedať
@pepe16 Minimum 0.65 m je kvôli oblasti nízkeho tlaku nad hrebeňom strechy pri fúkaní vetra. Je to podobné ako krídlo lietadla. Nižši komín by nemal ťah. Ďalej od hrebeňa môže byť komín nižší, tam už nie je tak nízky tlak. Dôvodom výšky je aj rozptylu dymu, aby nebola zadechtovaná strecha. Berie sa určitý uhol, pod ktorým môže byť komín nižší ak je ďaleko od hrebeňa. Vyšší komín ako 0.65 m môže byť, napríklad 0.8 m, ale netreba to preháňať, pár metrov navyše by spôsobilo zhodenie komína vetrom.
Odpovedať
@pepe16 zdroj: http://www.tzb-info.cz/5314-poznatky-...
Odpovedať
Profilova fotka
Vysku komina nad strechou v SR upravuje STN EN 15287-1. V tej su pravidla ine, ako upravuje ceska norma 734210. Odporucam radsej ,pouzit nasu legislativu.
Odpovedať
Keď nejde kolaudovať, mal by pozerať na fyzikálne zákony.
Odpovedať
Profilova fotka
@schiedel_maros_plsko A kde prosim najdem tu STN EN 15287-1. ??
Odpovedať
http://www.sutn.sk
Odpovedať
Profilova fotka
@pepe16 Uvedenu normu je mozne zakupit , ako je tu uz uvedene , v sutn.sk alebo sa zucastnit akcii ASICE, kde je mozne stretnut odbornu verejnost z oblasti kominovej techniky. Akakolvek cast STN nesmie byt dalej poskytnuta tretej osobe.
Odpovedať
@andiablo vela spravneho si sa tu docital...hlavne od profesionalov ....samozrejme su sptrebice ktore potrebuju ln 2.5m ucinnu vysku a priemer od 130mm...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Profilova fotka
Chcem pec na pevné palivo do 20kw, novostavba dobre zateplená, podlahové kúrenie, výška komína 6m asi schiedel aký mám dať priemer 180 alebo 200mm. Ďakujem za odpoveď hlavne profikom.
Odpovedať
Profilova fotka
@ferron Pre zodpovedajuci navrh je potrebne vediet: - v optimalnom pripade presny typ spotrebica od konkretneho vyrobcu - alebo co najviac udajov podla prilozeneho obrazku (CO2 mozete vynechat).
Odpovedať
Profilova fotka
Ja fakt ešte neviem. Spýtam sa takto. Pokazím niečo keď dám 200-ku vrch komína bude 70 cm nad hrebeňom.
Odpovedať
Profilova fotka
@ferron Dajte 180, hore su uz vysledky vypoctov uvedene. Hladajte potom kotol s nizkou potrebou tahu. Nie spotrebice s 25 - 35 Pa v potrebe kominoveho tahu.
Odpovedať
Profilova fotka
@schiedel_maros_plsko Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 rokoch
Profilova fotka
Dobrý deň, Plánujem pripojiť kotol Stropuva S30U (30kW) a v návode sa píše, že komín má mať vnútorný priemer 200 mm s tým, že minimálny ťah má byť 20pa. Komín musím žiaľ postaviť externe (tesne po stene domu) Nakoľko stávajúci komín s priemerom 125mm je nevyhovujúci. Známy je ťah, priemer komína a otázka znie ako určím minimálnu výšku? (Samozrejme, s ohľadom na požiadavku normy - 650 mm nad osou pod uhlom 10st od hrebeňa strechy). Ďakujem.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?