Rozvody ležatej kanalizácie pod základovou doskou

Zobraz úvodný príspevok
Ktory postup je spravny: 1. vykopat "najst" :) prechody cez zakladove pasy 2. polozit rozvody lezatej kanalizacie 3. zatiahnut vodu a elektrinu na spravne miesto 4. spravit zasyp 5. poriadne uzabovat (zhutnit) alebo 1. spravit zasyp 2. poriadne uzabovat (zhutnit) 3. vykopat "najst" :) prechody cez zakladove pasy 4. polozit rozvody lezatej kanalizacie 5. zatiahnut vodu a elektrinu na spravne miesto Pri tej prvej moznosti sa nemoze stat, ze ked sa bude zabovat zasyp, ze by mi praskli resp. nejako sa narusili / poskodili kanalizacne rury??? Popravde si neviem prestavit kopat cez zhutneny makadam 0 - 32, ale moj murar mi to tak odporucil, ze pre istotu. Ako ste postupovali vy? Najprv hutnili a az potom robili kanalizaciu alebo naopak? Popripade nejake ine rady? Este tak na okraj, je lepsie pouzit vibracnu nohu alebo vibracnu dosku - na makadam 0 - 32? Dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@purplesticks rozvody lezatej kanalizacie nemozu byt v rovine. Musi tam byt spad - nemusi byt casto uvadzane 2%%, staci aj 1%%, drsnost pri PVC rurach je mala. Zaklad je to vymysliet tak, aby bolo potrubie neustale preplachovane, napr. vanou/sprchacom a potom problem nie je nikdy. K projektom ktore davaju vystup kanalizacie pod zakladovym pasom nemam komentar. Vacsinou vznikaju od stola, pricom je totalne jendoduche strcit do zakladoveho pasu hocijaku chranicku z DN160-200 a vnutornu ruru DN125/160 dat vo vyske akej potrebujem. Ako pisal kolega, kanalizacia nezamrza, takze kludne aj 30cm pod povrchom
Odpovedať
Profilova fotka
@purplesticks ja som riesil to iste, lebo kanalizacia na ulici je 50 metrov od domu a nevedel som presne v akej hlbke je kanal tak som isiel na minimum/maximum, a teda mam rozvod v doske funguje to bez problemov, ale tiez som tam dal ten mireln ako pisal zefe, 🙂 ked som sa ale pripojil na ulici , tak som zisitl ze som tam mal este rezevru dat to aj pod dosku, presne takych 15 cm bola rezerva 🙂 ale tak kto by to riskoval? 🙂
Odpovedať
@jblaze "...a teda mam rozvod v doske, funguje to bez problémov..." Ako to myslíš, že máš rozvod v doske ? Máš ho zaliaty betónom a je súčasťou platne (podkladového betónu) ? Pretože zvažujem či je možné uložiť začiatok potrubia hneď pod platňu, t.z. nad potrubím už nebude žiaden zásyp (len prípadne mirelon) a následne bude klesať spádom 2-3cm/m. @mgx súhlasím s tebou. V projekte som mal výstup z domu stanovený na výšku nezamŕzajúcej hodnoty. Zmenil som to a výstup budem mať na -45cm pod terénom.
Odpovedať
@jblaze @mgx Ako je to s potrubím nad platňou ? Koľko cm nad platňou by malo presahovať ? Všimol som si, že u niekoho trčí potrubie napr. KG DN110 s prírubou a u niekoho bez príruby (len rovná rúra) Čo je lepšie ?
Odpovedať
@jblaze tak to ja som take stastie nemal, vystup mam pod doskou, oproti ulici som trochu utopeny a kanal cca 1.2m hlboko. S odretymi usami a preciznym vypoctom a vykopom som to dal na DN160 1.5 cm/m. Voda tecie krasne, uvidime co z toho bude.
Odpovedať
Profilova fotka
@purplesticks no chcel som mat potrubie tesne, aby nepresakoval niekde smrad, tak logicky som nechal trcat samicu, aby som donho napojil potrubie vnutri, trcalo to iba do 5 cm, nech je miesto na regulaciu, akuat geberity trebalo trochu vyregulovat inac vsetko ok 🙂
Odpovedať
@purplesticks jan45 odporucal spravit kastlik, napojit a dobetonovat to mozes neskor. Tiez som to tak mal.
Odpovedať
@vykricnik akú ma pre mňa výhodu použiť kastlík ?
Odpovedať
Profilova fotka
@purplesticks potrubie ako ide do spadu, tak je v betone, proste podkladovy beton sa straca na K rurach, je to od 0 do hlby dosky,, take cast potrubia nemam pod doskou, to by bolo uple v pohode ale ho mam v doske, ked ma doska 15 cm, tak asi 5 metrov potrubia sa straca v betone a potom uz ide pod doskou 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@vykricnik to ja som dal 2.5 cm na 2 metre 🙂 a funguje 50 metrov dlhy, ziadny problem , ale zatial tam len "toto" mastnotu z kuchyne este nepustam 🙂
Odpovedať
Potreboval by som poradiť . Mám projekt ležatej kanalizácie viz foto . Nepáči sa mi riešenie odvodu z kuchyne vonkajškom . Bolo zabudnuté odpadové potrubie v garáži , v technickej miestnosti ktoré v projekte nie je . Môj návrh bol zhruba taký ako je dokreslený v skicári čo asi celkom možné nebude. Chcel som aj čistiaci kus v šachte v garáži ktorý tiež asi nevyjde podľa sklonu a dlžky potrubí . Vie niekto navrhnúť niečo rozumné a hlavne jednoduché nech to funguje naveky ? Vľavo je kúpelňa , VW , vaňa a sprcháč , napravo je technická miestnosť kde bude práčka a sušička + TČ . V garáži by som chcel jedno umývadlo na špinavá práce a kuchyňa hore je jasná . Ako to najjednoduchšie pospájať , prípadne aj ako riešiť budúci prístup v prípade potreby čistenia ... dakujem
Odpovedať
@ms093 takisto žumpa je len na SP , chcel by som čističku niekde medzi vyznačeným chodníkom a príjazdom ku garáži v tom priestore, zhruba stred domu
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@ms093 to je v projekte veľmi dobre navrhnutá kanalizácia,
Odpovedať
Profilova fotka
@ms093 prva vec, ak chces aby ti niekto robil zadarmo oponenturu projektu, tak to aspon oscanuj a nafot ako clovek, nie z uhla a obratene hore dnom 🙂.
Odpovedať
nechcem oponenturu projektu len rozumnú radu ... @jan45 odpad z umývadla v garáži by ste riešili dodatočne ako ? ten je tam akosi zabudnutý len trošku nerozumiem ako bude vedený ten odpad z kuchyne mimo základovú dosku , to je ok ?
Odpovedať
Profilova fotka
@ms093 dal by som ti ju, ale nebudem otacat obrazky a lustit nelustitelne. Ak to prerobis a oscanujes tak, aby sa to dalo pozriet normalne a nie ako z cirkusu, tak je mozne ze sa ti na to pozriem 🙂
Odpovedať
@ms093 Este je taka moznost - opytat sa projektanta. Za projekt si asi zaplatil a konzultacie byvaju v cene.
Odpovedať
Profilova fotka
@ms093nebol zabudnutý, ale aká dispozícia, taká kanalizácia. Nikdy netreba ťahať potrubie pod stavbou, treba najkratším smerom výjsť von a ťahať po obvode. Mohol by sa pripojiť niekto , kto sa rozumie feng -šou a napísať ako znečistené vody pretekajúce pod posteľou nepriaznivo ovplyvňujú sexuálny život jej užívateľov.
Odpovedať
@jan45 sexualny zivot,si zabil 😉
Odpovedať
@jan45 dakujem , logiku to má v podstate by som potreboval týchto 5 odpadov kuchyňa , kúpelňa , samostatné WC , technická miestnosť kde chcem práčku aj sušičku a TČ a umývadlo v garáži ... V projekte je to trochu inak , riešiť to nebudem , nemá to cenu , bola o tom reč a aj tak sa spravilo po svojom . Stavbári povedali že to nebude problém urobiť podľa požiadaviek investora . V projekte je práčka aj sušička v kúpelni a tým pádom s odpadom v technickej miestnosti sa neráta , na garáž sa akosi zabudlo . Chcem práve aby to bolo čo najjednoduchšie a hlavne aby to fungovalo naveky , So zle riešenými odpadmi bojujem v dome kde bývam celý život , každoročne nejaký problém preto sa chcem dobrať k niečomu rozumnému aby to fungovalo a prípadne aby sa to dalo aj revidovať . Je tam nakreslená revízna šachta ktorá bude von a berie vetvu z kúpelne ale keď už tak by som chcel aj prístup do tej vetvy z kuchyne ak aj pôjde mimo domu .
Odpovedať
Profilova fotka
@ms093 to sú zdroje, pre návrh treba ešte cieľ, smer. Ak je žumpa, treba ísť pod terénom max 40 cm, ak ja kanalizácia je to iné. V ostrých lomoch a spojoch je dobré dať šachtu, teraz sú už dostupné od 200 mm. Priemer potrubia max 125, teraz sa s obľubou používajú 140-160 ale to je konštrukčne neodôvodnené, priemer 110 mm stačí na 40 WC , to je výpočet z minulého storočia, keď splcahovač obsahoval 15 l vody, dnes má 8.
Odpovedať
@jan45 kanalizácia nie je , bude ČOV ktorá bude pokračovať do daždovej kanalizácie na ulici , žumpa je len na stavebné povolenie a tá je práve projektovaná pod prístupovú cestu ku garáži . ČOV tým pádom musí byť medzi chodníkom k domu a cestou ku garáži , tam kde je plánovaná vod. prípojka . viz červený bod
Odpovedať
obr ,takže budem potrebovať aby sa mi tie dva odpady spojili trošku ďalej
Odpovedať
@ms093 Nebolo by lepsie umiestnit tu COV na druhu stranu tej prijazdovej cesty ku garazi a potom aj ta kanalizacia je pomerne jednoducha. Len ten vystup od kuchyne bude musiet byt asi dos vysoko. A COV bude treba asi obetonovat, ked sa bude okolo nej chodit autom. Nie som si isty ci COV moze ist do dazdovej kanalizacie. Aky typ COV planujete?
Odpovedať
@jozik123 zatial som neriešil aku , precistena voda do dazdovej kanalizacie moze ist kedze nie je potok v blizkosti , aj susedia to tak riešia
Odpovedať
Profilova fotka
@ms093 už nepokračujem, riešenie je proti predpisom
Odpovedať
@jan45 teraz riešenie čoho?
Odpovedať
Profilova fotka
@ms093 ČOV
Odpovedať
@jan45 čo je to vlastne ten kastlík? Je to napr. polistirénová kocka okolo kanalizačnej rúry pri výstupe cez deku? Je to z dôvodu prístupu ku kolenu a prípadnému natočeniu, posunutiu? Ak som správne pochopil. Vďaka
Odpovedať
Profilova fotka
@erik8989 správne, je to debnenie otvoru pre možnosť menších úprav alebo umožnenie dilatácie. "Stavebné" firmy to moc nerobia,pretože nie sú zväčša zodpovedné za vnútorné inštalácie.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?